skip to main content
Byznys

Vláda schválila podporu pro malá eseróčka. OSVČ dostanou vyšší ošetřovné

Malé firmy s ručením omezeným se dočkaly. Dosud se na ně nevztahovala žádná státní podpora, brzy by se to ale konečně mělo změnit. Vláda totiž v pondělí rozhodla, že by si mohly říct až o téměř 45 tisíc korun.

Podle návrhu zákona, jejž musí ještě posvětit obě komory parlamentu, bude malým eseróčkům poškozeným epidemií náležet totožný příspěvek jako OSVČ, tedy 500 korun denně. Vyplácet se bude zpětně od 12. března do 8. června, což dá dohromady až 44 500 korun.

Podpora bude určena malým firmám s nejvýše dvěma společníky, přičemž požádat o ni budou moct oba. Nárok na příspěvek ovšem budou mít i malé firmy s více společníky, pakliže všechny osoby jsou v příbuzenském vztahu (manžel, partner, děti, rodiče). V takovém případě peníze náleží taktéž všem.

Žadatelé zároveň nesmějí být současně zaměstnanci účastnými na nemocenském pojištění (s výjimkou zaměstnání v dané společnosti, například jako jednatel), nesmějí na sebe čerpat kurzarbeit ani bonus z titulu OSVČ. Zapomenout na peníze mohou i ti, kteří byli v daném období v úpadku, v likvidaci či označeni jako nespolehliví plátci.

A pak je tu ještě jedna podmínka – minimální roční obrat 180 tisíc korun. Ministerstvo financí tím chce předejít situacím, aby o podporu žádaly takzvané mrtvé schránky.

„Ta částka odpovídá zhruba 15 tisícům měsíčně. Pokud by tak šlo o firmy, které vznikly letos v lednu nebo v únoru, bude se u nich předpokládat, že měly nějaký byznysplán, který by odpovídal minimálně 180 tisícům za rok,“ přiblížila šéfka resortu Alena Schillerová.

Příspěvek bude rovněž jako u OSVČ vyplácet finanční správa. Stejně se budou podávat i žádosti, postačí tedy vyplnění čestného prohlášení. Jeho vzor by se měl objevit na stránkách berňáku po nabytí účinnosti zákona (resort financí očekává během příštího týdne). Teprve tehdy tak bude možné o podporu žádat.

Ministryně financí Alena Schillerová | Foto ministerstvo financí
Reklama

O zavedení kompenzačního bonusu pro malá eseróčka mluvila ministryně Schillerová již v pondělním rozhovoru pro Forbes.

„My jsme si vědomi, že tu zůstaly minoritní skupiny, které nyní nespadají do žádného programu podpory. Obzvláště v cestovním ruchu podniká velké množství lidí tímto způsobem. A my jim chceme pomoci,“ uvedla.

Celý rozhovor týkající se podpory pro malé podnikatele si můžete přečíst tady.

Vláda na pondělním jednání zároveň oznámila, že se zvýší ošetřovné pro OSVČ. Místo dosavadních 424 korun na den by živnostníci, kteří po uzavření škol zůstali doma se svými potomky, měli dostat rovných pět stovek. A to už zpětně od počátku dubna do konce června.

„Je to z důvodu, že i zaměstnanci dostali vyšší ošetřovné. A  my nechceme dělat žádné rozdíly,“ vysvětlil vicepremiér a multifunkční ministr Karel Havlíček.

Kabinet premiéra Andreje Babiše mimo jiné také schválil, že podnikatelé nebudou muset do konce letošního roku evidovat tržby. Vláda odložila všechny vlny EET.

A řešil se i odklad nájemného. Ministr průmyslu a obchodu Havlíček připravuje návrh, podle něhož by stát mohl participovat 50 procent nájemného, pokud by pronajímatel byl ochoten 30 procent slevit. Zbylých 20 procent by doplatil nájemce. Podpora by se vyplácela za druhé čtvrtletí, tudíž do konce června.