Vklady obyvatel v bankách v Česku v březnu změnily trend a meziměsíčně klesly o 26 miliard korun. Ke konci března činily 3,041 bilionu korun. Meziroční nárůst představoval 118,5 miliardy korun. Vyplývá to ze statistik České národní banky.
Více než dvojnásobným tempem rostl podle nich meziroční zájem o úvěry, a to o 11 procent. Přes zjevně opadající hypoteční vlnu dosáhl celkový objem úvěrů obyvatelstva na 1,987 bilionu korun. Výsledné saldo mezi vklady a úvěry obyvatelstva pak meziměsíčně kleslo na 1,053 bilionu korun, ukázala data.
Živnostníci podle nich v únoru nepatrně zvýšili čerpání půjček, a naopak jejich vklady klesly. Na úložkách měli koncem měsíce o 119 miliard korun více, než kolik bankám dlužili.
Z dat dále vyplývá, že v březnu se meziměsíčně snížil stav podnikových úvěrů, po výrazném únorovém nárůstů. Meziročně ale dosažených 1,222 bilionu korun představuje vzestup o 86 miliard korun. Zároveň rostla i depozita, která mají firmy v bankovních ústavech, na 1,334 bilionu korun. Výsledné saldo vůči bankám tak skončilo v přebytku 111,8 miliardy korun.
„Březen byl prvním celým měsícem, kdy se na Ukrajině válčí, což nemohlo nepoznamenat situaci a chování podniků i domácností, včetně živnostníků,“ uvedl poradce České bankovní asociace Miroslav Zámečník.
Zatímco u obyvatel se podle dat vklady snížily při pokračujícím zájmu o čerpání úvěrů, a totéž lze říci v případě živnostníků, u firem byl vývoj opačný a opět vzrostlo kladné saldo vkladů nad úvěry. Poprvé se podle Zámečníka objevil tenhle dříve nevídaný fenomén až během pandemie v červenci 2020.
„Jde o projev opatrnosti. Firemní sektor jako celek by byl schopen vyrovnat všechny své závazky vůči bankovním věřitelům a ještě by mu téměř 112 miliard na vkladových účtech zůstalo,“ dodal Zámečník.
„Na druhé straně některé finančně silné domácnosti budou mít tendenci svoje úspory vzhledem k nejistotě a obavám zvyšovat, jak to činily například v prvním roce pandemie covidu,“ odhadl Miroslav Zámečník.