skip to main content
Cestování

Vzhůru za hranice. Jaká opatření vás čekají na cestě do nejžádanějších zemí?

Oficiální začátek prázdnin s sebou bohužel přinesl i trochu nečekané zpřísnění cestovatelských podmínek do některých zemí. Než nadšeně vyrazíte směrem k vaší vysněné destinaci, raději se proto ujistěte, že splňujete všechny aktuální podmínky, aby vás na místě nečekalo nepříjemné překvapení například v podobě nařízené karantény.

Vláda nově schválila, že od 9. července bude po návratu ze zahraničí povinné vyplnění příjezdového formuláře.

Ve většině případů budete při návratu potřebovat potvrzení o negativním výsledku antigenního testu (maximálně 48 hodin od odběru), nebo písemné potvrzení akreditované laboratoře o negativním výsledku RT-PCR testu (maximálně 72 hodin od odběru). 

Výjimku mají cestovatelé alespoň dva týdny po dokončení očkování. V závislosti na rizikovosti jednotlivých zemí se ale opatření zpřísňují.

Podívejte se na seznam podmínek pro vstup do nejpopulárnějších destinací Čechů k 15. červenci.

Reklama

Chorvatsko

Chorvatský štáb civilní ochrany minulý týden oznámil, že pro vstup na území je potřeba EU digitální COVID certifikát. Země ale stanovila několik výjimek: například potvrzení o negativním PCR testu (ne starším než 72 hodin), potvrzení o kompletním nebo částečném očkování (u různých vakcín pak platí různá pravidla) nebo například potvrzení o prodělání nemoci. Podrobný výčet podmínek najdete na příslušné stránce českého ministerstva zahraničí.

Při pobytu v Chorvatsku je zároveň potřeba dodržovat pravidla, která stanovil Chorvatský ústav veřejného zdraví, zejména omezování kontaktů s ostatními na nutné minimum.

Kvůli snadnějšímu odbavení na hranicích chorvatské úřady stále doporučují vyplnit formulář o vstupu a pobytu, dobrá zpráva ale je, že je i v češtině.

Slovensko

Reklama

Každého, kdo se chce vydat na Slovensko a není očkovaný, čeká povinná karanténa. Od pondělí 19. července navíc přestane platit dosavadní výjimka pro ty přijíždějící, kteří mají pouze první dávku vakcíny. Kromě toho je před příjezdem do země vyplnit příjezdový formulář.

Itálie

Pro vstup do Itálie budete potřebovat vyplněný formulář, je ale potřeba ho vyplnit před odbavením na let. Kromě toho se vybavte EU certifikátem v italštině, angličtině, francouzštině nebo španělštině, který dosvědčí, že jste dokončili očkování alespoň před čtrnácti dny, v posledních šesti měsících prodělali onemocnění, nebo podstoupili negativní test (PCR či antigen) před maximálně 48 hodinami.

Řecko

Nejpozději den před odletem do 22:59 českého času musí všichni cestující vyplnit před cestou do Řecka formulář. Na jeho základě dostanete QR kód, kterým se musíte prokázat při nástupu do letadla a při příjezdu do země. Pozor, bez něj vás do země nepustí a ještě můžete dostat pokutu až pět set eur.

Kromě formuláře musíte předložit negativní PCR test (maximálně 72 hodin starý), potvrzení o očkování (dokončeném alespoň před čtrnácti dny), Digitální COVID certifikát EU nebo potvrzení o prodělání nemoci (staré dva až devět měsíců). Při příjezdu vás také mohou na hranicích testovat, pokud by test vyšel pozitivní, čeká vás desetidenní karanténa.

Rakousko

Rakousko považuje Českou republiku za nízkorizikovou zemi, a proto od 10. června stačí českým turistům pro překročení hranic potvrzení o bezinfekčnosti, které má podobu potvrzení o dokončeném očkování, prodělání nemoci nebo negativním testu. Neplatí to však pro ty, kteří se v posledních deseti dnech zdržovali v rizikové zemi.

Pokračovat ve čtení 1/2

Reklama
Reklama