Američtí astronauti Butch Wilmore a Suni Williamsová jsou ve vesmíru už tři týdny, ačkoli se podle původních plánů měli vrátit na Zemi do týdne, informovala ve čtvrtek agentura AP.

Vesmírná loď Starliner společnosti Boeing, v níž Zemi opustili, se k Mezinárodní vesmírné stanici (ISS) připojila 6. června, od té doby se datum jejich návratu posunulo třikrát.

Zástupci Boeingu tento týden uvedli, že návrat astronautů nesouvisí s problémy modulu společnosti, a ujistili, že astronauti ve vesmíru neuvázli.

Barry „Butch“ Wilmore a Sunita „Suni“ Williamsová, astronauti amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA), do vesmíru vzlétli jako první posádka lodi Starliner. Boeing se chce časem připojit k společnosti SpaceX Elona Muska a dopravovat na oběžnou dráhu pravidelné komerční lety.

Americká vesmírná agentura nyní zkoumá, co přesně bylo příčinou problémů s naváděcími tryskami, které při letu přestaly fungovat.

„Pouze věnujeme trochu více času tomu, abychom ověřili všechna data a zjistili co možná nejvíce nových informací, dokud je modul na oběžné dráze,“ uvedl minulý týden manažer programu komerčních letů NASA Steve Stich ještě předtím, než se datum návratu znovu odložilo.

Tento týden byly rovněž odvolány výstupy astronautů do volného prostoru kvůli úniku vody do skafandru astronautky Williamsové.

Pět z celkových 28 naváděcích trysek bylo vyřazeno z činnosti, když se modul připojoval k ISS. Kromě jedné se všechny podařilo restartovat a během pozdějšího testování podle NASA všechny fungovaly.

Odborníci se domnívají, že za vypnutím trysek stojí příliš vysoká teplota při připojení k vesmírné stanici. Stále nefunkční tryska nepředstavuje problém pro návrat na Zemi, komentoval Boeing.

Ještě před startem se Starliner potýkal s úniky helia z pohonných systémů, které pravděpodobně způsobilo chybné těsnění. Boeing ujistil, že tyto úniky nejsou důvodem k obavám.

„Zatím nepočítáme se scénářem, kdy by se Starliner nebyl schopen s Butchem a Suni vrátit zpět domů,“ řekl dále Stich.

Boeing a NASA uvedly, že datum návratu určí poté, co astronauti dokončí výstupy do volného prostoru. Modul může na vesmírné stanici podle Boeingu zůstat ještě pětačtyřicet dní.

Experti se mezitím věnují analýze nefunkčních naváděcích trysek a úniků helia, aby dokázali podobným scénářům u budoucích letů zabránit, doplnila letecká společnost.