Model Yeezy Boost 350 V2 změnil svět tenisek, jak jsme ho znali. Jeho první verze byla svým designem tak přelomová, že odstartovala největší vlnu replikování tenisek, jakou jsme kdy viděli. 

Jenže pak přišly nebezpečné výroky slavného rappera Kanye Ye Westa, na základě kterých s ním německá společnost Adidas ukončila partnerství. Nabízí se tak otázka – stojí ještě tenisky, které změnily streetwearovou kulturu, za to?

Na teniskovém vyhledávači FlexDog pozorují během listopadu a prosince oproti předchozím měsícům po teniskách adidas Yeezy zvýšenou poptávku. Jenže jsou Vánoce a je tak ještě brzy hodnotit, zda za to může listopadová kauza, nebo jde pouze běžnou předvánoční poptávkou.

„U českých a slovenských přeprodejců jsou ceny přibližně stejné, jako tomu bylo před kauzou a ke zdražení došlo velmi nepatrně. A to i přesto, že Adidas stáhl veškeré tenisky Yeezy z prodeje a je tak jasné, že minimálně do konce roku už nové Yeezy nevyjdou,” říká kurátor FlexDogu, Daniel Klíma.

Každopádně Yeezy byly poslední roky dostupnější než na svém začátku, což mělo za následek, že přeprodejní cena nebyla tak vysoká. To, že byly dostupnější pro větší množství zákazníků, způsobila sama značka Adidas, která distribuovala tenisky do více obchodů a přidala i prodej přes vlastní mobilní aplikaci Confirmed.

Navíc evidentně navýšila počty vyrobených, a tím pádem i prodaných, párů. Výsledkem tak je už poměrně nasycený trh. I tak se ale Yeezy poslední rok často přeprodávaly skrze resellery o dvacet až padesát procent dráž, než byla jejich původní maloobchodní cena, přičemž nový pár obvykle stojí od sedmi do patnácti tisíc korun. 

„Zajímavé je, že v tomto roce byly oblíbené především Yeezy Slides. Designově jednoduché a jednobarevné pantofle s cenou mezi třemi až pěti tisíci korun. Uvidíme tak, jestli se v létě 2023 vrátí. Pokud ne, je možné, že poptávka po teniskách z letošního roku tak jejich cenu zvýší,” vysvětluje Klíma.

Kurátor z FlexDogu pak dodává, že „z pohledu ceny tenisek Yeezy jsme teď v období vyčkávání ohledně toho, co se s Yeezy stane v příštím roce. Značka Adidas totiž vydala zprávu, že hodlá v prodejích Yeezy pokračovat, jen bez účasti Keyna Westa”. Nikdo ale zatím netuší, jak budou takové tenisky vypadat a zda o ně bude mezi zákazníky zájem.

„Pokud nové tenisky zákazníky nezaujmou, dá se předpokládat, že ceny tenisek z období spolupráce Adidasu s Westem půjdou nahoru. Stejně tak cenu může ovlivnit, kdyby West začal spolupracovat s jinou značkou, která by pro něj boty vyráběla,” dodává Klíma.

Rapper totiž spolupracoval historicky s mnoha brandy. První bylo kolabo s japonskou značkou Bape. O dva roky později vyšly Nike Air Yeezy. V roce 2012 pak Air Yeezy 2. Bohužel se ale nepodařilo spolupráci s Nike udržet. Mezi první a druhou řadou Air Yeezy stihl Kanye ještě spolupráci s Louis Vuitton.

Kultovní Yeezy od Westa a Adidas kombinovaly inovativní technologie německé firmy, díky čemuž jsou extra pohodlné, a talent rappera, který zase přinesl neotřelou estetiku. Pod značkou Yeezy vycházely tenisky, high top sneakers i pantofle v mnoha barevných kombinacích.

První Yeezy Colorways se vyprodávaly během několika sekund a nebylo snadné je sehnat. Kanye West měl ale vizi, že je zpřístupní každému, takže po letech od prvního vydání v roce 2015 vyšly ve velkém množství barev i druhů.

„Po ukončení spolupráce Adidas a Westa se aktuální cena na sekundárním marketu zvedla pouze minimálně. Většina zákazníků adidas Yeezy v dnešní době už totiž nejsou sneakerheads a nepohybují se ve sneaker kultuře,” doplňuje Adam Janský, majitel pražského obchodu Spike.

Dodává pak, že posledních pár let už sneaker komunita Yeezy moc nebere a mezi fajnšmerky už moc populární nejsou. „Pokud to spojíte s aktuální kontroverzí kolem Kanyeho tak teniskové nadšence tento model už moc nezajímá, maximálně staré Colorways z nostalgického hlediska.”

Vše tedy záleží na tom, jestli Adidas začne Yeezy modely zase vydávat. Adidas totiž vlastní většinu modelů Yeezy kromě Yeezy Slides a může vydat všechny tyto modely bez Kanyeho, jen nesmí použít jméno Yeezy. „Nikdo tak zatím netuší co bude, proto se trh nikam moc nehýbe. Otázka je, jestli se bez toho jména budou prodávat. Já si myslím, že se stále prodávat budou, protože zákazníci, co si kupují Yeezy, neřeší jestli mají jméno Kanyeho nebo ne. Kupuji si tenisky kvůli modelu, pohodlí a vzhledu,” vysvětluje Janský.

Ten také odhaduje, že si Yeezy Slide začne Kanye West vydávat sám a udělá jich hodně. „A právě kvůli tomu se přeprodávat nebudou, ale to jde opravdu těžko odhadnout. Každopádně, pokud Adidas nebude vydávat modely Yeezy bez Kanyeho, tak by nahoru mohly jít hlavně OG (původní) a nejvíc ikonické Colorways jako Zebra nebo Bred, “ říká Janský.

Teď nezbývá než čekat, jestli se nový plán Adidas se starými Yeezy vydaří, nebo ne. A hlavně, s čím přijde sám rapper.