Taky se vám v komoře práší na lyže a snowboardy? Už brzy možná bude čas na to prach setřít a nasadit přezkáče. Premiér Andrej Babiš (ANO) totiž předpokládá, že tuzemské lyžařské areály by za určitých podmínek mohly otevřít k 24. prosinci.

Ještě to ale není zcela jisté. Rozhodnout o tom má vláda v pondělí a bližší informace by měl sdělit na páteční konferenci ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO). Babiš to ve čtvrtek řekl při sněmovních interpelacích.

„Předpokládám, že to bude stejné datum, aspoň jsem to tak pochopil, jako v Rakousku, že 24. prosince za nějakých podmínek by měly být ty areály otevřeny. Ale já nejsem ten, který o tom rozhoduje, ale takhle jsem to pochopil,“ řekl Babiš.

Rakousko lyžování umožní od 24. prosince, sjezdovky plánuje otevřít také Polsko. Naopak Itálie či Francie jsou zastánci uzavření skiareálů přes vánoční svátky. „A pokud jsem to pochopil, ale nechci předjímat, tak se uvažuje tím směrem, že budeme kopírovat Rakousko. Protože de facto v Rakousku to bude jen pro místní obyvatele, protože zkrátka je ta epidemie všude a pro ty ostatní to ztrácí smysl,“ uvedl Babiš.

Premiér uvedl, že v pátek má zasednout rada pro zdravotní hrozby, kde by měl být nastíněn postup. Dodal, že největší problém bude s frontami na vlek. Bude podle něj potřeba zařídit, aby v nich nedocházelo k přenosu.

Vicepremiér Karel Havlíček (za ANO) ve čtvrtek dodal, že vláda měla obavu zimní střediska otevřít dřív vzhledem k návratu žáků do škol i dalšímu uvolňování. Ve svém posledním usnesení tedy rozhodla, že vleky a lanovky musí zůstat zavřené zatím do 12. prosince, kdy má skončit nouzový stav.