skip to main content
Byznys a miliardáři

Velké jméno! Legendární běžec Coe posílil tým miliardáře Komárka v boji o britskou loterii

Ve snaze vyhrát „závody“ o licenci na britskou Národní loterii získal tým českého miliardáře Karla Komárka skutečně velmi zvučnou posilu – lorda Sebastiana Coea, jednoho z nejslavnějších sportovců planety, legendu a zároveň jednoho z nejrespektovanějších Britů.

Dvojnásobný olympijský vítěz doplní představenstvo největšího evropského provozovatele loterií, skupiny Sazka Entertainment AG. Byl jmenován jejím prvním nezávislým neexekutivním ředitelem. Sazka je přitom dceřinou společností KKCG, globální investiční skupiny, kterou Karel Komárek založil.

„Seb je gigant ve světě sportu, ale i politiky a obchodu. Vážím si toho, že se k nám rozhodl připojit a stát se prvním nezávislým členem boardu. Na všech trzích, kde působíme, se snažíme maximalizovat objem získaných finančních prostředků pro dobro a smysluplně je využívat. Sebastian Coe je pro nás v této snaze významnou posilou,“ uvedl v oficiálním prohlášení Karel Komárek.

Reklama

Ke jmenování se vyjádřil i Coe: „Za dobu, co působím ve sportu, jsem viděl, jak velkým přínosem jsou finanční prostředky, které po celém světě z loterií proudí ať už do masového, nebo vrcholového sportu. Těším se, že se připojím k týmu s osvědčenými zkušenostmi, který podporuje sport na všech úrovních. Mým cílem je nadále rozvíjet podporu sportu a napomáhat tomu, aby se Sazka Entertainment stala v této oblasti lídrem v Evropě i mimo ni.“

Coeovo jmenování nemusí mít velký vliv na technické aspekty nabídky, ale na její charakter a otevírání dveří.

Angažování Coea je od Komárkovy společnosti zřetelný krok v úsilí ovládnout britskou Národní loterii, jednu z nejlukrativnějších vládních franšíz nabízených soukromým společnostem. Loterie za rok do konce letošního března vygenerovala tržby 8,4 miliardy liber a nyní ji ovládá kanadská společnost Camelot.

Sazka logicky není sama, kdo se o loterii uchází. Uzávěrka kandidátů bude v říjnu a vítěz oznámen příští rok v únoru. Komárkova společnost, která kromě Česka provozuje loterie v Rakousku, Itálii či Řecku, však patří v „konkurzu“ mezi favority a jméno Sebastiana Coea tuto pozici ještě výrazně posílilo.

Svědčí o tom mimo jiné i komentář konzervativního poslance Juliana Knighta, který předsedá parlamentnímu výboru pro provozování loterie. „Coeovo jmenování nemusí mít velký vliv na technické aspekty nabídky, ale na její charakter a otevírání dveří,“ uvedl Knight pro The Financial Times.

Stejný list citoval i Hugha Robertsona z vedení Camelotu, a to ve smyslu, že zapojením Coea se z boje o loterii „stává politický proces, jímž by být neměl“. O udělení franšízy však budou rozhodovat politici, čímž se celá věc dostává na pole politiky automaticky. Na tomto poli je Coe významnou personou. Těžkou váhou, která může ovlivnit mnohé.

Reklama

Nositel Řádu společníků cti a Řádu britského impéria má k politice a diplomacii rozhodně blízko. Coe získal na olympijských hrách v Moskvě 1980 zlato v běhu na 1500 metrů a stříbro na osmistovce a tento výkon zopakoval o čtyři roky později na olympiádě v Los Angeles.

Držitel dvanácti světových rekordů ukončil kariéru v roce 1990 a stal se konzervativním poslancem a osobním tajemníkem Williama Haguea, tehdejšího lídra britské opozice.

V roce 2004 se slavný atlet ujal řízení týmu, který dotáhl k úspěchu kandidaturu Londýna na pořádání olympiády 2012 a byl předsedou olympijského organizačního výboru. Od roku 2015 působí jako prezident Mezinárodní atletické federace a loni byl zvolen členem Mezinárodního olympijského výboru.

Coe pro Financial Times řekl, že očekává, že prací pro Sazku stráví osm až dvanáct dní v roce. Kolik za angažmá dostane zaplaceno, Komárkova skupina nezveřejnila.

Doběhne jako mnohokrát v minulosti Coe znovu do cíle první, přičemž odměnou za případný triumf by byl zisk Národní loterie? Legenda tentokrát každopádně „běží“ v českých barvách.

Reklama
Reklama