Michal Strnad z velkého korporátního světa utekl jakmile pochopil, že mu takový život nedává smysl. Naštěstí pro něj, měl plnou hlavu nápadů na to, jak se uživit jinak. A že se mu to vyplatilo, potvrzuje projekt Bezkempu.cz, který rozjel se svými obchodními partnery, bratry Pavlem a Petrem Nohejlovými.

Společně mají také firmu Lemicom, která se soustředí na úspěšné e-commerce projekty (bezpotisku.cz, belabel.cz a nově i bezkempu.cz), které již teď generují stovky milionů korun ročně. 

Online platforma Bezkempu se snaží od roku 2018 pomáhat lidem se svobodným cestováním a kempováním na divoko, avšak legálně a se svolením majitele. Výhodou a jedním z hlavních důvodů vzniku platformy, je také soukromí a klid na zalistovaných pozemcích.

Zájemcům v Čechách i zahraničí nabízí platforma více než dva tisíce míst na kempování, která dále dělí do celkem 23 kategorií. Vysněné místo si tak mohou kempaři najít v lese, v ovocném sadě, v blízkosti národních parků nebo u vody. Poplatek za noc se pohybuje v průměru kolem tří set korun.

Nově nyní platforma nabízí aplikaci, díky které mohou začínající trampové najít nejen místo na kempování, ale také sekci s nabídkou karavanů a obytných vozů k zapůjčení. V roce 2020 realizovalo Bezkempu rezervace za 10,8 milionu korun, v loňském roce online platformou proteklo 22 milionů korun, tedy téměř dvojnásobek. 

Je těžké ohlídat, aby se klid a ticho na pozemcích dodržovaly a nepřijížděly velké skupiny, které chtějí popíjet až do rána?

Klid máme v naší DNA, a právě proto jsme cítili potřebu utéct z hlučných kempů. Potřeba klidu, omezení hluku a všech negativních dopadů je pro nás zásadní.

Snažíme se službu budovat především komunitně, lidem neustále připomínat naši filozofii nulové tolerance k alkoholovým a podobně bujarým oslavám. Máme kodex, obchodní podmínky a u každého pozemku upozornění. Každý host je také hodnocen majitelem či jiným hostem.

Pokud tedy někdo poruší pravidla, už si jen tak snadno nezajezdí. Češi jsou jedni z největších konzumentů alkoholu na světě, a přestože potřeba lidí pít vždy a všude je značná, snažíme se vlastně tyto jedince předem od naší služby odrazovat. Samozřejmě se jim to nelíbí a občas jejich komentáře na sociálních sítích schytáme, což je na druhou stranu pro nás důkazem, že jdeme správnou cestou.

Podělil se s vámi už některý z klientů o nějaký nestandardní zážitek z pobytu?

Každý den lidé přináší vlastní zážitky a máme na to na webu i speciální nástěnku zvanou Cesty, kam lidé píšou recenze a zkušenosti. Dostávají se k nám krásné až dojemné zážitky.

Lidé, zvlášť městského typu, často najdou na některých místech v přírodě sami sebe, svoji lásku, dokonce jsme tu měli i svatby. Stejně tak nás ale dojímají i takové ty obyčejné chvíle, kdy je starší babička někde na samotě v Jeseníkách ráda, že za ní někdo přijel, má si s kým povídat, upéct třeba bábovku. Bezkempu hezky propojuje lidi mezi sebou, vznikají i přátelství.

Nyní nabízíte až dva tisíce míst, kam mohou lidé zavítat. Jakým způsobem probíhá zalistování nového místa? Ozývají se vám majitelé sami, nebo vybraná místa tipujete a oslovujete přímo vy?

Aktivních jich je aktuálně přibližně dvanáct set. V systému jich je samozřejmě více, ale majitelé průběžně podle potřeb místa aktivují a deaktivují. Na začátku jsme na většinu míst předem jezdili, ale to nyní již není možné kapacitně zvládat.

Takže vše probíhá online. Majitel místo zaregistruje a poté ho náš pracovník prověří, s majitelem se spojí a registraci společně dokončí tak, abychom mohli místo aktivovat pro zákazníky.

