skip to main content
Byznys

Vydělal peníze krumpáčem a lopatou. A teď otevírá Krtkův svět, pražskou verzi dětského parku Mirakulum

Podnikatel Josef Roušal coby ročník 1977 miluje sedmičky. Poznáte to už podle jeho espézetky, ale také snad ve všem, co se týká nového dětského zábavního parku v Praze – Dolních Měcholupech.

Ten se jmenuje Krtkův svět a sedmičky má zabudované všude. Otvírá se tuto neděli, tedy 7. června, v 10 hodin 7 minut a 7 sekund, rozkládá se na 7 hektarech a vstupné bude za 177 korun na osobu. A chystá se i zkrácené vstupné: 77 minut za 77 korun. A ano, otevřeno je do sedmi večer…

Roušal zde, mezi rušnou Kutnohorskou ulicí a železniční tratí na České Budějovice, ze dřeva vybudoval areál se třemi desítkami atrakcí: jsou tu klouzačky, houpačky, trampolíny, prolézačky, pohádkový les, vodní svět, venkovní divadlo či obří dřevěný krmelec, zapsaný v knize rekordů.

Nic takového v Praze není. Rozmanitost atrakcí a také poloha budou nepochybně dvě hlavní domény, na kterých bude tento byznys fungovat. Krtkův svět je městskou i osobní dopravou nějakých 15 minut od centra, situovaný jen kousek od obřích sídlišť na Jižním Městě či v Petrovicích. Pár kroků od vchodu do areálu jsou autobusová i vlaková zastávka (Praha – Horní Měcholupy) a areál má k dispozici celkem 450 parkovacích míst.

Návštěvníkům možná Krtkův svět vzhledem k designu i skladbě atrakcí připomene populární milovický park Mirakulum, i když o hodně menší. Pro parné letní dny nabídne Roušalův areál jednu zajímavou výhodu: prakticky celý se nachází pod vzrostlými borovicemi, duby a modříny, které při slunných dnech vytvářejí příjemný stín a chládek.

„Není čas se kochat. Pocit mám dobrý, ale stále je tu spousta práce,“ říká Roušal, když se pár dní před otevřením rozhlíží okolo sebe. Je to muž, který o sobě rád tvrdí, že „všechny peníze vydělal rukama – krumpáčem a lopatou“. A krumpáč nebo lopatu klidně vezme do ruky i dnes. „Nemám problém normálně dělat rukama, když je to potřeba,“ říká a jeho zašpiněné triko a montérky to potvrzují. 

Krtkův svět podle Roušalových slov celý vyšel na „několik desítek milionů“, přičemž si na dodělání musel půjčit od banky i jednoho soukromého investora, bydlícího kousek odtud. Jeho jméno nechce prozradit. Co však prozradí rád, je to, že si nikdy nevzal ani korunu dotací. „Mám heslo ‚Bez dotace, jenom z práce‘,“ říká. „Podnikat s dotacemi je jako běžet olympiádu s dopingem.“

Roušal vyrůstal v Průhonicích v podstatě jen s mámou. Už jako teenager si přivydělával – u souseda za 4 koruny 20 haléřů na hodinu opravoval kola. Když se v patnácti rozhodoval, co dál, zahradničina byla jasná volba – zahradnickou školu měl nejblíže k domu. O přestávkách ve vyučování si tak mohl odběhnout ke svému pařníku, kde pěstoval rajčata a sázel řízky všech možných rostlin.

Reklama

Po škole si Roušal založil živnost a začal podnikat už doopravdy. Pracoval na údržbách a realizacích zahrad a zakázek postupně přibývalo. Nejprve si najal brigádníky a pak v Čestlicích otevřel vlastní zahradnictví. 

To v roce 2007 přesunul do Dolních Měcholup. Na pozemku naproti frekventované čerpací stanici Tank Ono koupil od restituentů na splátky první parcelu a postupně areál parcelu po parcele rozšiřoval.

„Firma se rozjela ve velkém a já si myslel, že všechno dokážu sám. Pak to ale na mě dolehlo a přišlo vyhoření. Byl jsem psychicky na dně,“ popisuje Roušal přepracování. „Došlo mi, že se musím naučit pořádně delegovat práci i na ostatní, a přesměroval jsem svoji energii na nový projekt.“

Tak vznikla myšlenka na vytvoření dětského parku. Inspirací byly vlastní děti i právě úspěšné Mirakulum, kde se se syny byl podívat. Po úmorných soubojích s úředníky vyboxoval a vyčekal všechna potřebná stavební povolení a během tří let postavil Krtkův svět. Respektive stále staví: teď se otvírá první část (dva hektary), o prázdninách má přibýt druhá (tři hektary), příští rok další…

Josef Roušal při práci | Foto: Krtkův svět

Všechno si vymyslel a naplánoval sám. Veškeré atrakce vyrobil ze dřeva – akátu a dubu –, k ruce měl jen partu sedmi lidí. A i po otevření plánuje areál rozšiřovat: na zimu v přilehlé budově připraví vnitřní hernu, v zadní části parku už se rýsuje umělá jeskyně a v plánu je minizoo. Zatím jsou v parku kozy, ovce a volně se procházející pávi.

Další expanzi na volných prostorách naznačuje i mašinka s vagonky a složené koleje. Na ty by mělo dojít příští rok. Roušal by rád do budoucna využil také louku za lesem – chtěl by zde pořádat koncerty a také vybudovat ještě druhý vodní svět, tentokrát ovšem se slanou vodou. V plánu je stezka v korunách stromů.

„Já bych stavěl furt. Plánů a nápadů mám spoustu, ale musím je realizovat postupně. Teď je potřeba dokončit to, co je zásadní.“