Mezi Čechy velice oblíbené spořicí účty nadále ztrácejí na atraktivitě. Koronavirová krize jejich úroky tlačí k zemi tak silně, že za chvíli už ani nebude kam.

Jestliže počátkem loňského roku finanční instituce nabízely klientům roční zúročení jejich peněz blížící se i dvěma procentům, momentálně musejí zájemci o spoření vzít zavděk průměrnou úrokovou sazbu kolem 0,5 procenta.

A to ještě v lepších případech – některé banky úroky u spořicích účtů srazily téměř na nulu. Na vině je zejména repo sazba České národní banky, která se několik měsíců drží na úrovni 0,25 procenta (loni v lednu byla na hodnotě 2,25).

Proměnlivá situace pochopitelně míchá kartami u nejvýraznějších tuzemských hráčů.

Aktuálně nejlepšími produkty tohoto typu disponují Hello bank! a Moneta Money Bank. Vyplývá to z pravidelného žebříčku analytiků firmy Scott & Rose, kteří pod značkou Finparáda monitorují nabídky finančních společností již od roku 2011.

Vítězové jednotlivých kategorií:

Hello bank! obhájila prvenství v kategorii spořicích účtů s vklady do 300 tisíc korun. Její produkt Hello spoření nabízí úrokovou sazbu ve výši jednoho procenta p. a. pro vklady do 200 tisíc, vyšší vklady úročeny nejsou.

Na druhém místě podle analytiků Scott & Rose zůstala Equa bank se Spořicím účtem HIT s roční bonusovou sazbou 0,70 procenta pro vklady do 200 tisíc. Klient ji získá, pokud aspoň třikrát v měsíci zaplatí kartou nebo aktuální hodnota jeho investic v posledním dni v měsíci bude aspoň 50 tisíc korun.

Třetí příčka připadla Air Bank se Spořicím účtem (bonusová sazba 0,60 procenta p. a. v případě zaplacení kartou aspoň pětkrát měsíčně). Všechny tři zmíněné banky nicméně již oznámily, že úročení v blízké době sníží.

Air Bank a Equa bank od dubna na 0,40 procenta a Hello bank! od května na 0,60 procenta.

Moneta Money Bank zvítězila v kategorii spořicích účtů s vklady od 300 do 600 tisíc korun. Jí poskytovaný Spořicí účet Spoříto je aktuálně úročen základní sazbou 0,25 procenta p. a. a klient může za aktivní využívání běžného účtu (kreditní příjem alespoň 20 tisíc a minimálně pět odchozích plateb) získat ještě bonusovou sazbu ve stejné výši.

Na druhou pozici se dostala Hello bank! s již zmíněným Hello spořením a třetí příčku zaujala Banka Creditas se Spořicím účtem +, který nabízí roční úrokovou sazbu 0,5 procenta pro vklady do 350 tisíc a 0,20 procenta pro vklady nad touto hranicí.

Banka, která se v blízké době dost možná začlení do impéria nejbohatšího Čecha Petra Kellnera, se udržela na piedestalu i mezi spořicími účty s vklady nad 600 tisíc korun.

Její Spořicí účet Gold nabízí úrokovou sazbu až 0,70 procenta p. a. pro vklady do milionu korun (základ 0,30 procenta, bonus 0,40 v případě minimálního měsíčního příjmu 35 tisíc na běžném účtu) a 0,10 procenta nad milion.

Na druhé místo vyskočila J&T Banka se Spořicím účtem J&T a úrokovou sazbou 0,50 procenta p. a., která se vztahuje na celý zůstatek na účtě. Třetí příčku obsadila Banka Creditas, opět se Spořicím účtem +.

Ke změnám došlo také mezi termínovanými vklady, které momentálně nabízejí vyšší zúročení než spořicí účty.

Jako nejvýhodnější se podle Finparády nadále jeví Termínovaný vklad od NEY spořitelního družstva, kde klienti mohou očekávat následující sazby:

  • fixace tři měsíce: 1,3 procenta p. a.
  • šest měsíců: 1,5 procenta p. a.
  • rok: 1,9 procenta p. a.
  • tři roky: 2,5 procenta p. a.
  • deset let: 3,2 procenta p. a.

Minimální požadovaný vklad je dvacet tisíc korun.

Na druhém místě zůstalo Artesa spořitelní družstvo s Termínovaným vkladem Artesa Standard a třetí pozici nově obsadila J&T Banka.

Podrobnější informace o žebříčku, včetně všech hodnoticích kritérií či interaktivních kalkulaček pro výpočet výhodnosti jednotlivých spořicích účtů a termínovaných vkladů, najdete na stránkách Finparády.