Fenka ridgebacka, dvě neposlušná štěňátka a studentka třetího ročníku gymnázia, které vadil přístup na psím cvičišti plný křiku, ostnatých obojků a trestů. To byl začátek cesty Kláry Groulíkové k úspěšnému byznysu, do kterého se nakonec zapojila i její maminka a bratr.

Cesta k Online psí škole nebyla snadná: musela si pomáhat brigádami a projekt chtěla po roce zabalit. Dnes se po zahradě rodinného domku u Poličky na Vysočině prohánějí dospělé a poslušné fenky, které stály na začátku celého nápadu.

Když jim byly tři měsíce, bylo potřeba je vychovat. Klára Groulíková tehdy vyrazila na cvičiště, aby psy socializovala a naučila je poslouchat. To, co na cvičišti zažila, ji ale nebavilo.

„Přístup ke psům na cvičáku se mnou vůbec nesouzněl. Křik jako běžná součást tréninku, následné tresty a ostnaté obojky, když pes neposlouchá, to byla hrůza. Psi jsou kvůli tomu často agresivní na svého pána, je to bludný kruh, který jsem se rozhodla změnit,“ vzpomíná dnes už třiadvacetiletá maminka.

Vrhla se tehdy prozkoumat jiný způsob výcviku, se kterým se následně setkala u jedné trenérky. „Naučila nás pracovat se psy zcela jiným způsobem, který zvířata bavil, a výsledky byly vidět okamžitě.“

Groulíková mluví o takzvaném pozitivním výcviku psa, který je založen na budování vzájemného vztahu, nikoli na trestech. „Při výcviku se používá klikr, kdy se pes naučí, že právě kliknutí označuje jeho správné chování. Jakmile tohle pochopí, výcvik je mnohem rychlejší a zábavnější než klasický trénink.“

Vizí bylo šířit výcvik bez fyzických trestů.

Tenhle druh výchovy psa ji nadchl natolik, že se v roce 2015 pustila – tehdy jako studentka třetího ročníku gymnázia – do sepisování všeho, co o pozitivním výcviku psa zjistila a věděla.

„Psala jsem o přestávkách ve škole, doma po škole, veškerý volný čas jsem věnovala psaní prvního e-booku a tvorbě webu,“ vybavuje si. Její vizí bylo šířit tehdy ještě veřejnosti neznámý pozitivní způsob výcviku psa bez fyzických trestů a učit lidi psům doopravdy rozumět.

Rok nato prodala za 490 korun svou první elektronickou knihu s povely a úvodem do tohoto druhu tréninku. „Byl to skvělý pocit, že ty měsíce dřiny stály za to,“ cítila tehdy ve svých osmnácti letech.

Ačkoliv se e-booku prodaly stovky a v nabídce je i dnes, nešlo to hladce. „O prodeji jsem toho moc nevěděla a zisky z těch pár kousků, co se za měsíc prodaly, sotva pokryly náklady,“ zoufala si mladá podnikatelka.

„Neměla jsem žádné investory a sponzory, když jsem byla v minusu, musela jsem si na to vydělat na brigádě v truhlárně, kde jsem brousila dveře nebo lišty. Seděla jsem u počítače a vážně jsem uvažovala, jestli to celé nezabalit,“ honilo se jí hlavou.

V roce 2017 se však Groulíkové narodila dcera, která spustila novou vlnu motivace jít do projektu naplno. Mladá podnikatelka už měla po škole a chtěla vydělávat, stát na vlastních nohách.

Rozjela blog s články a příspěvky, dala peníze do reklamy a ono to přišlo: najednou se prodával jeden e-book denně, pak deset denně a následně rozjela online kurzy. „Chtělo to jen trpělivost a odhodlání a objednávky začaly přibývat,“ shrnuje.

Po dvou letech provozuje Groulíková osm kurzů i klub s měsíčním členstvím.

Zároveň jí došlo, že online formou výcviku by mohla pomoct mnohonásobně víc lidem. „Pustila jsem se tedy do natáčení kurzů výchovy psa z domu, které byly komplexnější, včetně videí. A taky dražší, což vyžadovalo zase trochu jiný způsob prodeje.“

Online kurz už nestál pár stovek korun jako e-book. V rámci vymýšlení nových strategií prodeje se zapojila maminka, která se zaměřila na marketingovou a prodejní část, a následně k sobě přibraly ještě Klářina bratra, který se pustil do analýz a IT.

Groulíkové se tak pod rukama zrodil rodinný byznys, který v loňském roce vygeneroval obrat deset milionů korun. „O kurz začal být velký zájem. První měl pár set absolventů, od kterých nám chodily děkovné e-maily a zpětné vazby, což byl ten správný hnací motor.“

Po dvou letech provozuje Groulíková osm kurzů, klub s měsíčním členstvím a nabízí i individuální tréninky s trenérkami, které přibrala do týmu. Majitel psa si může procházet kurzem, jak sám potřebuje, přístup do něj má až dva roky a není časově ohraničen.

„Doporučujeme cvičit psa třeba dvakrát denně deset minut, když je zvíře koncentrované. Základní výchova do běžného života je otázka několika týdnů, pes se ale musí socializovat do osmi měsíců věku,“ připomíná podnikatelka.

Za poslední dva roky narostly Online psí škole objednávky o 4000 procent. Kurzy prošlo více než 10 000 psů a jejich majitelů, kteří mají zájem především o Základní poslušnost pro dospělé a štěňata nebo Zimní výzvu – hry na doma, které učí psa sebekontrole a soustředění.

„Náš tým se neustále rozrůstá, také díky tomu, že jsme už ve třech zemích: v Česku, na Slovensku a v Polsku,“ vyjmenovává mladá žena, která nabízí všechny kurzy také v angličtině a chystá se s nimi dál do světa.