Herec Kieran Culkin už dávno není jen bratrem „toho kluka ze Sám doma“. Aktuální seriálový fenomén Succession (česky Boj o moc) ho zařadil k největším televizním hvězdám současnosti.

Drzý. Prostořeký. Sarkastický. Jízlivý. A taky servilní vůči otci a sexuálně dysfunkční. Roman Roy je postava, kterou nepřehlédnete, a velkou zásluhu na tom samozřejmě má její představitel Kieran Culkin.

Čtyřicetiletý herec se dočkal životní role a v probíhající finální řadě si jde pro cenu Emmy. Když se objeví na obrazovce callu s novináři, jehož se Forbes účastnil jako jediné české médium, je živoucím ztělesněním Romana. Rychle mluví, utahuje si ze sebe i z žurnalistů, nebojí se udělat vtípek na hraně.

Chvílemi jeho vystoupení připomíná spíše standup. „Pardon, právě jsem úplně zesměšnil vaši otázku. Přitom byla fakt dobrá,“ řekne novinářce ze Singapuru. Když se jiný tazatel, který je připojený přes mobil, během pokládání otázky začne kamsi přesouvat, Culkin vypálí: „Na co jste se ptal? Měl jsem pocit, že mi jdete ukázat vaši kuchyni.“

Pak zase do rozhovoru pohotově zapojí svoji seriálovou sestru, herečku Sarah Snook. „Odpoví vám na cokoli, ani nepotřebuje vědět, jaká byla otázka.“

Srovnání s Romanem Royem se přitom brání. Není divu, nejmladší z miliardářské rodiny Royů, o níž pojednává seriál Boj o moc, nepatří k sympaťákům století, ostatně jako takřka všechny postavy z této moderní variace na shakespearovské tragédie.

Romanovy uštěpačné poznámky sice obstarávají velkou část humoru v seriálu, jinak je ale na něm znát, jak silně ho deformoval despotický otec Logan i při výchově absentující matka Caroline. Je bezskrupulózní, zbrklý, vzteklý, není schopný navázat funkční vztah.

„Občas mi přijde, že ho drží při životě jen jeho bohatství a lidé kolem něj, kteří ho podporují. Myslím, že neví, jak fungovat na světě, rodiče ho to nenaučili,“ říká.

Culkin sice mluví podobně rychle a umí být podobně rýpavý, ve skutečnosti ale působí přece jen srdečněji. A navíc je rodinný typ a často hovoří o tom, jak jen nerad opouští kvůli práci či jiným důvodům na delší dobu své dvě malé děti.

„S Romanem sdílíme výšku, váhu, barvu vlasů a podobné věci. Ne styl oblékání. Chtěl bych sdílet něco z bankovního účtu, to by bylo fajn,“ vyjmenovává Culkin. „Má určité aspekty mé osobnosti, které jsou u něj ještě zesíleny. Ale přijde mi, že nejsme stejní, naštěstí.“

Boj o moc jde do vyhroceného finále a každý díl je velkou událostí. Skvěle napsané epizody od Jesseho Armstronga a mistrovské herecké výkony hlavních hvězd včetně Culkina dávají dohromady podívanou, kterou milují kritici i diváci a po The Last of Us je dalším letošním trumfem služby HBO Max.

A trumfem i pro Culkina, který už dvakrát za Boj o moc získal nominaci na cenu Emmy a říká se, že za čtvrtou a poslední řadu už by měl konečně triumfovat. Přitom ještě než začal seriál natáčet, nebyl si jistý, že se herectví chce věnovat.

Svoji profesi si totiž nevybral, spíš se do ní narodil. Jeho otec hrál na Broadwayi, starší bratr Macaulay byl známou dětskou hvězdou proslulou dvojicí filmů Sám doma. Zahrál si v nich i Kieran, roli brýlatého Fullera. 

„Říkal jsem, že se chci stát hercem, ale to mi bylo šest let. Co jsem o tom věděl? Prostě jsem to dělal. A najednou mi bylo dvacet a živilo mě to, což mě vyděsilo, tak jsem si dal chvíli pauzu,“ ohlíží se.

Hrál pak spíše pro radost a snažil se zjistit, co vlastně chce v životě dělat. Až během natáčení první řady Boje o moc se utvrdil v tom, že herectví je to pravé. „Bylo to docela pozdě, až někdy v šestatřiceti. Ale uvědomil jsem si, že se tím chci živit. Což je fajn, protože s tím mám třicet let zkušeností.“

Ty všechny zúročil do jedné z nejvýraznějších postav moderní televizní éry, která ve finále Boje o moc bude mít klíčové slovo. Když se poslední záběry točily, neměli prý herci daleko k slzám: dobře věděli, že podobně výjimečného projektu se už možná nezúčastní. 

Culkin si ale uvědomil během práce na čtyřech sériích ještě jednu věc. Život miliardáře by si ve skutečnosti nepřál. „Lidé, kteří mají tolik peněz, tak obvykle nesou i ohromnou zodpovědnost, což bych nechtěl. Taky musí dost tvrdě pracovat. Obvykle se jen tak neocitnete vedle miliard dolarů, aniž byste se sedřeli z kůže.“

To koneckonců sedí i na jeho postavu, která nejprve v přidělené roli COO selhává, až v průběhu seriálu trochu vyzraje a naučí se přijmout zodpovědnost.

„Ale kdo je tady vyzrálý? Už jste mluvili s Brianem (Coxem, představitelem Logana Roye – pozn. red.)? Ani o něm nemůžu říct, že je dost vyzrálý, leda když je v dobré náladě,“ řekne, uculí se a po „culkinovsku“ dodá: „Co to vlastně je, vyzrálost? Dost se přeceňuje. Ach jo, nějak se mi tohle povídání rozpadá…“