Když se standupový komik zamotá do vlastního vtipu a každým dalším pokusem o pointu se noří jen hlouběji a hlouběji do nesrozumitelného blábolení, občas se tomu říká, že si vykopal díru: „to dig a hole“, totálně se zakopat.

Něco takového se poslední dobou daří Elonu Muskovi na jeho Twitteru. Všechno to žertování o dogecoinu („Dogecoin až do nebe!“) a hajpování bitcoinu byla velká legrace, dokud Musk několika dobře/špatně mířenými tweety neposlal cenu bitcoinu na parkoviště sedmého kruhu pekla a pár dalšími výplody nedal světu najevo, že tomu kryptu ve skutečnosti zase tolik nerozumí.

Nyní se však objevila reálná možnost, že Elon v té díře nakonec přece jen najde kolosální pointu.

Elon Musk se ve světě kryptoměn začíná zkrátka projevovat jako obézní slon v továrně na sklíčka do mikroskopů.

Musk nedávno zarazil platby bitcoinem za své nové tesly proto, že bitcoin má kolosální spotřebu energie. Fakt, že na stejnou elektřinu, získávanou ze značné části z fosilních paliv, jezdí jeho samotné tesly, Musk přehlédl. Na to, že takový přístup nese znaky pokrytectví, upozornili mnozí.

Za mocného potlesku se do něj nedávno opřel i šéf kryptoburzy Binance, miliardář Changpeng Zhao. „Když používáte elektřinu pro své automobily, je to environmentálně v pořádku. Když ji používáte k provozu nejefektivnějších finančních sítí na světě, tak je to environmentální hrozba,“ uvedl.

Zdá se nicméně, že Musk bitcoin skutečně odvrhl. A soudě dle dalších nedávných tweetů to vypadá, že se, vedle své tradiční fixace na absurdní recesistickou měnu dogecoin, soustředí na hajpování konkurenčního etherea.

Ethereum ve svém upgradu změní energeticky zatěžující algoritmus na nesrovnatelně ekologicky šetrnější.

Má to logiku. Pokud Musk bitcoin skutečně odmítl kvůli tomu, jak moc nebude mít pod Bidenovou administrativou ustláno na růžích žádná firma, která nebude tlačit na zelenou politiku, zní ethereum jako ideální plán B.

Ethereum totiž ve svém upgradu 2.0 změní energeticky vysoce zatěžující algoritmus „proof of work“ na nesrovnatelně ekologicky šetrnější „proof of stake“, a stane se tak ekologickou alternativou pro nenažraný bitcoin.

V nedávném tweetu vyjádřil Musk podporu Vitaliku Buterinovi, spoluzakladateli sítě Ethereum a nejmladšímu kryptomiliardáři planety. „V podstatě s Vitalikem souhlasím,“ tweetnul Musk ohledně rozhovoru, který Buterin poskytl v podcastu Lexe Fridmana.

Buterin v něm naznačil, že „kdyby se doge nějakým způsobem dostal pod ethereum a lidé by s ním mohli provádět tisícovky operací za vteřinu, bylo by to skvělé“. Čímž reagoval na dotaz, jestli by dogecoin někdy mohl dostat na lopatky bitcoin.

O propojení dogecoinu s ethereem přitom Buterin mluvil jako o úvaze, která zní sice trochu ustřeleně, ale na druhou stranu by vůbec nemusela být špatným nápadem.

Elon Musk likes this.