Odvážné a velké plány dostaly velkou finanční injekci: do tuzemského healthtech startupu Tesla Medical bylo zainvestováno přes sto milionů korun. I díky tomu firma zvažuje vstup na americkou burzu NASDAQ a chce být dalším českým jednorožcem čili startupem s valuací ve výši jedné miliardy dolarů.

K dřívějším investorům Venture Capital Partners a skupině Xenocles se nově připojily investiční akcelerátor Soulmates Ventures a fond Purple Ventures, čímž se celková investice od vzniku startupu vyšplhala na více než sto milionů korun.

Tesla Medical, jejíž tým se začal formovat v roce 2014 coby projekt 2. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Urologické kliniky FN v Motole, se zabývá neurohackingem neboli neuromodulací mozku a pracuje na vývoji technologické platformy pro neinvazivní léčbu chronických onemocnění.

Název asociuje „slavnější“ Teslu miliardáře Elona Muska, ale jeho volba byla prozaičtější. Společnost má od počátku uzavřenou licenční dohodu s původním vlastníkem ochranné známky Tesla a názvem se chtěla připojit k odkazu vynálezce Nikoly Tesly. V rámci vstupu na americký trh ale aktuálně zvažuje rebranding pro zřetelné odlišení projektu.

„Na jaře jsme dokončili třetí klinickou studii naší metody, která potvrdila předešlé výborné výsledky, ať už jde o účinnost, či bezpečnost neuromodulace mozku,“ říká zakladatel a CEO Tesla Medical Lukáš Doskočil (na úvodní fotografii).

Právě úspěch klíčové klinické fáze přinesl podle Doskočila nutnost najít dalšího investora: „Mělo by to pomoci s dalším rozvojem a případným vstupem na americký akciový trh. S investory se zaměříme na optimalizaci stávajícího byznys modelu tak, aby odpovídal požadavkům trhu. Naším cílem je dostat léčebnou metodu co nejefektivněji k pacientům.“

Soulmates Ventures a Purple Ventures sázejí na výborné výsledky neuromodulace mozku, které má startup za sebou. „O správnosti investice nás přesvědčily klinické zkoušky s excelentními výsledky, vyřešené patenty, podrobné analýzy trhu i konkurence a srovnání s invazivními metodami a medikamenty,“ prozrazuje Hynek Sochor, zakladatel a předseda představenstva skupiny Soulmates Ventures.

Hynek Sochor ze Soulmates Ventures

„Budeme bedlivě sledovat rozvoj aktivit a očekáváme, že vložená investice do Tesla Medical se v následujících sedmi letech více než zdesetinásobí,“ uvádí Jan Staněk z Purple Ventures.

Jednoznačným bonusem řešení Tesla Medical je, že jeho využití nemusí být pouze v nemocnicích a u lékařů – ve hře jsou i možnosti domácí samoléčby. „V tom je naděje pro chronicky nemocné. V rozvíjení moderních léčebných přístupů vidím velký přínos pro celý zdravotní systém a jsem rád, že se mohu na takové investici podílet,“ říká Matouš Polák, člen investičního boardu Soulmates Ventures.

Zakladatel startupu Lukáš Doskočil tvrdí, že v léčbě inkontinence pomocí neinvazivní neuromodulace mozku je jeho firma nejdál na světě. Logicky z toho plynou globální ambice.

„Řešení obtíží pomocí této moderní metody bude dostupné i pacientům ve Spojených státech, což je velmi důležité pro případný vstup na burzu NASDAQ, která je druhá největší na světě a klíčová pro medicínské startupy,“ přibližuje Doskočil.

„Vedle využití metody v Česku a Evropě je zásadní uplatnění také ve Spojených státech, které jsou vzhledem k velikosti a otevřenosti novým léčebným metodám klíčovým trhem,“ doplňuje Sochor.

Vstup na burzu v USA by mohl být zároveň bránou k tomu, aby mohla Tesla Medical cílit na ještě větší počet investorů. „Zdravotnictví je prioritou pro všechny vyspělé země. Vzhledem k dosavadním výsledkům metody a velikosti cílového trhu tak není nereálné, že stojíme u zrodu dalšího českého jednorožce,“ soudí odvážně Sochor.

Smělé prognóze nahrává i fakt, že se běžná valuace konkurenčních firem při vstupu na burzu Nasdaq pohybuje na úrovni 400 milionů dolarů. Kupříkladu valuace konkurenta Axonics Inc., který na index vstupoval v roce 2018 ve srovnatelné kondici jako nyní Tesla Medical, se dnes pohybuje nad úrovní tří miliard dolarů.