skip to main content

Umění a nádraží. Festival oživí bolavá místa v Praze

Nádraží jako důležitá městská tepna, ale zároveň prostor, kde rozhodně nezažíváte harmonii nebo pocit bezpečí. Samostatnou kapitolou jsou nádraží, která přestala sloužit svému účelu, a i když o ně mají zájem developeři i aktivisté, během obyčejného dne se tu ocitnout zkrátka nechcete.

Letos se nejen těmto lokalitám věnuje pražský festival Landscape, který se koná až do 2. října a do metropole přiveze okolo padesátky uměleckých projektů z Česka i zahraničí. Za cíl mají oživit prostor, který běžně raději rychle míjíme rychlým krokem.

Čtyři pražské dopravní brownfieldy Smíchovské nádraží, okolí Florence, Palmovka a Nákladové nádraží Žižkov jsou v rámci festivalu hřištěm, na němž se setkávají architekti, urbanisté a přizváni jsou také investoři, majitelé pozemků a samozřejmě běžní návštěvníci.

Na Nákladovém nádraží Žižkov, kde má v následující dekádě vzniknout nová čtvrť s dvaceti tisíci obyvateli, se teď nachází umělecká instalace „Vlak první třídy“ nebo „Chatka u vody” výtvarníka Romana Franty.

Na Palmovce, která stále čeká na svou velkou transformaci, zatím stojí architektonické torzo od architekta Josefa Pleskota a okolo synagogy si zde vydupávají cestičku lidé bez domova. Hold místní městské džungli v rámci Landscape festivalu vzdává například jeden z nejoceňovanějších umělců mladé generace Dominik Lang svým dílem Místo, kde se skrývá obloha.

Reklama

Florenc – Masarykovo nádraží – Krenovka. Na nejkomplikovanější dopravní uzel v Praze sice nostalgicky vzpomíná kultovní film Florenc
13,30, ale jak utvářet jeho tvář ve 21. století není jednoduchý oříšek k rozlousknutí.

Oblast, kterou člověk, alespoň ve večerních hodinách, procházel poklusem, teď zve na bohatý kulturní program, který začíná pod Negrelliho viaduktem, zahrnuje také divadlo Ponec a Železniční muzeum.

Smíchovské nádraží, které se má v budoucnu stát důstojnou součástí širšího centra, teď hostí site-specific díla, která vás donutí podívat se na tuto lokalitu novým pohledem.

Zmíněné trasy si projděte sami, festival také nabízí komentované prohlídky, jejich čas a přesné místo konání uveřejňuje na webu.