Praha takovou situaci ve své novodobé historii ještě nezažila. Každý den míří tisíce lidí prchající před válkou z Ukrajiny do Kongresového centra na Vyšehradě, kde čekají hodiny na to, až si vyřídí potřebné dokumenty a najdou alespoň nouzové ubytování.

To, jak celý proces kolem příchodu uprchlíků z Ukrajiny funguje a jak tak velkou uprchlickou vlnu zvládá Praha, popisuje v rozhovoru náměstek pražského primátora Petr Hlubuček, který má v gesci bezpečnost.

Kolik uprchlíků z Ukrajiny už do Prahy přijelo?

Podle operátorů se odhaduje, že je teď v Česku více než 250 tisíc ukrajinských uprchlíků, kteří se postupně chodí registrovat do krajských asistenčních center. Ukrajinští občané mají nyní až třicet dní na vyřízení víza. Víme, že Praha je nejčastějším cílem válečných uprchlíků, kteří míří do České republiky.

Ke konci minulého týdne se v asistenčním centru v Praze zaregistrovalo zatím 43 830 lidí. Je tedy jasné, že počty výrazně porostou. Je nutná spolupráce státu, krajů a měst v rámci přerozdělování uprchlíků do různých regionů.

Kolik uprchlíků denně projde Kongresovým centrem?

Za den je to zhruba tři tisíce lidí. Ubytování denně zajišťujeme zhruba pro tři stovky osob. Jelikož jsme již na hraně kapacit ubytování, které nám velice rychle dochází, zajišťujeme také pro nouzové ubytování tělocvičny, kulturní sály a sály hasičáren.

Jak funguje ten proces? Do Prahy přijede matka s dětmi třeba z Charkova. Co je od příjezdu čeká?

Pokud maminka s dětmi přijede humanitárním vlakem nebo kterýmkoli jiným vlakem na hlavní nádraží, postarají se o ni hasiči, kteří tam s cizineckou policií nepřetržitě pomáhají. Na nádraží máme také informační kiosek, kde lidé získají veškeré informace. Pokud na maminku na nádraží nikdo nečeká, hasiči ji odvezou do Kongresového centra, kde jsme zřídili asistenční centrum pomoci Ukrajině.

Tam dostane veškerou potřebnou pomoc. Vyřídí si doklady – vízum, zdravotní pojištění, získá přehled volných pracovní míst a finanční pomoc a v případě potřeby i ubytování. Na místě jsou dětské koutky, tlumočníci, zdravotníci a psychologická podpora. Na ubytování je opět odvezou hasiči.

Jak jsou na tom kapacity města? V uplynulých dnech se muselo v Kongresovém centru kvůli náporu na několik hodin pozastavit ubytovávání uprchlíků. Zvládáte ten nápor? 

Kapacity města každý den aktualizujeme a hledáme další nouzové ubytování. V současné době máme zprovozněných asi šest set nových lůžek. Po navýšení státního příspěvku zařizujeme další ubytovny a cenově dostupné hotely. Každý den hledáme a zařizujeme nové ubytování.

Velká část uprchlíků míří opravdu do Prahy, proto je nutné přerozdělování do ostatních krajů a měst, které v mírné podobě již probíhá. Důležitá je úzká spolupráce se státem a zajištění finanční a materiální pomoci z Evropské unie.

Praha takovou situaci ještě nikdy neřešila. Můžete přiblížit náročnost celé té logistiky? Kolik lidí se do pomoci uprchlíkům zapojilo?

Praha je v rámci krizového řízení velice dobře připravena na povodně a další přírodní katastrofy. Takto rozsáhlá uprchlická vlna je ale naprosto odlišná situace, ze které vznikají naprosto odlišné požadavky, které musíme řešit. Pražští hasiči na to už uvolnili prakticky veškeré volné kapacity. Musí také samozřejmě zajistit běžnou zásahovou činnost, další příslušníci a zaměstnanci pomáhají i nad rámec běžných povinností a mimo pracovní dobu.

