Počátek milénia přinesl velkolepé filmové série, k nimž se fanoušci dodnes vracejí: trilogii Pán prstenů a hned osm filmů Harryho Pottera. Nyní se ale zdá, že se tohle období možná v dohledné době bude opakovat.

Důvod má jméno David Zaslav. Dvaašedesátiletý manažer, který od letošního dubna stojí v čele nově zformovaného zábavního konglomerátu Warner Bros. Discovery, a tím pádem má pod sebou spoustu velkých značek. „A právě na tyhle série se teď zaměříme,“ prohlásil při konferenčním hovoru s akcionáři při sdělování výsledků za třetí čtvrtletí.

Nejkonkrétněji vyjádřil zájem o pokračování série Harry Potter, která vyvrcholila osmým dílem v roce 2011. Zaslav by na ně rád navázal, pokud by s tím souhlasila autorka literární předlohy J. K. Rowling. „Neměli jsme film se Supermanem třináct let, neudělali jsme Harryho Pottera patnáct let. Filmy z (komiksového světa) DC a o Harrym Potterovi přinesly Warner Bros. v posledních pětadvaceti letech velké výdělky,“ prohlásil.

A zmínil i další uctívanou ságu. „Stále máme právo dělat filmy podle Pána prstenů. Které filmy jsou zároveň značkami, které znají a milují po celém světě?“ Mluvil i o Hře o trůny, která jen sotva skončí u svého dosavadního spin-offu Rod draka, jmenoval také jiné komiksové giganty Batman a Aquaman.

Značka Harry Potter ale už několik let odpočívá. Souvisí to i s kontroverzními výroky spisovatelky na téma transgender, po nichž se od ní distancovali herci hlavních rolí Daniel Radcliffe a Emma Watson. Nedávno se však vyjádřil Ralph Fiennes, představitel Voldemorta, že by se do role rád vrátil.

V současnosti se žádný film aktivně nechystá, ač režisér Chris Columbus, který stál za prvními dvěma snímky, vyjádřil zájem o zfilmování divadelní hry Harry Potter a Prokleté dítě (vznikla v roce 2016 a Rowling na ní spolupracovala).

Ticho je také u odvozené série Fantastická zvířata, původně plánované na pět filmů. Zatím ale vznikly jen tři a přijaty byly rozpačitě. Stejné je to i s finančními výsledky. Zatímco sága Harry Potter vydělala celkem 7,7 miliardy dolarů, Fantastická zvířata lákala do kin stále méně: první díl vydělal ještě 812,5 milionu dolarů, letos vydaná trojka s podtitulem Brumbálova tajemství už jen 405,2 milionu dolarů.

Warner Bros. Discovery nyní každopádně prochází velkou a nákladnou restrukturalizací, i kvůli tomu za třetí čtvrtletí nahlásila výnosy „jen“ 9,82 miliardy dolarů místo očekávaných 10,37 miliardy.

Ve firmě se šetří a sázet se má na co největší kvalitu místo kvantity. Streamovací služby HBO Max a Discovery+ se budou spojovat, nová služba se má rozjet na jaře. V současnosti mají dohromady 94,9 milionu předplatitelů.

Zaslav zároveň ohlásil, že firma počítá i se zavedením streamování s reklamami, které bude volbou pro ty, kdo nechtějí platit plnou částku za předplatné. To bude pro stanice v nejbližší době trend, k němuž zavelel už na počátku listopadu Netflix, který variantu s reklamami spustil ve dvanácti zemích (stojí zhruba o třicet procent méně než klasické předplatné).

Není pochyb, že sázka na milované značky by Zaslavově společnosti mohla přihrát spoustu dolarů. A tak se zdá, že není otázka, zdali vzniknou pokračování, ale spíše kdy.