Spolu s koncem října a s tím, jak v Česku denní přírůstek nových případů nákazy koronavirem opět překračuje několik tisíc denně, se situace zhoršuje i na covidové mapě ministerstva zahraničí. Většina evropských zemí se dnes řadí do červené nebo tmavě červené kategorie značící vysoké nebo velmi vysoké riziko nákazy, což s sebou nese i zpřísnění pravidel pro cestování.

Poslední světlo naděje představuje stále ještě zelená Itálie, jde totiž o jedinou evropskou zemi s nízkým rizikem nákazy. Pokud se tedy chystáte využít poslední říjnový víkend k tomu, že vyrazíte do ciziny, možná není špatný nápad navštívit památky v Římě, Florencii či jiném, méně známém italském městě.

Ať už se však rozhodnete vyrazit kamkoliv, nezapomeňte si ověřit všechna opatření a potřebné dokumenty, které konkrétní země vyžadují. Přehled těch nejoblíbenějších destinací najdete níže.

V pondělí 25. října odpoledne pak ministr zdravotnictví Adam Vojtěch představil uvolnění opatření při návratu do České republiky. Neočkovaní cestující ze zemí s vysokým a velmi vysokým rizikem nákazy nově nemusí do samoizolace, do negativního výsledku testu však musí všude nosit respirátor.

Pro všechny nadále zůstává povinnost vyplnit příjezdový formulář, bez ohledu na očkování i zemi, odkud jedou.

Chorvatsko

Chorvatsko zůstává od 13. září v červené kategorii zemí s vysokým rizikem nákazy. To znamená, že při návratu do České republiky hromadnou dopravou tak budete potřebovat potvrzení o negativním testu (starý maximálně 48 hodin pro antigenní a 72 hodin pro PCR test).

Tak či tak po příjezdu musíte nejdříve pátý a nejpozději čtrnáctý den podstoupit PCR test. Do jeho negativního výsledku je nutné všude nosit repirátor.

Chorvatský štáb civilní ochrany rozhodl, že pro vstup na území je potřeba EU digitální COVID certifikát. Země ale stanovila několik výjimek: například potvrzení o negativním PCR testu (ne starším než 72 hodin), potvrzení o kompletním nebo částečném očkování (u různých vakcín pak platí různá pravidla) nebo například potvrzení o prodělání nemoci. Podrobný výčet podmínek najdete na příslušné stránce českého ministerstva zahraničí.

Při pobytu v Chorvatsku je zároveň potřeba dodržovat pravidla, která stanovil Chorvatský ústav veřejného zdraví, zejména omezování kontaktů s ostatními na nutné minimum.

Kvůli snadnějšímu odbavení na hranicích chorvatské úřady stále doporučují vyplnit formulář o vstupu a pobytu, dobrá zpráva ale je, že je i v češtině.

Slovensko

Každého, kdo se chce vydat na Slovensko a není očkovaný, čeká povinná karanténa. Kromě toho je před příjezdem do země potřeba vyplnit příjezdový formulář.

Česká republika řadí Slovensko do kategorie zemí s vysokým rizikem nákazy, podmínky návratu jsou tak stejné jako v případě Chorvatska.

Itálie

Zelená Itálie představuje na mapě sestavované ministerstvem zahraničí světýlko naděje, jde totiž o jedinou zemi s nízkým rizikem nákazy a při návratu vám pak bude stačit jen vyplněný formulář.

Pro vstup do země budete potřebovat vyplněný formulář, je ale potřeba ho vyplnit před odbavením na let. Kromě toho se vybavte EU certifikátem v italštině, angličtině, francouzštině nebo španělštině, který dosvědčí, že jste dokončili očkování alespoň před čtrnácti dny, v posledních šesti měsících prodělali onemocnění nebo podstoupili negativní test (PCR či antigen) před maximálně 48 hodinami.

