Během pár týdnů otevře zdravotnický kolos Medicon Pronatal už druhou kliniku reprodukční medicíny v Chorvatsku. Jde o nejvýznamnější investici skupiny pro letošní rok. Lokalitou bude tentokrát sever země, přístavní město Rijeka. 

„Jednak tato oblast není příliš pokrytá těmito službami. Navíc je Rijeka poměrně blízko Itálie, kde vidíme také velký zdroj pacientů,“ řekl ve Forbes Byznys podcastu David Karásek, který je spolumajitelem zdravotnické skupiny Medicon Pronatal.

Vybudování nového centra reprodukční medicíny představuje investici v desítkách milionů korun. Karásek ale potvrzuje, že se i dál poohlíží po nových příležitostech v Evropě. 

Skupina patří mezi největší hráče na trhu – vlastní sedm poboček v Česku a k nim genetickou laboratoř a oddělení klinických genetiků. Velmi úspěšní jsou v chorvatském Záhřebu, působí v srbské metropoli Bělehradu a také v Bosně, ve městě Banja Luka. 

Párů, které touží po dítěti, ale nedaří se jim, přibývá. Podle odhadů má menší či větší problém odhadem čtvrtina populace v západním světě. A poptávka po centrech asistované reprodukce roste. 

„Velmi významným faktorem je věk. Dnes je trendem odsouvat těhotenství na později, a čím později ten pár začne, tím menší pravděpodobnost má,“ vysvětluje častou příčinu problémů David Karásek. 

Mění se i spektrum pacientů. Potíže s početím už nemají podle Karáska zejména ženy, jak se dříve tradovalo. „Potíže s reprodukcí se týkají i mužů, je to tak zhruba půl napůl a zcela jistě v tom hraje roli i kvalita života a životní prostředí.“ 

Jak se dá na odložené těhotenství připravit v mladším věku? Kolik peněz stojí cesta za těhotenstvím? Jak vypadá typický pár, který na kliniky přichází? To vše v novém díle Forbes Byznys podcastu.