Výrobce letadel Boeing je v poslední době pod palbou kritiky. Důvodem je série bezpečnostních incidentů s jeho letadly, včetně výbuchu části trupu ve vzduchu na začátku letošního roku.

Generální ředitel společnosti Dave Calhoun čelil nepříjemným otázkám i ze strany amerických senátorů kvůli problémům s bezpečností a kvalitou výroby.

Senátoři se ho ptali na bezpečnostní kulturu Boeingu, na to, kolik vydělává, ale i proč okamžitě nerezignuje. Senátor Richard Blumenthal, který předsedá podvýboru, označil podle agentury Reuters tuto událost za „okamžik zúčtování“ pro Boeing a na slyšení řekl, že existují přesvědčivé důkazy o tom, že by americké ministerstvo spravedlnosti mělo zahájit trestní stíhání Boeingu.

Ještě dále zašel senátor Josh Hawley. Ten ostře kritizoval vyplacenou odměnu pro generálního ředitele společnosti Boeing ve výši třiatřicet milionů dolarů. Jen pro srovnání, bylo to o čtyřicet procent více, než kolik dostal předloni.

„Upřímně řečeno, pane, považuji za parodii, že jste stále ve své práci,“ řekl Hawley podle zpravodajského webu CNBC.

Calhoun převzal odpovědnost za incidenty, které za posledních pět let uvrhly Boeing do krize, a už na jaře se rozhodl odstoupit ze své funkce ke konci roku 2024. Uznal také, že bezpečnostní incident z ledna tohoto roku byl důsledkem výrobní vady.

Boeing také převzal odpovědnost za vývoj klíčového softwarového systému spojeného se smrtelnými haváriemi v Indonésii a Etiopii v letech 2018 a 2019, při kterých zahynulo dohromady 346 lidí. „Jsem tu v duchu transparentnosti a jsem tu, abych převzal odpovědnost,“ řekl Calhoun novinářům.