Doba, kdy si IT firmy vybíraly ze záplavy zakázek a přeplácely programátory ve snaze urvat je pro sebe, je momentálně v zapomnění. Potvrzuje to i Martin Půlpitel, jeden ze tří zakladatelů vývojářské firmy Ackee, zatímco sedí v zasedačce své firmy na dohled od dejvického sídla skupiny PPF.

To, co dřív bylo nemyslitelné, se loni stalo realitou. Vlna propouštění se rozlila i v IT sektoru, kde se ještě nedávno sháněla každá volná ruka a podle statistik Českého statistického úřadu se platy pohybovaly na průměrné úrovni 64 tisíc hrubého.

Ochlazení se přitom týká jak nadnárodních gigantů, tak i menších tuzemských vývojářských firem. Ackee se 160milionovým obratem je jednou z nich.

Covidové období podle Martina Půlpitla přineslo nejdřív obavy a následně i nejlepší tržby. Poté se ale situace začala zhoršovat. Vliv má skepse z války na Ukrajině, ale ještě víc inflace a nárůst cen energií.

Většinou sice zatím nejde o fatální problémy, ale vedení firem začíná být při utrácení peněz opatrnější. A to se začíná propisovat i v návazném IT sektoru. Ackee proto během podzimu propustilo deset ze zhruba osmdesáti lidí. „Radši jsme to udělali dřív, protože víme, že rok 2023 bude opravdu těžký,“ říká Půlpitel.

V Ackee to začalo být jasné už loni, kdy dva dlouhodobí klienti z Německa a Švýcarska, tedy zemí, kde se komplikace běžně neděly, nečekaně přestali platit faktury, což se v desetileté historii Ackee stalo poprvé.

Další podobnou ranou bylo v září stejně tak nečekané ukončení zakázky na projektu FlashNews skupiny Livesport miliardářů Martina Hájka a Jiřího Mareše.

„Informaci o konci FlashNews jsme dostali prakticky ze dne na den, což pro nás znamenalo, že jsme stejně rychle ztratili klienta, který nám zajišťoval třicet procent měsíčního obratu v řádu milionů korun,“ přiznává Půlpitel. V Ackee tak nasadili krizové řízení, začali šetřit a hledat nové klienty.

Kanceláře Ackee

„Během podzimu management moc dobře nespal, ale koncem roku se situace uklidnila. Spolupráci s Livesportem jsme korektně ukončili a se zahraničními dlužníky se domluvili na splátkovém kalendáři, který se zatím plní,“ popisuje CEO firmy.

Lidé v Ackee tak teď kromě jiného pracují na projektu logistické platformy BoxNow, za níž stojí skupina EMMA Capital Jiřího Šmejce. Ta v Řecku provozuje přes dvanáct set výdejních boxů a na ně navázanou logistiku. Další boxy má v Bulharsku a Chorvatsku a v plánu je i expanze do dalších zemí. V Ackee pro BoxNow vyvíjejí aplikace pro řidiče, skladníky i partnery.

I díky tomu Ackee neřeší existenciální problémy. „Poptávka pořád chodí a daří se nám vyhrávat i nové zakázky. Na druhou stranu víme, že následující období bude těžké a chceme na to být připraveni,“ říká Půlpitel, který se chce vyhnout tomu, že část lidí bude platit z rezerv z obavy, aby neodešli jinam.

„Z dlouhodobého pohledu bych tím ohrožoval všechny ostatní, protože nikdo neví, kdy se ekonomika otočí a situace bude zase lepší,“ dodává.

Takový přístup není výjimečný, a proto se začíná projevovat i na pracovním trhu. Zatímco ještě nedávno platilo, že kdo prošel rekvalifikačním kurzem na IT vývojáře, téměř automaticky někde našel práci, teď je to jinak. I IT firmy už si začínají mnohem víc vybírat, aby v týmu měly opravdu jen lidi, kteří si dokážou poradit s velkými a složitými zakázkami.

„Deset let v řadě tu byl růst. Utrácelo se obrovské množství peněz a přepláceli se lidé, kteří někdy nedosahovali takové úrovně, aby si požadovanou odměnu zasloužili. Jenže nikdo jiný nebyl. To se mění,“ uvažuje spolumajitel Ackee, který s kolegou Josefem Gattermayerem musí řešit i ochlazení na trhu s kryptem.

Vydání Forbesu Cash je king

Ackee totiž v létě 2021 společně s Rockaway X založili joint venture pojmenovaný Ackee Blockchain, který má za úkol vývoj softwaru pro blockchain a zlepšení bezpečnosti kryptosvěta.

Že spuštění projektu, do něhož Rockaway Jakuba Havrlanta investovalo čtrnáct milionů korun, což stačilo na čtyřicetiprocentní podíl společnosti, dávalo smysl, se ukázalo poměrně rychle. Díky velkému kryptooptimismu v první polovině loňského roku totiž nastal obrovský růst, jehož výsledkem byl celoroční obrat přes dva miliony dolarů.

„Na jaře nám klienti volali, že posílají peníze předem s tím, abychom na zakázce pro ně vůbec začali dělat,“ vzpomíná Gattermayer, CEO Ackee Blockchain. Jenže pak kryptoměny spadly a na podzim ochladl i byznys pro Ackee Blockchain.

„Pomáhá nám množství projektů, které máme za sebou, i reputace získaná v blockchain komunitě. Z toho teď těžíme i v době bear marketu,“ komentuje aktuální situaci Gattermayer.