skip to main content
Byznys

Vydělal peníze krumpáčem a lopatou. A teď otevírá Krtkův svět, pražskou verzi dětského parku Mirakulum

3 minuty čtení

Podnikatel Josef Roušal coby ročník 1977 miluje sedmičky. Poznáte to už podle jeho espézetky, ale také snad ve všem, co se týká nového dětského zábavního parku v Praze – Dolních Měcholupech.

Ten se jmenuje Krtkův svět a sedmičky má zabudované všude. Otvírá se tuto neděli, tedy 7. června, v 10 hodin 7 minut a 7 sekund, rozkládá se na 7 hektarech a vstupné bude za 177 korun na osobu. A chystá se i zkrácené vstupné: 77 minut za 77 korun. A ano, otevřeno je do sedmi večer…

Roušal zde, mezi rušnou Kutnohorskou ulicí a železniční tratí na České Budějovice, ze dřeva vybudoval areál se třemi desítkami atrakcí: jsou tu klouzačky, houpačky, trampolíny, prolézačky, pohádkový les, vodní svět, venkovní divadlo či obří dřevěný krmelec, zapsaný v knize rekordů.

Nic takového v Praze není. Rozmanitost atrakcí a také poloha budou nepochybně dvě hlavní domény, na kterých bude tento byznys fungovat. Krtkův svět je městskou i osobní dopravou nějakých 15 minut od centra, situovaný jen kousek od obřích sídlišť na Jižním Městě či v Petrovicích. Pár kroků od vchodu do areálu jsou autobusová i vlaková zastávka (Praha – Horní Měcholupy) a areál má k dispozici celkem 450 parkovacích míst.

Reklama

Návštěvníkům možná Krtkův svět vzhledem k designu i skladbě atrakcí připomene populární milovický park Mirakulum, i když o hodně menší. Pro parné letní dny nabídne Roušalův areál jednu zajímavou výhodu: prakticky celý se nachází pod vzrostlými borovicemi, duby a modříny, které při slunných dnech vytvářejí příjemný stín a chládek.

„Není čas se kochat. Pocit mám dobrý, ale stále je tu spousta práce,“ říká Roušal, když se pár dní před otevřením rozhlíží okolo sebe. Je to muž, který o sobě rád tvrdí, že „všechny peníze vydělal rukama – krumpáčem a lopatou“. A krumpáč nebo lopatu klidně vezme do ruky i dnes. „Nemám problém normálně dělat rukama, když je to potřeba,“ říká a jeho zašpiněné triko a montérky to potvrzují. 

Krtkův svět podle Roušalových slov celý vyšel na „několik desítek milionů“, přičemž si na dodělání musel půjčit od banky i jednoho soukromého investora, bydlícího kousek odtud. Jeho jméno nechce prozradit. Co však prozradí rád, je to, že si nikdy nevzal ani korunu dotací. „Mám heslo ‚Bez dotace, jenom z práce‘,“ říká. „Podnikat s dotacemi je jako běžet olympiádu s dopingem.“

Roušal vyrůstal v Průhonicích v podstatě jen s mámou. Už jako teenager si přivydělával – u souseda za 4 koruny 20 haléřů na hodinu opravoval kola. Když se v patnácti rozhodoval, co dál, zahradničina byla jasná volba – zahradnickou školu měl nejblíže k domu. O přestávkách ve vyučování si tak mohl odběhnout ke svému pařníku, kde pěstoval rajčata a sázel řízky všech možných rostlin.

Po škole si Roušal založil živnost a začal podnikat už doopravdy. Pracoval na údržbách a realizacích zahrad a zakázek postupně přibývalo. Nejprve si najal brigádníky a pak v Čestlicích otevřel vlastní zahradnictví. 

To v roce 2007 přesunul do Dolních Měcholup. Na pozemku naproti frekventované čerpací stanici Tank Ono koupil od restituentů na splátky první parcelu a postupně areál parcelu po parcele rozšiřoval.

Reklama

„Firma se rozjela ve velkém a já si myslel, že všechno dokážu sám. Pak to ale na mě dolehlo a přišlo vyhoření. Byl jsem psychicky na dně,“ popisuje Roušal přepracování. „Došlo mi, že se musím naučit pořádně delegovat práci i na ostatní, a přesměroval jsem svoji energii na nový projekt.“

Tak vznikla myšlenka na vytvoření dětského parku. Inspirací byly vlastní děti i právě úspěšné Mirakulum, kde se se syny byl podívat. Po úmorných soubojích s úředníky vyboxoval a vyčekal všechna potřebná stavební povolení a během tří let postavil Krtkův svět. Respektive stále staví: teď se otvírá první část (dva hektary), o prázdninách má přibýt druhá (tři hektary), příští rok další…

Josef Roušal při práci | Foto: Krtkův svět

Všechno si vymyslel a naplánoval sám. Veškeré atrakce vyrobil ze dřeva – akátu a dubu –, k ruce měl jen partu sedmi lidí. A i po otevření plánuje areál rozšiřovat: na zimu v přilehlé budově připraví vnitřní hernu, v zadní části parku už se rýsuje umělá jeskyně a v plánu je minizoo. Zatím jsou v parku kozy, ovce a volně se procházející pávi.

Další expanzi na volných prostorách naznačuje i mašinka s vagonky a složené koleje. Na ty by mělo dojít příští rok. Roušal by rád do budoucna využil také louku za lesem – chtěl by zde pořádat koncerty a také vybudovat ještě druhý vodní svět, tentokrát ovšem se slanou vodou. V plánu je stezka v korunách stromů.

„Já bych stavěl furt. Plánů a nápadů mám spoustu, ale musím je realizovat postupně. Teď je potřeba dokončit to, co je zásadní.“

Reklama
Reklama