skip to main content

Soutěž na lanovku na Petřín skončila bez vítěze, tak studenti navrhli vlastní design

Už příští rok měla cestující vozit na pražský Petřín nová lanovka v designu, který by vzešel z designérské soutěže. Nová podoba lanovky se ale odsouvá, protože loni vyhlášená soutěž skončila fiaskem. Přestože se přihlásilo šestadvacet týmů, včetně deseti zahraničních, soutěž letos na jaře skončila bez výsledku.

Úkolu se proto chopili studenti z UMPRUM, kteří ukazují, jak by si modernizaci lanovky představovali oni. Podle profesora Ivana Dlabače z ateliéru Průmyslového designu z UMPRUM byla soutěž od začátku problematická.

„Už na začátku by měla být zodpovězena otázka, zda je lanovka více objekt, tedy estetické dílo, jezdící po kopci, nebo se na ni nahlíží čistě jako na dopravní prostředek? Právě podle zvolených kritérií, tedy umělecko-designových, či naopak dopravních by pak mělo následovat i složení odborné komise. Bez toho podobná soutěž nemůže vyjít dobře,“ vysvětluje Dlabač.

Podle dopravního podniku ale za zrušením soutěže nebylo pochybení v organizaci nebo nesprávné zadání. „Soutěž byla zrušena z důvodu nesplnění termínu jednoho z posledních dvou finalistů. Žádostí o účast v soutěži bylo dvacet pět, vybráno bylo pět zpracovatelů návrhu a dva postoupili do finále, jak stanovily soutěžní podmínky,“ říká mluvčí dopravního podniku Aneta Řehková.

Dopravní podnik chce soutěž vyhlásit znovu do začátku letošních letních prázdnin, aby byl vítězný návrh jasný do konce září. „Nebude třeba zadávací podmínky příliš měnit. V nové soutěži na lanovku na Petřín vycházíme z původní zadávací dokumentace a soutěžních podmínek, organizátorem soutěže je MOBA,“ dodává Řehková.

Ať dopadne nově vyhlášená soutěž jakkoli, vy se můžete podívat na to, jak si nový design lanové dráhy na Petřín představují studenti z UMPRUM.

Reklama