Zkratku ASML možná nezná každý, ale pokud by firma, kterou ukrývá, přestala ze dne na den vyrábět své produkty? Ovlivnilo by to každodenní život většiny z nás.

Mezi dnes nejznámější výrobce čipů patří společnosti Samsung, Nvidia, TSMC či Broadcom. Bez nich by drtivá většina moderních technologií nemohla fungovat. A právě ve výrobě nejmodernějších strojů pro produkci čipů drží v jednom segmentu monopol nizozemská společnost ASML.

„Vyváží je zejména na Tchaj-wan pro TSMC, dnes nejdůležitějšího výrobce pokročilých čipů na světě. Americká firma Nvidia čipy designuje, ale TSMC je pro Nvidii vyrábí v nejvyšší kvalitě a obrovské škále,“ připomíná Dominik Hapl z Across Private Investments.

Jako jedna z mála evropských firem se ASML dostala na seznam světových technologických gigantů – a v Evropě je díky prudkému vzestupu jejích akcií v posledních letech jednou z nejhodnotnějších firem.

Společnost vznikla v roce 1984 v holandském městečku Veldhoven nedaleko Eindhovenu. Původně společný podnik holandské firmy Philips a společnosti ASM International vyráběl polovodičová zařízení. Hlavní sídlo společnosti je ve Veldhovenu, městě s něco přes 45 tisíci obyvateli, dodnes.

Hlavním byznysem ASML je výroba takzvaných fotolitografických strojů, vypalujících pomocí laserů s ultravysokým rozlišením integrované obvody do křemíkových destiček. Jeden takový stroj se prodává za zhruba 150 milionů eur a při jeho výrobě musí být dodržena přísná bezpečnostní a hygienická pravidla.

Právě díky strojům ASML lze vyrábět nejmodernější čipy na světě, na které dnes spoléhá také umělá inteligence či moderní medicína. A nizozemské společnosti to vynáší aktuální hodnotu 369 miliard dolarů.

Nejnovější finanční výsledky navíc dokazují, že ASML je na dobré cestě k dalšímu růstu. Za druhý kvartál hlásí tržby na úrovni 6,24 miliardy eur, čímž lehce překonala očekávání. Čistý zisk pak dosáhl 1,58 miliardy eur oproti očekávaným 1,43 miliardy eur.

V současnosti má společnost v technologii známé pod zkratkou EUV dominantní postavení. Vývoj ostatně trval sedmnáct let a celkově v něm ASML proinvestovala až 6,5 miliardy dolarů.

Hotové stroje jdou od roku 2017 k titánům výroby polovodičů – Intelu, Samsungu nebo zmíněné TSMC. Klíčovým faktorem růstu ASML bylo perfektní zvládnutí dodavatelského řetězce, zahrnující i nákup několika klíčových firem, jako je například Cymer, zajišťující zdroje ultrafialového světla.

„Je to tvrdohlavá ochota investovat do technologie, o které si většina lidí myslela, že nebude fungovat,“ hodnotí Chris Miller, profesor historie a autor knihy Chip War: The Fight for the World’s Most Critical Technology. „Nikdo jiný nesázel na technologii EUV, protože proces vývoje byl velmi zdlouhavý a drahý. Zahrnuje překonávání dosavadních hranic inženýrství,“ vysvětluje.

My jsme tvoje budoucnost
Vydání Forbesu My jsme tvoje budoucnost

Velká vlna zájmu o umělou inteligenci znamenala další poptávku po čipových zařízeních. Společnosti jako OpenAI potřebovaly stále výkonnější čipy a koncem roku 2022 se spustilo šílenství, zvedající obrátky investic do trendujícího oboru.

Posledním důvodem úspěchu ASML je její strategická poloha. „Eindhoven byl životně důležitý pro růst společnosti díky svým stoletým zkušenostem s výrobou špičkových technologií,“ konstatoval pro Financial Times seniorní viceprezident pro technologie Jos Benschop.

ASML se nicméně v posledních letech dostala do sporu mezi USA a Čínou. Čína chce už dlouho vyrábět nejmodernější počítačové čipy, pro které potřebuje právě stroje od ASML. Spojené státy ale od roku 2019 blokují vývoz strojů ASML právě do Číny.

„USA jsou jednou ze zemí využívajících technologie od ASML. Tamní regulace vývozu technologií zároveň umožňují kontrolovat jejich používání v zahraničí,“ vysvětluje ekonom Pavel Škriniar, jak mohou Spojené státy bránit evropské společnosti vyvážet do Číny.

Analytik Haagského centra pro strategické studie Joris Teer pro BBC vysvětlil proměnu americké strategie. „Nejdříve se snažili vybudovat co největší technologický náskok před ostatními. Nyní se už jen snaží udržet své dominantní postavení co nejdéle,“ konstatoval.