Setkání nejvlivnějších žen Česka, tradiční Forbes Women’s Gala v Mariánských Lázních, otevřel kulatý stůl osmi inspirativních žen na téma Ženy a investice. A jednoznačně z něj vyplynula skutečnost, že jako investorky jsou ženy vytrvalé a sebevědomé. 

„V ženách vidím ohromný potenciál. Jsou zvídavé a mají chuť se učit,“ otevřela téma Simona Otavová, byznysmenka a investorka s řadou aktivit včetně developerských projektů, která je současně stálicí žebříčku Nejvlivnějších žen Česka.

Jen před pár dny oznámila, že ovládla realitní kancelář Lexxus Norton, když k transakci přizvala skupinu investorů v čele se slovenským miliardářem Jánem Moderem. 

„Nyní je skvělá doba, která přeje ženám na mnohých platformách,“ souhlasila s ní Petra Sobotková z J&T Banky, která se věnuje privátnímu bankovnictví. „Ženy investorky hodně dají na intuici a svá portfolia budují na pevném základu. Zajímá je a je pro ně důležité, s kým byznys dělají,“ dodala Jana Píšková, která se rovněž věnuje spolupráci s privátními klienty a rozvoji jejich portfolia. 

To však nic němění na tom, že na účtech bank zůstává velké množství českých peněz, které by zasloužily jiné využití.

„Jsem přesvědčena, že Česko potřebuje rozvinout kapitálový trh. To je jediný způsob, jak dostat peníze do ekonomiky. Rozhodně ne úspory, ale investování,“ je přesvědčena další z žen u kulatého stolu, hlavní ekonomka Raiffeisen Bank, Helena Horská. Naproti tomu ji však těší, kolik žen se o investování zajímá a přemýšlí o finanční nezávislosti. 

Roste nová generace žen investorek 

Ostatně, úspěšných a movitých žen v Česku přibývá. A často uvažují podobně – do portfolia přibírají jen takové projekty, kterým skutečně věří. 

„Z mé zkušenosti ženy investorky podporují to, co pro ně má mysl, čemu věří, nebo o čem jsou přesvědčeny, že dokáže zlepšit svět,“ zmínila Andrea Ferancová Bartoňová, která se na trh před nedávnem aktivně vrátila s vlastním fondem Espira. „Někdy ale slýchám, že se ženy investování bojí,“ říká žena, která o investování přednáší a působí i jako mentorka. 

Foto Martin Svoboda

„Pro začínající investorky mám jedno doporučení, řiďte se srdcem, tím, co je vám blízké a k čemu máte vztah, ať už je to umění, vzdělávání, zdravotnictví, nebo cokoli jiného. A nebojte se chyb, zkoušejte to dál,“ radí Silke Horáková, jedna z nejúspěšnějších tuzemských investorek, která spoluvlastní miliardovou nakladatelskou skupinu Albatros Media a fond Tilia Impact Ventures. 

O to, jaké investice zajímají ji, se pak podělila Jana Hanušová, generální ředitelka společnosti Essox pro ČR a SR a předsedkyně České leasingové a finanční asociace. „Osobně investuji do umění, historického nábytku Jindřicha Halabaly a v poslední době také do zemědělské půdy. Ke všemu mě pojí vztah,“ říká žena, která momentálně patří mezi nejdůležitější osobnosti evropského úvěrového trhu. 

„Filantropie je také investice, nejen peněz, ale také energie a času,“ připomněla na závěr Dagmar Goldmannová, ředitelka nadačního fondu Via Clarita. Ten se zaměřuje na rozvoj kultivovaného filantropického prostředí v Česku a v poslední době stál například u vzniku rodinné nadace manželů Vlčkových nebo nadaci manželů Krejníkových.