Jsou Češi národ investorů, nebo se akcií spíš bojí? Proč aktivní fondy nepřekonávají ty pasivní a čeká trhy ještě propad? Nejen o tom přišli do Forbes BrandVoice podcastu debatovat Alexandr Sarnavský, zakladatel fondu Triatleta, a Anna Píchová, Head of Research společnosti Cyrrus.

Při pohledu na sociální sítě by měl člověk pocit, že jsou Češi národem investorů. Experti na síti X radí, do jakých titulů poslat peníze, srovnávají různé fondy, predikují krizi kvůli přehřátému trhu s kreditními kartami v USA a tak dále.

Ve skutečnosti je tomu ale spíš naopak. Češi podle zakladatele fondu Triatleta Alexandra Sarnavského do akcií investují poměrně málo, minimálně ve srovnání se západní Evropou. Raději mají nemovitosti a dluhopisy.

„U nemovitostí ale vidíme v tuto chvíli určitou korekci a u dluhopisů je otázka, co je to za dluhopis. Bohužel, když se dnes podíváme na naše akciové portfolio, tak jsem přesvědčen, že je mnohem bezpečnější než průměrné dluhopisové portfolio českého investora,“ dodává.

Podle Anny Píchové za to na jednu stranu může nízká finanční gramotnost Čechů, ale i konzervativní přístup k financím a do jisté míry i opatrnost. „Je to i historická zkušenost, kdy se řada lidí spálila třeba s kuponovou privatizací. A investování do akcií je pro některé lidi něco pochybného,“ říká.

Povědomí o investování se nicméně postupně mění. Dnešní třicátníci jsou podle obou hostů významně zběhlejší než starší generace. Mohou za to nejen sociální sítě, ale například i pocit, že se o ně stát ve stáří nepostará.

U movitějších klientů, na které se Triatleta zaměřuje, jsou nicméně také velké rozdíly.

„Větší zastoupení akcií v portfoliu mají klienti s majetkem nad sto milionů korun, tam je to stejné jako ve zbytku Evropy. U klientů s deseti, dvaceti nebo třeba padesáti miliony ale vidíme, že chtějí mít často peníze raději třeba v dluhopisech. A to někdy dluhopisech pochybné kvality,“ říká Sarnavský.

Pokud ale mají klienti v portfoliu třeba jen deset procent akcií, je podle něj velmi těžké překonávat inflaci.

Sám Sarnavský pracoval deset let v Raiffeisenbank na pozici privátního bankéře a wealth manažera. V poslední době viděl zvýšenou poptávku po kvalitní správě majetku, a tak se rozhodl založit Triatletu.

Fond se zaměřuje na kvalifikované investory a minimální investice je milion korun. „Jsme aktivně řízený fond, takže se akciím v našem portfoliu věnujeme od rána do večera. Máme dva přístupy. Kvantitativní, kdy pomocí finančních ukazatelů profiltrujeme desítky tisíc akcií, které existují, a zbude nám jich dvě stě až tři sta,“ popisuje způsob výběru investic.

A pak přijde kvalitativní analýza. Triatleta se zaměřuje na firmy, které mají nějakou kompetitivní výhodu, jsou více rozkročené a mají zajímavý produkt. Takto počet sledovaných titulů sníží zhruba na sedmdesát. „Ty už detailně známe a sledujeme. Dnes jsme investovali do šestatřiceti z nich,“ říká.

Jak se investuje přes aktivní i pasivní fondy nebo přímo do akcií? Na co si dát pozor? A čeká nás další propad trhů? Nejen o tom je řeč v novém dílu podcastu Forbes BrandVoice.