Pro mnohé z nás je v tuto chvíli představa pobytu v hotelu spíše vzdálenou a zlehka vyprchávající vzpomínkou. Spolehněte se ale na to, že ty hotely tam někde pořád ještě jsou a otevřou nám dveře hned, jak to podmínky dovolí.

Některé z nich už své služby nabízejí klientům pěkně dlouho, což potvrzuje, že toužení po solidním pobytu na dalekých cestách zdaleka není jen moderním fenoménem.

V Japonsku se tradiční hotely, zvané ryokan, začaly objevovat už někdy před 1300 lety. Když ve středověké Evropě cestovatelé nepřespávali v klášterech, nabízely se jim útulné ubytovny v městech s tržišti. Na středním východě Turci budovali caravanserai – tehdejší verzi hotelů u cesty, kde si mohli poutníci odpočinout a nabrat síly na svou další cestu za obchodem.

Vzhledem k času, který od té doby uběhl, válkám, pokroku a nástupu moderního světa, je s podivem, že mnohé z těchto prastarých ubytoven, hostelů a hotelů existují dodnes a dobře se jim daří.

Ať už je řeč o skutečně legendárním hotelu Nishiyama Onsen Keiunkan, v němž se před 1300 lety ubytovávali kolemjdoucí samurajové, nebo o Old Belle Hotelu ve Veké Británii, který hostil členy královské rodiny, politiky a spoustu lidí od 12. století, vypočítala stránka Budget Direct ty nejstarší hotely v takřka každé zemi na světě.

Jihovýchodní Asie a Oceánie

Nishiyama Onsen Keiunkan | Foto Wikipedia

Nejstarší hotel, který je stále v provozu, najdete v japonském městě Hayakawa, které se pyšní titulem „nejméně obydlené město v celém Japonsku“. Nishiyama Onsen Keiunkan hostil císaře a šóguny u svých horkých pramenů od roku 705 našeho letopočtu a kontinuálně si jej předává již obdivuhodných 52 generací stejné rodiny. Navzdory nástupu moderního světa a renovaci v roce 1997, která zachovala původní podobu proslulého místa, zůstává tento hotel nezaměnitelným zážitkem v ryokanu s jeho tradičním dřevem, tatami, horkými koupelemi a hlavně bez WiFi!

A mimochodem, kdybychom psali žebříček nejstarších hotelů na světě, nemuseli bychom Japonsko vůbec opouštět – přinejmenším trojice těch úplně nejstarších hotelů se nachází právě tady.

Střední východ a střední Asie

Abbasi Hotel | Foto Wikipedia

V ostrém kontrastu k jihovýchodní Asii není takřka žádný z fungujících hotelů na středním Východě starší než 150 padesát let. Jedinou výjimku tvoří íránský Abbasi Hotel ve městě Isfahan. V roce 1700 ho u Hedvábné stezky nechala zbudovat matka šáha sultána Hasayana a než byl darován do majetku náboženské školy, fungoval jako útočiště pro karavany projíždějící po obchodní cestě. V roce 1950 byl zrenovován do podoby moderního hotelu, ale původní budova byla zachována. Nadále tak zůstává opulentním a barvitým místem, kde si můžete oddechnout po dlouhé cestě.

Severní Amerika

The Seaside Inn | Foto The Seaside Inn

Nejstarší hotel ve Spojených státech sice nemůže tak úplně dostát prastarým japonským ryokanům, nicméně je úctyhodné, že The Seaside Inn obsluhuje své návštěvníky v Maine už od roku 1660, jestli ne dříve. I tento hotel je historicky svázán s jednou rodinou. Devět generací rodiny Gooch-Masonových provozuje The Seaside Inn už od roku 1756 a se samotným Maine jsou spjati natolik pevně, že se předci jejich dnešní generace objevují i ve válečném románu Kennetha Robertse Arundela.

Graycliff Hotel | Foto Booking

Přes Karibik se dostaneme ke Graycliff Hotelu v Nassau, který má jednu z těch barvitějších historií ze všech zmiňovaných hotelů. Začínal v 17. století jako anglikánský kostel, načež se proměnil v sídlo proslulého piráta, kapitána Johna Howarda Graysmitha. Později hostil posádku amerického námořnictva. Od roku 1844 je hotelem, v němž přebývali mnozí od Winstona Churchilla po Beatles.

Jižní Amerika

Gran Hotel Del Paraguay | Foto Booking

V Asuncionu, hlavním městě Paraguaye, soupeří o titul nejstaršího místa dvojice hotelů. Původně byly oba postaveny jako soukromé rezidence. Asuncion Palace Hotel byl postaven v roce 1858 a Gran Hotel Del Paraguay někdy před rokem 1870, aby se z něj stal hotel v roce 1873. Palace Hotel ale konkrétně neuvádí, kdy začal fungovat jako hotel, a tak prohlašme za nejstarší hotel nejen v Paraguayi, ale také v celé Jižní Americe právě Gran Hotel.

Evropa

Gasthaus zum Roten Bären | Foto Wikipedia

Evropská mapa je v našem výčtu nejrušnější ze všech. Evropa je místem devíti z deseti zemí s nejstaršími hotely. Na vrcholu pomyslné pyramidy tu stojí Gasthaus zum Roten Bären. Hotel je známý také jako Red Bear Inn a vznikl v roce 1120 – dokonce ještě předtím, než bylo vybudováno samotné město Freiburg, které ho dnes obklopuje. Podle dobových záznamů funguje budova jako hotel od roku 1387; většina z ní však byla znovu postavena v roce 1718 po nešťasném střetu s Francouzi. Ve sklepě je však nadále k nalezení původní oblouk, jehož stáří přesahuje tisíc let.

The Olde Bell | Foto The Olde Bell

Velká Británie příliš nezaostává. Najdete zde šik a hitorický hotel The Olde Bell, který návštěvníkům poprvé otevřel dveře v roce 1135 našeho letopočtu jako penzion pro návštěvníky nedalekého benediktínského převorství. Během druhé světové války se zde setkali Winston Churchill a Dwight D Eisenhower a nachází se tu dokonce i tajná chodba ze sklepa až do převorství, kterou použil strůjce revoluce v roce 1688 lord Lovelace z Hurley.

Afrika

Nejstarší hotel Afriky se nachází v srdci přírodní rezervace Kogelberg už od roku 1779, kdy Houw Hoek hostil poutníky na cestě do Kapského města či z něj. Od té doby se rozrostl a byl přebudován v obrovský moderní hotel. Jedna stěžejní ikona z jeho minulosti ale zůstává – obrovský fíkovník, který zde v roce 1850 vysadil tehdejší majitel a bývalý německý misionář Johann Paul Beyers na oslavu narození svého pátého potomka. Strom dodnes stráží vchod do hotelu.