Plné sklady, drahé energie, nedostupné hypotéky. Tři příčiny, kvůli kterým zůstanou přes zimu v zemi v provozu jen dvě cihelny z necelých dvaceti. Výrobci budou v úterý jednat o tom, jak z krize ven. 

Téměř všechny provozy na výrobu cihel v Česku stojí a zůstane to tak příštích několik měsíců. „S plnými sklady nemá smysl vyrábět,“ potvrzuje kritickou situaci v oboru Josef Kotek, předseda Cihlářského svazu Čech a Moravy. 

V úterý se na jednání svazu chtějí poradit, co s tím. „Chceme mluvit o tom, jakou iniciativu ještě podnikneme, abychom na problémy nás jako energeticky náročných oborů vládu upozornili,“ říká šéf svazu Josef Kotek pro Forbes. „Stavebnictví je v útlumu. Odstávky jsou jednoznačně vynucené klesající poptávkou a obrovskými nárůsty nákladů,“ dodává.

V říjnu odstavila dva ze čtyř závodů společnost Heluz. „Třetí na to chystáme a jestli se podaří čtvrtý udržet v provozu, nebo ne, to teď ještě nevím,“ říká její generální ředitel Jan Smola. Zavírají letos už podruhé, přestože běžně plánovali technologické odstávky jednou za tři až čtyři roky.  

Zásadní příčinu vidí v nedostupnosti hypoték. „Jestliže máme takový propad v hypotékách, tak se to logicky musí ve stavebnictví odrazit. Zisky z minulých let teď věnujeme hlavně na to, abychom si udrželi vyškolené zaměstnance,“ vysvětluje Smola.

Na začátku listopadu ohlásil odstávku také největší výrobce cihel a střešních tašek Wienerberger. Práci zastavilo osm z jeho devíti závodů zaměřených na pálené výrobky a některé zaměstnance firma musí propustit.

„Během technologických odstávek budou naši zaměstnanci pracovat na údržbových pracích. Po jejich skončení budou doma, na překážkách zaměstnavatele. Strategií společnosti je zachovat pracovní místa,“ říká Kamil Jeřábek, generální ředitel Wienerbergeru.

A zavírá také jediná pražská cihelna. „U nás máme technologickou odstávku, dlouhodobě plánovanou. Ale jak dlouhá bude, to bude záviset na stavu skladových zásob. Takže stane-li se, že ještě na jaře bude zboží na skladě, budeme hledat jiné cesty, co ještě zmodernizovat, protože vyrábět na sklad, to nikdo nezaplatí,“ vysvětluje Jan Fiala, marketingový ředitel rodinné firmy Cihelna Štěrboholy. 

Podle odhadů Cihlářského svazu začnou firmy obnovovat provoz zhruba během dubna. Tak velké omezení výroby se vrací po krizi v letech 2010 až 2014 poprvé, připomíná šéf svazu Josef Kotek. „V té době bylo po odstávkách definitivně uzavřeno šest cihelen a doufám, že nás teď nečeká stejný scénář,“ říká.

Výrobci dlouhodobě upozorňují na to, že kvůli skokovým nárůstům nákladů ztrácejí konkurenceschopnost zejména vůči německé a polské konkurenci.