skip to main content
Breaking News

Všichni do elektromobilů. Automobilky do nich chtějí do konce dekády investovat půl bilionu dolarů

Reklama

V elektromobilitě je budoucnost. Alespoň to si podle studie agentury Reuters myslí představitelé největších automobilek po celém světě. Do roku 2030 plánují investovat do výroby elektromobilů a baterií více než půl bilionu dolarů, což je asi 11 bilionů korun.

Před necelými třemi lety podobná analýza ukázala, že automobilky chtějí utratit za elektromobily a  související technologie 300 miliard dolarů. Rozhodnutí měst i států snížit emise oxidu uhličitého na nulu však výrobce aut přinutily více investovat do elektromobility.

Analýza ukázala také to, že automobilky plánují v příštích pěti až deseti letech vynaložit 515 miliard dolarů na vývoj a výrobu nových aut poháněných bateriemi a na odklon od spalovacích motorů. Odborníci z odvětví se však obávají, že spotřebitelská poptávka po elektromobilech by mohla být daleko nižší než náročné cíle, pokud nepřijdou výrazné dodatečné pobídky a nezvýší se výdaje za dobíjecí infrastrukturu.

Reuters sestavil údaje na základě informací o investicích z prohlášení firem, prezentací pro investory a z dokumentů pro regulátory. Jiný průzkum poradenské společnosti AlixPartners z letošního června ukázal, že investice automobilového průmyslu od elektromobilů do roku 2025 dosáhnou 330 miliard dolarů. Loni podle AlixPartners všechny automobilky dohromady vynaložily na kapitálové výdaje a na výzkum a  vývoj 225 miliard dolarů.

Automobilka Tesla je zřejmě jedinou společností, která prodá prakticky všechna auta, která je schopna vyrobit. Připravuje také výstavbu nových velkých závodů za několik miliard USD poblíž Berlína a Austinu, které výrazně zvýší její roční výrobní kapacitu.

Mezitím se zvyšuje regulační a politický tlak na světové výrobce aut, aby v příštích deseti až 15 letech začali postupně ukončovat výrobu aut se spalovacím motorem, včetně hybridů na benzin a elektřinu, a zvýšili výrobu plně elektrických modelů.

Reklama

Řada zemí, od Singapuru po Švédsko, už také uvedla, že do roku 2030 zakáže prodej nových aut se spalovacím motorem. Americký prezident Joe Biden chce, aby se do roku 2030 elektromobily na celkovém prodeji aut podílely čtyřiceti až padesáti procenty.

Německá automobilová skupina Volkswagen, která se stále finančně vzpamatovává ze skandálu kolem podvádění s emisemi aut s naftovým motorem z roku 2015, se zavázala do roku 2030 investovat do elektromobilů a baterií více než 110 miliard dolarů. To je více než dvacet procent z plánovaných investic celého odvětví.

Volkswagen a další německé automobilky Daimler a BMW plánují do roku 2030 dohromady vynaložit 185 miliard dolarů. Američtí výrobci aut General Motors a Ford očekávají, že do roku 2025 vynaloží téměř šedesát miliard USD.

Čínské automobilky v čele se SAIC Motor, která je partnerem Volkswagenu a GM, oznámily na příštích deset let investice za více než 100 miliard dolarů. Japonské automobilky v tomto ohledu zaostávají – Honda, Toyota a Nissan se zatím zavázaly k investicím za méně než 40 miliard dolarů.

Investice nezahrnují desítky miliard dolarů, které plánují vydat na dodatečné výrobní kapacity největší světové společnosti vyrábějící baterie pro elektromobily. Mnohé z nich na investicích spolupracují s partnery z řad automobilek.

Reklama
Reklama