Řecko

Nejpozději den před odletem do 22.59 českého času musí všichni cestující vyplnit před cestou do Řecka formulář. Na jeho základě dostanete QR kód, kterým se musíte prokázat při nástupu do letadla a při příjezdu do země. Pozor, bez něj vás do země nepustí a ještě můžete dostat pokutu až pět set eur.

Kromě formuláře musíte předložit negativní PCR test (maximálně 72 hodin starý), potvrzení o očkování (dokončeném alespoň před čtrnácti dny), digitální COVID certifikát EU nebo potvrzení o prodělání nemoci (staré dva až devět měsíců). Při příjezdu vás také mohou na hranicích testovat, pokud by test vyšel pozitivní, čeká vás desetidenní karanténa.

Česká republika Řecko řadí stejně jako Chorvatsko a Slovensko do zemí s vysokým rizikem nákazy.

Rakousko

Stejně jako Chorvatsko, i Rakousko se v polovině září zařadilo mezi země s vysokým rizikem nákazy. Při návratu domů vás tedy čekají stejné podmínky.

Rakousko považuje Českou republiku za nízkorizikovou zemi, a proto od 10. června stačí českým turistům pro překročení hranic potvrzení o bezinfekčnosti, které má podobu potvrzení o dokončeném očkování, prodělání nemoci nebo negativním testu. Neplatí to však pro ty, kteří se v posledních deseti dnech zdržovali v rizikové zemi.

Španělsko

Všichni cestující do Španělska se musí prokázat vyplněným formulářem, který můžete vyplnit i přes aplikaci SPAIN TRAVEL HEALTH-SpTH. Nevyplňujte ho však dříve než 48 hodin před příjezdem. Na jeho základě pak dostanete QR kód, kterým se poté prokážete. Negativní test nebo potvrzení o očkování není potřeba.

Kromě toho vás po příletu čeká měření teploty a vizuální kontrola. Pozor ale na to, jakou leteckou společností cestujete, některé totiž mohou mít vlastní podmínky, například negativní test.

Kdysi vysoce rizikové Španělsko se už delší dobu řadí do kategorie oranžových, středně rizikových zemí. Pokud nejste očkovaní, musíte nejpozději pět dní po návratu doložit negativní test.

Bulharsko

Pro vstup do Bulharska cestujícím z Česka stačí digitální certifikát EU COVID, který dokládá dokončené očkování, negativní test nebo prodělání nemoci. V opačném případě vás čeká karanténa.

Trend zhoršující se situace napříč Evropou zasáhl i Bulharsko a i to se zařadilo do kategorie červených zemí s vysokým rizikem nákazy a odpovídajícími opatřeními při návratu.

Egypt

Egypt dlouhodobě patří k zemím, kam české úřady kvůli nákaze doporučují jezdit jen v nutných případech, mezi které turistika nepatří, a podzim nepřinesl žádné změny.

Pokud se do nejpopulárnější mimoevropské destinace Čechů přece jen vypravíte, budete potřebovat negativní PCR test, který není starší 72 hodin. V letoviscích Šarm aš-Šajch, Hurgháda, Taba a Marsa Alam je také možné PCR test podstoupit přímo na letišti za cenu třiceti dolarů.

Kromě toho vám po příletu změří teplotu. Platí povinnost mít sjednané zdravotní pojištění a vyplnit prohlášení cestovatele, které odevzdáte při příletu. Pokud máte kompletní očkování dokončené alespoň před dvěma týdny, test potřebovat nebudete. Při návratu musíte stejně jako při návratu ze Španělska před odjezdem podstoupit test a po návratu jít do samoizolace.

Cesta odjinud

Pokud se chystáte na dovolenou odjinud než z České republiky, raději si ověřte informace platné pro vaši výchozí destinaci. Jednotlivé státy mají země rozdělené do různých kategorií a podmínky se můžou lišit. Podrobné informace o podmínkách pro návrat z jednotlivých skupin zemí najdete na stránkách ministerstva zahraničí.