Být mrtvý už není taková hitparáda jako dřív. Třináct zesnulých hudebníků, spisovatelů a dalších hvězd z každoročního žebříčku nejlépe placených mrtvých celebrit vydělalo za posledních dvanáct měsíců zhruba 470 milionů dolarů, což je o sedmdesát procent méně než rekordních 1,6 miliardy dolarů v roce 2022.

Tento prudký pokles je zčásti způsoben tím, že loni proběhlo méně devíticiferných prodejů hudebních katalogů, které zvyšovaly příjmy zemřelých hvězd až do nebes. Loni se díky hromadnému prodeji jejich duševního majetku dostala do žebříčku více než polovina zemřelých celebrit.

To je letos případ třeba Raye Manzareka, zesnulého klávesisty skupiny Doors, jehož pozůstalí prodali jeho podíl na tvorbě skupiny (společně s podílem kytaristy Robbyho Kriegera) společnosti Primary Wave. Dohoda, která se podle zdrojů Forbesu pohybovala mezi osmdesáti a sto miliony dolarů pro oba umělce, řadí letos Manzareka na třetí místo.

To je však na hony vzdáleno částce 500 milionů dolarů, kterou v roce 2022 získali dědici J. R. R. Tolkiena, dávno zesnulého autora Pána prstenů a Hobita, za jeho Middle Earth Enterprises, nebo 250 milionům dolarů, které loni dostali pozůstalí Davida Bowieho za jeho vydavatelský katalog a mistrovské práce.

Bez katalogových prodejů, které jednorázově zvyšují příjmy zesnulých umělců, jako je Manzarek, jsou nejlépe vydělávajícími celebritami na letošním seznamu téměř výhradně hvězdy toho největšího kalibru.

Po čtyřech letech se na první místo vrací Michael Jackson s odhadovaným výdělkem 115 milionů dolarů. Na druhém místě ho následuje jeho zesnulý tchán Elvis Presley. První pětku uzavírají dva dětmi milovaní umělci Dr. Seuss na čtvrtém místě a tvůrce Peanuts Charles M. Schulz na pátém místě.

Bernard Resnick, právník v oblasti zábavního průmyslu, který zastupuje žijící i zesnulé celebrity, vidí tři příčiny ochlazení katalogových smluv. Zaprvé, tyhle investice obvykle vyžadují mnoho let, než přinesou smysluplnou návratnost.

„Společnosti, které nakupují katalogy, svým způsobem vyčerpaly svůj kapitál,“ říká Resnick pro Forbes. A dodává, že je dnes také dražší půjčovat si peníze, takže pro společnosti, které takto nakupují katalogy, je obtížnější „koupit jich tolik nebo zaplatit tolik“.

Nakonec Resnick vidí problém v nabídce. „Pozůstalí spousty umělců a spisovatelů, kteří měli zájem prodat své katalogy, to již udělali. Není jich už tolik k dispozici,“ říká Resnick.

Vlastník katalogu má také omezené možnosti – autorská práva si může ponechat pouze sedmdesát let po smrti umělce, než s díly bude moct nakládat kdokoli. „U mrtvých celebrit hodiny tikají, takže díla dávno zesnulých hvězd jsou méně žádoucí než díla nedávno zesnulých,“ říká Resnick.

Nabídku katalogů dále ohrožuje rostoucí počet umělců, kteří hromadně prodávají svá práva ještě za svého života. Justin Bieber, Katy Perry a Dr. Dre jsou jen někteří z hudebníků, kteří letos prodali svá hudební práva – každý za více než 200 milionů dolarů.

„Je to jako výhra v loterii,“ říká Resnick o umělcích, kteří prodávají práva ještě za mlada. Tam si podle něj lidé také musejí vybrat, jestli chtějí menší částku hned na ruku, nebo jestli budou trpěliví a dostanou nakonec víc peněz, ale po mnohem menších obnosech a za mnoho let.

