skip to main content
Český byznys

Stát selhává. Pražští podnikatelé berou pomoc firmám do vlastních rukou

Podnikání, jak jsme ho znali před rokem 2020, už zřejmě nikdy nebude stejné. Zdá se, že se s tím nedá než smířit a spíše je potřeba se téhle představě přizpůsobit. Jenže jak na to? Kde vzít zkušenosti a kam si dojít pro radu? Jedno se zdá být jasné – nemá cenu se spoléhat jen na stát. A právě na téhle myšlence je postavená nová mentoringová platforma, která právě vzniká v Praze.

Za programem DoToho! stojí pražské byznysové centrum Opero v čele s investorem Pavlem Přikrylem a miliardářem Pavlem Bouškou a šéf Pražského inovační institutu Bob Kartous. Za cíl si dali pomáhat s oživením byznysu malých a středních podniků a primárně cílí na majitele a manažery pražských společností s obratem od tří do 300 milionů korun.

Reklama
Podnikatelé nejsou spokojeni s tím, jakou pomoc jim vláda během pandemie nabízí.

Motorem iniciativy je nedostatečná podpora státu zasaženým firmám. „Podnikatelé nejsou spokojeni s tím, jakou pomoc vláda během pandemie nabízí. Proto se rozhodli zapojit se aktivně a pomoct prostřednictvím platformy těm, kdo chtějí krize využít jako příležitosti a chtějí na své firmě naopak teď zapracovat,“ popisuje jeden z tahounů projektu Pavel Přikryl.

DoToho! podle něj stojí na poradenských službách profesionálů, za kterými už stojí úspěšné byznysy a kteří tak dokážou jiným firmám skutečně poradit a pomoct. Platforma má za cíl podpořit až 200 projektů, vše podle Přikryla záleží na počtu mentorů, kteří se do projektu zapojí. Už teď je jich však přes osmdesát.

Reklama

Mezi nimi například majitel Albi a Antonínova pekařství Antonín Kokeš, podnikatel stojící za reklamní skupinou Kindred Michal Nýdrle nebo finančník Karel Obluk.

Platforma, kterou podpořili i byznysoví velikáni jako Google, Pražská energetika, T-Mobile nebo Pražská plynárenská, se stane součástí pražské inovační strategie. Právě díky podpoře hlavního města a zmíněných firem budou moct podniky využít dvouměsíčního mentoringu úplně zdarma.

„Mnoho podnikatelů v Praze se téměř ze dne na den stalo jednou z nejpostiženějších skupin, na kterých se pandemie covidu-19 fatálně podepsala. Když jdu pěšky centrem města, nabízí se mi smutný pohled na zavřená místa bez zákazníků. Věřím, že nezištná odborná pomoc podnikatelům v rámci iniciativy DoToho! jim pomůže opět nastartovat jejich podnikání,“ uvádí pražský primátor Zdeněk Hřib, který mentoringovou platformu zaštítil.

Ambasadory projektu jsou pak kromě majitele společnosti Vafo Praha Pavla Boušky i spoluzakladatel Liftaga Ondřej Krátký, zakladatel Česko.Digital Jakub Nešetřil, šéfka vzdělávací organizace Czechitas Dita Formánková, ekonom Tomáš Sedláček nebo viceprezident Svazu průmyslu a obchodu Radek Špicar.

„Chceme pomoct s tím, aby firmy ze současné situace vyšly silnější,“ uzavírá další z organizátorů Bob Kartous.

Reklama
Reklama