Zahraniční investice do ukrajinské ekonomiky loni navzdory pokračující ruské invazi dosáhly 4,25 miliardy dolarů (98 miliard korun). To je sice více než v předválečných letech, ale nestačí to, uvedla v úterý v Berlíně ukrajinská ministryně hospodářství Julija Svyrydenková.

„Válka neznamená embargo na investice,“ řekla Svyrydenková na konferenci o rekonstrukci válkou zničené Ukrajiny. Uvedená částka je podle ministryně vyšší, než kolik od investorů do ukrajinské ekonomiky proudilo v letech 2016 až 2017.

Podle Svyrydenkové je však nutné investovanou částku výrazně zvýšit. „Aby ekonomika mohla i nadále růst, což je nutná podmínka pro náš rozvoj, potřebujeme investice v hodnotě dvanáct až třináct miliard dolarů, a to teď, ne po válce,“ dodala ministryně podle agentury Ukrinform.

Ministryně už v lednu konstatovala, že válka změnila strukturu ukrajinské ekonomiky. Některá odvětví, jako je ocelářství, jež před konfliktem pohánělo export z Ukrajiny, jsou v důsledku konfliktu poškozena. Zemědělství, což je další klíčové odvětví, se však podle ministryně ukázalo jako odolné.

Mezinárodní měnový fond očekává, že hrubý veřejný dluh Ukrajiny v letošním roce dosáhne 94 procent hrubého domácího produktu. Před ruskou invazí na Ukrajinu činil hrubý veřejný dluh 48,9 procenta HDP. Ukrajinská ekonomika podle MMF letos vykáže růst o 3,2 procenta a příští rok o 6,5 procenta. Loni se HDP zvýšil o pět procent.