Pokud je ale potřeba něco doplnit nebo něco není jasné, na pozemek jedeme osobně a teprve poté ho aktivujeme. Tím naše práce s pozemkem však rozhodně nekončí. I schválená míst průběžně objíždíme, kontrolujeme, vylepšujeme s majiteli. Je to celoroční práce. Na začátku jsme místa sháněli sami, teď už ne, majitelé si nás sami najdou.

Co musí místo splňovat, abyste ho do výběru zařadili?

Jsme v podstatě taková lepší inzertní platforma, takže nám nepřísluší, abychom si stanovili, co je hezké a co méně, každé místo může být pro někoho tím nejkrásnějším. Ale samozřejmě je pro nás zásadní, aby informace byly pravdivé a kompletní, aby bylo místo dobře popsáno, aby se na něj dalo bezpečně dojet.

Pokud je místo v CHKO, doporučujeme majitelům, aby kontaktovali zástupce CHKO a řešili případnou výjimku. Dále většinou zamítáme místa, která jsou už od pohledu hlučná, a tak by nezapadala do našeho konceptu.

Vytváříte každoročně nějaký žebříček nejoblíbenějších míst, aby se mohli lidé inspirovat pro další rok?

Žádný žebříček sice nevytváříme, ale lidé sami určují popularitu, podle které je pak možné u nás tento pomyslný žebříček živě vidět. Určitě můžeme doporučit naše skvělé pozemky u vinařů, krásné lomy, které můžete mít jen pro sebe, takže jsou to taková naše privátní „Plitvická jezera”. Hodně oblíbené u rodin s dětmi jsou farmy.

Každé místo, které u vás najdeme, má kromě obecného popisu i velmi podrobný výčet doprovodných aktivit. Pochází od místních?

Ano. Snažíme se, aby lidé, co na pozemek přijedou nebo si teprve svou cestu plánují, měli maximum informací, co na místě a okolí dělat. Majitelé mohou sami tyto informace doplnit, ale to není zdaleka vše. Máme také veřejnou mapu bodů zájmu.

Do té mohou naši bezkempaři sami zanášet tipy na různé výlety, místa, ale také praktické informace. Například kde čerpat pitnou vodu, vylít chemické WC či najít sprchu apod.

Podělíte se o nějaký zážitek z cestování, který se vám vryl do paměti?

Nejvíce zážitků jsem měl na začátku, kdy se služba budovala od nuly. Možná o to silněji na mě působily právě ty příběhy majitelů, s nimiž jsem si hodně povídal.

Dobrým zážitkem, který se nezapomíná, byl ten, kdy jsme s klukama (spoluzakladatelé Petr a Pavel Nohejlovi, pozn. red.) jeli navštívit a nafotit naše úplně první pozemky v roce 2018.

Vyjeli na Moravu, moc jsme netušili, jak budeme fungovat a museli jsme přesvědčit moravské vinaře, že kluci z Prahy s nějakou novou internetovou službou jim na pozemek přivedou zákazníky. Logicky tomu moc nevěřili, navíc hned první noc jsme s karavanem na pozemku zapadli v blátě, pršelo a já začal taky trochu pochybovat, zda to vlastně celé bude fungovat.

Druhý den jsme se probudili, moravskou krajinu zalilo slunce a viděli jsme tu nádheru. Postupně jsme aktivovali první pozemky a ihned začali jezdit první lidi, bylo to téměř v přímém přenosu. Majitelé nám děkovali a my jsme věděli, že jsme na správné cestě. Na cestě, která nikdy nekončí.

Svůj projekt popisujete jako kempování na divoko. Je podle vás stále možné hovořit o kempování na divoko ve chvíli, kdy se za pobyt na pozemku platí?

Myslím, že ano. Ona je to sice trochu nadsázka, ale Bezkempu je právě o kempování i na místech mimo kempy. My jsme pouze přinesli možnost jak tuto divokost legalizovat. A to tím, že za to majiteli pozemku zaplatí.