Hollywood čeká další zásadní bitva mezi odboráři a zaměstnavateli, v jejímž jádru jsou obavy z umělé inteligence. K déle než měsíc stávkujícím americkým scenáristům se mohou za pár týdnů připojit i herci.

Jejich největší svaz má nyní tři týdny na uzavření dohody s americkou asociací filmových a televizních producentů a zásadním požadavkem je omezení umělé inteligence. Hollywoodské odbory se tak řadí na čím dál delší seznam institucí, které brojí proti využívání populárních technologických novinek typu jazykového modelu ChatGPT.

V Hollywoodu šlo donedávna o poměrně rutinní záležitost. Jednou za tři roky se sešla asociace AMPTP zastupující přes 350 produkčních společností s odborovým svazem SAG-AFTRA reprezentujícím zhruba 160 tisíc herců, umělců a jiných kreativců. A společně se domluvila nová kolektivní smlouva. 

Platnost té současné končí 30. června a zatím není jasné, co bude dál. Na rozdíl od posledního vyjednávání je totiž ve hře ChatGPT a řada dalších generativních nástrojů na bázi umělé inteligence, které mění pravidla hry. 

„Vstupujeme do jednání, které bude mít možná nejzásadnější důsledky v historii svazu. Inflace, zmenšující se licenční poplatky kvůli streamování a generativní AI ohrožují živobytí herců, pokud se naše smlouvy nepřizpůsobí nové realitě,“ uvedl výkonný ředitel SAG-AFTRA Duncan Crabtree-Ireland.

Řekl to po hlasování svazu minulý týden, v němž polovina členů téměř jednomyslně odsouhlasila hromadnou stávku, pokud producenti na jejich požadavky nepřistoupí. 

Jedním z příkladů nové reality, ve které se filmový průmysl nachází, jsou virální trailery na neexistující filmy. Před měsícem se na internetu například objevily upoutávky adaptací slavných snímků jako Hvězdné války, Harry Potter či Pán prstenů v jedinečném vizuálním stylu režiséra Wese Andersona.

Ve videích vytvořených umělou inteligencí, která od té doby posbírala miliony zhlédnutí, se objevují podobizny slavných herců z Andersonových filmů.

Už v minulosti se objevila takzvaná deepfake videa se slavnými herci, z nichž vzbudil pozornost hlavně falešný Tom Cruise a falešný Keanu Reeves. Druhý jmenovaný označil tyto technologie za „děsivé“.   

„Jméno umělce, jeho podoba, hlas, osobnost – to je to, s čím jde na trh. Opravdu není fér, aby se společnosti toho pokoušely zneužít,“ říká Crabtree-Ireland v narážce na kvanta dat z internetu, na kterých se modely generativní AI „trénují“. V datasetech jsou totiž tuny obsahu, které by v jiné podobě, než jsou jedničky a nuly, podléhaly autorským právům.  

Pokud by skutečně došlo na hromadnou stávku televizních a filmových herců, byla by to poměrně zásadní eskalace krize pracovních sil v Hollywoodu. Už déle než měsíc totiž stávkuje více než jedenáct tisíc scenáristů a produkce celé řady filmů, seriálů a televizních pořadů stojí

Požadavky scenáristů zastupovaných sdružením WGA jsou velice podobné, kromě vyšších mezd žádají záruky, že je nebudou nahrazovat nástroje, jako je ChatGPT. Ty také umí sepsat scénář k nerozeznání od lidského díla, byť zatím nevalné kvality. Podle WGA se však studia mohou snažit šetřit tím, že první nástřel vygeneruje AI a člověk udělá pouze ediční úpravy. A tím pádem dostane zaplaceno méně.

Americkému svazu režisérů (Directors Guild of America) se mezitím předběžnou dohodu s producenty uzavřít povedlo. I tento deal obsahuje garanci, že lidskou práci nebude nahrazovat umělá inteligence. 

S novou realitou však nebojuje jen Hollywood. Na čím dál rozšířenější generativní nástroje se připravují i zpravodajská média. Zástupci deníku The New York Times a televize NBC News jsou podle zdrojů amerického serveru CNBC mezi organizacemi, které začaly s technologickými firmami vyjednávat o pravidlech, která mají mimo jiné zamezit trénování velkých jazykových modelů na jejich obsahu.

Generativní nástroje jsou od loňského podzimu hlavním důvodem, proč se nyní ze všech stran valí zprávy o umělé inteligenci. Volně dostupné služby, s nimiž si na základě pár slov můžete nechat vygenerovat libovolný text, obrázek či video, svými schopnostmi doslova uhranuly internet.

Textový generátor ChatGPT od společnosti OpenAI získal během pár měsíců sto milionů aktivních uživatelů a stal se nejrychleji rostoucí aplikací v historii. Agentura Bloomberg odhaduje, že trh s podobnými AI nástroji pro „běžné spotřebitele“ bude v příští dekádě růst tempem přes čtyřicet procent ročně a v roce 2032 dosáhne velikosti 1,3 bilionu dolarů.

A současně se množí obavy z potenciálních rizik. Od apokalyptických sci-fi vizí o tom, jak příliš silná umělá inteligence vyhladí lidstvo, až po velice reálné obavy z úniků důvěrných dat. Začátkem dubna například zástupci společnosti Samsung uvedli, že došlo k neúmyslnému úniku interního zdrojového kódu, který jeden ze zaměstnanců „konzultoval“ s chatbotem ChatGPT. 

Samsung proto svým zaměstnancům používání ChatGPT zakázal. K podobnému kroku přistoupil před pár týdny i Apple, také kvůli obavám z úniku dat. K nejrůznějším zákazům a omezením tohoto nástroje, případně jeho protějšku od Googlu s názvem Bard, už přistoupila i řada firem včetně Amazonu, Goldman Sachs, Deutsche Bank nebo telekomunikačního gigantu Verizon.

Na generativní nástroje si chtějí posvítit i vlády. Itálie se na přelomu března a dubna stala první zemí, která ChatGPT zakázala. S argumentem, že pro shromažďování osobních dat uživatelů za účelem trénování algoritmů chatbota nemá jeho provozovatel žádný právní základ. Službu opět povolila až poté, co uživatelé dostali možnost odmítnout trénování ChatGPT na základě dat z jejich konverzací.

Umělá inteligence byla posléze mezi hlavními tématy květnového summitu zemí G7, kde se světoví lídři shodli na potřebě nastavení mantinelů jejího vývoje.

A než budou připraveny zákony pro regulaci tohoto sektoru, Spojené státy s Evropskou unií budou usilovat o zavedení dobrovolného souboru pravidel. Alespoň to uvedla minulý týden místopředsedkyně Evropské komise Margrethe Vestager společně s americkým ministrem zahraničí Antony Blinkenem.

Vůbec první oficiální legislativou regulující tento sektor by se mohl stát evropský Akt o umělé inteligenci. O návrhu z dubna 2021, jehož projednávání urychlil nástup generativní AI z posledních měsíců, se bude v Evropském parlamentu hlasovat ve středu.