Zapojili se také úředníci magistrátu, jednotlivé městské části, Policie ČR, cizinecká policie, strážníci, zdravotníci, Červený kříž, zaměstnanci z Úřadů práce a obrovské množství dobrovolníků. Celkově se jedná řádově o tisíce lidí. Všem, kteří pomáhají, patří velké poděkování. 

Každý den zařizujeme nouzové ubytování v tělocvičnách a kulturních sálech, které je potřeba vybavit. Je si třeba uvědomit, že tito lidé tady budou delší dobu, nejenom pár dní nebo týdnů. Proto sháníme postele, matrace, lůžkoviny, oslovujeme i velké společnosti.

Vydání Forbesu Zázrak

Co očekáváte v příštích týdnech?

Je jasné, že počty lidí prchajících před válkou budou růst. Odhady se různí, to, kolik lidí celkem zamíří do Česka, nevíme. Informace o počtech lidí, kteří míří z hranic, dostáváme průběžně a snažíme se tomu přizpůsobit. Na Slovensku například máme své lidi, kteří nás denně informují.

Jak to teď vypadá s ubytovacími kapacitami? Před pár dny se upozorňovalo na to, že chybí. Došlo k nějakému posunu?

Každý den hledáme a zařizujeme nové ubytování, aby nenastala situace, že maminka s dětmi by neměla kam jít. Kapacity města každý den aktualizujeme, úzce spolupracujeme s jednotlivými radnicemi a hledáme další nouzové ubytování. Po navýšení státního příspěvku zařizujeme další ubytovny a cenově dostupné hotely.

Jaké jsou náklady města na takto velkou uprchlickou vlnu? Předpokládám, že se to výrazně projeví na pražském rozpočtu…

V současné době budou náklady bezesporu v řádech stovek milionů. Tento týden budeme navíc na zastupitelstvu města rozhodovat o finanční podpoře městským částem a lidem, kteří poskytují pomoc. Bude to určené na vznik lůžek v nouzovém ubytování, aby byla vůle se o ty lidi postarat nejenom v prvních dnech, ale i dlouhodobě. Podpora musí jít do městských částí, tam, kde převezmou hlavní úlohu následné pomoci, tedy do zařízení sociálních služeb, školství a zdravotnictví.

Po ruské agresi přišla i vlna solidarity a dobrovolnictví. Jak město spolupracuje s lidmi, kteří chtějí pomáhat?

Zvládat tento nápor pomáhají právě především dobrovolníci. Jen přes portál Vlny pomoci se jich přihlásilo více než pět tisíc. V příštích dnech se navíc očekává další zesílení proudu uprchlíků z Ukrajiny, proto se mohou další dobrovolníci připojit do registračního systému na vlnapomoci.cz a během několika hodin začít pomáhat.

Všem dobrovolníkům patří velké poděkování, velice mě těší zapojení tak velkého množství lidí, kteří nezištně pomáhají. Za každou další ruku, která pomůže, budeme velice rádi, žádná pomoc není malá.

Do pomoci Ukrajině i uprchlíkům se velmi rychle zapojila i řada podnikatelů a firem. Jak mohou firmy pomáhat ve spolupráci s městem?

Pomáhají nejen dobrovolníci, ale i neziskové organizace, drobní živnostníci nebo Český červený kříž. Pomáhají i velké firmy jako Rohlík, řetězce rychlého občerstvení nebo prodejce nábytku IKEA. Ideální kombinace je, pokud firmy, dlouhodobě hledající zaměstnance, zajistí i ubytování. 

Co podle vás čeká Prahu v dalších měsících až letech? Jak současná situace ovlivní rozvoj města?

V krátkém horizontu ji nepochybně čeká příliv dalších uprchlíků. Vše se bude odvíjet podle toho, jak dlouho potrvá válečný konflikt na Ukrajině. Poté uvidíme, jak rychle a kolik lidí se bude chtít vracet zpět. Lidé, kteří sem přicházejí, chtějí pracovat, jsou zde pozice, které mohou obsadit hned. Ukrajinští občané, kteří mají vyšší kvalifikaci, naučí se jazyk a integrující se, mohou být do budoucna pro Prahu a Českou republiku velkým přínosem.