S Andreou Knopovou se potkávám ve virtuální místnosti. Žádný Zoom nebo Skype, prostě online místnost, kam si Andrea odběhla z virtuální venue, kde zrovna manažovala konferenci.

„Snad nejdu pozdě, dneska je to mazec,“ říká sympatická zrzka, zatímco rychle kontroluje, jestli na našem callu všechno funguje.

Svůj diktafon prý nepotřebuji, aplikace hovor samozřejmě zaznamená sama. Pro někoho, kdo má poznámky v papírovém zápisníku a jeho telefon přestal aplikaci pro nahrávání podporovat přibližně před dvěma lety, je tohle hotové nebe. A taky rozšíření obzorů.

Aby taky ne – mladá podnikatelka je v online prostředí jako doma. Se svým startupem ImpromptMe dnes netvoří jen virtuální pokoje, ale celé virtuální konferenční haly s mnoha místnostmi i stánky sponzorů.

Na začátku bylo podání ruky. Aspoň takhle to říkali v ImpromptMe předtím, než svět zachvátila pandemie a podání ruky se dostalo na listinu zakázaných činností.

Když Andrea Knopová se svým kolegou Martinem Kolesarem startup zakládala, myšlenka služby byla jednoduchá: pomocí online aplikace propojit lidi v reálném světě.

„Ze začátku jme byli zaměření na lidi, kteří jsou noví v nějakém městě a chtějí se co nejrychleji seznámit s ostatními. Problém byl však v tom, že jsme nedokázali zaměřit konkrétní skupinu – tyhle lidi nespojovala národnost nebo pohlaví, ale způsob myšlení,“ popisuje šéfka startupu.

Poměrně rychle se proto ImpromptMe přesunulo do konferenčního byznysu. „Brzy jsme přišli na to, že lidé s tímhle uvažováním chodí na různé konference, a i když často utratí spoustu peněz za lístky, odcházejí jen s několika málo novými kontakty. S tímhle mohl náš produkt, určený k efektivnímu potkávání se, pomoct,“ vysvětluje Knopová.

Asi je moderní mít cokoliv hybridního.

Službu v dnešní podobě spustili začátkem loňského roku, a když zrovna neřádí světová pandemie, pomáhá hybridním konferencím po celém světě. Pokud nevíte, co si pod pojmem hybridní konference představit, rozhodně nejste jediní.

„Každý tohle spojení používá trochu jinak, asi je prostě moderní mít cokoli hybridního,“ směje se ředitelka. „My si pod tím představujeme konference, které se odehrávají v reálném světě, ale to online prostředí, které tvoříme my, je doplňuje,“ dodává.

Pro návštěvníka eventu je ImpromptMe aplikace, ve které vidí seznam ostatních účastníků a může si s nimi sjednat přímo na konferenci schůzku. Kromě toho systém samozřejmě zprostředkovává i aktuální program nebo pokládání dotazů.

Aplikace ImpromptMe už dnes umí zprostředkovat i stánky sponzorů. ǀ Foto ImpromptMe

Tento princip ale od jara samozřejmě pokulhává. „V březnu se nám ze dne na den zrušily všechny zakázky, takže jsme si první týden říkali, že je prostě konec. A nebýt toho, že jsme na to byli vždycky dva a navzájem se podporovali, tak to nedáme,“ vzpomíná Knopová.

Tehdy si vůbec neuměli představit, že by měli něco společného s virtuálními konferencemi. „Zachránilo nás to, že za námi začali chodit bývalí klienti, kteří svoje konference přenesli na Zoom a chtěli, ať jim pomůžeme s tím networkingem,“ říká ředitelka.

Po stovkách hodin na telefonu upravili Andrea Knopová a Martin Kolesar svůj produkt tak, aby byl schopný nahradit prostor dané konference ve virtuálním světě. „Je na organizátorovi, jak si prostory rozvrhnou. Umíme vytvořit velké jeviště i více přednáškových místností, kam budou vpuštěni jen návštěvníci s konkrétním typem lístku, třeba VIP,“ popisuje ředitelka.

„Umíme zprostředkovat kulaté stoly pro workshopy v menších skupinách a od nedávna i virtuální stránky sponzorů. To je totiž obrovský problém většiny konferencí, které se nemohou odehrát fyzicky: ani drahé lístky často nepokryjí ani 50 procent nákladů. A nejen nadnárodní firmy jako IBM nebo Microsoft a podobně mají budgety na konference už dávno vytvořené a hledají způsob, jak je teď efektivně využít.“

Vydání Forbesu Forbes Woman podzim 2023

Jakkoli jim produkt dál funguje, Andrea Knopová by svou jarní byznysovou zkušenost nepřála nikomu. „Jedna věc je, jak se na startupy kouká v době, kdy už začnou růst, když se baví s vážnými investory o vážných penězích, a kdy za nimi začnou chodit klienti sami. Ale to období předtím, což je situace většiny startupů, to je peklo,“ popisuje Knopová.

„Nikdo, včetně rodiny, vám nevěří, všichni si myslí, že byste se raději měli nechat zaměstnat. Těžko říct, jestli z toho něco bude, peníze tam nejsou, máte minimum dat a musíte rozhodovat o věcech, které určí, jestli váš byznys přežije. Většina lidí chce svobodu podnikání, ale až v době, kdy ví přesně, co má dělat, a je si jistý, kolik peněz na konci měsíce dostane a že je dostane i za tři měsíce.“

Ale jak se říká, co tě nezabije, to tě posílí. A ImpromptMe se pod to může rozhodně podepsat. Nové zakázky, kterých bývá až čtyřicet týdně, pomalu nestačí odbavovat. Na podzim spustili další investiční kolo s cílem 150 tisíc eur a v současné době mají na stole nabídky od čtyř investičních fondů, z toho dvou zahraničních.

„Za úspěch budeme považovat až to, když nebudeme muset s Martinem pracovat sedm dnů v týdnů.“