MICHAEL JACKSON

#1 | 115 milionů dolarů

25. června 2009 (50)†
předávkování

Král popu se poprvé od roku 2019 vrací na vrchol žebříčku nejlépe vydělávajících mrtvých celebrit díky broadwayskému hitu MJ: The Musical, který za uplynulý rok vydělal na vstupenkách přibližně 85 milionů dolarů. Jackson také inkasoval miliony z představení Michael Jackson ONE, které Cirque du Soleil uvedl v Las Vegas. Jeho příjmy by navíc měly nadále růst – na začátku letošního roku se pozůstalí podepsali pod životopisný film Michael, který bude režírovat Antoine Fuqua a v němž bude hrát Jacksonův synovec Jaafar.

ELVIS PRESLEY

#2 | 100 milionů dolarů

16. srpna 1977 (42)†
infarkt

Ačkoli Elvis odešel téměř před padesáti lety, je stále dobré být Králem. Graceland, Presleyho domov v Memphisu ve státě Tennessee, navštívilo za posledních dvanáct měsíců přibližně 600 000 návštěvníků a dědici mají několik zdrojů příjmů, včetně vstupenek a merchandise. Po lednové smrti Elvisovy jediné dcery Lisy Marie Presleyové na zástavu srdce se jeho bývalá manželka Priscilla a vnučka Riley Keoughová pustily do právní bitvy o kontrolu nad oběma pozůstalostmi. Keough, čtyřiatřicetiletá herečka, která hraje ve filmu Daisy Jones & the Six, se nakonec stala jedinou správkyní obou dvou.

RAY MANZAREK

#3 | 45 milionů dolarů

20. května 2013 (74)†
rakovina

V jednom z mála letošních významných obchodů s hudebním katalogem prodali zesnulý klávesista Doors a žijící kytarista Robby Krieger společně svá práva na hudbu skupiny společnosti Primary Wave. Akvizice zahrnovala práva na jejich hudební nahrávky, vydavatelství, ochranné známky a merchandising a související příjmy. Bubeník John Densmore a pozůstalí Jima Morrisona si své podíly na právech Doors ponechali.

DR. SEUSS

#4 | 40 milionů dolarů

24. září 1991 (87)†
rakovina

Malí čtenáři se stále nemohou nabažit knih, které napsal a ilustroval Theodor Seuss Geisel, a prodej jeho starého katalogu a novinek, jako je například Jak Grinch přišel o Vánoce, tvoří většinu jeho ročních příjmů. Zbytek příjmů Dr. Seusse pochází z licenčních poplatků za jeho klasické postavy, jako jsou Grinch, Kocour v klobouku a Lorax, které se od loňského roku zvýšily.

CHARLES M. SCHULZ

#5 | 30 milionů dolarů

12. února 2000 (77)†
rakovina

Slavná komiksová postava Charlie Brown dostala na Halloweena jen kámen, ale Schulzovi dědici jsou už více než deset let na finanční vlně. Celý gang Peanuts pokračoval ve spolupráci se společností Apple, která nyní vysílá jeho sváteční speciály. Fanoušci Snoopyho, Linuse a Lucy se také mohou zásobit značkovým nádobím u společnosti Williams Sonoma, teniskami od společnosti Cariuma a chladicími boxy Igloo Coolers, což jsou všechno spolupráce, které byly spuštěny v letošním roce.

PRINCE

#6 (dělené) | 30 milionů dolarů

21. dubna 2016 (57)†
předávkování

Prince nazval posmrtný život „světem nekonečného štěstí“. Pro jeho pozůstalé a společnost Primary Wave, která vlastní podíl na tantiémách z jeho nahrávek, to znamená čas pro vydávání další hudby. Od Princovy smrti v roce 2016 vydal Purple One tři posmrtná alba. A ještě tento měsíc vychází remasterovaná verze jeho klasického alba Diamonds and Pearls z roku 1991. Set obsahuje 47 dosud nevydaných písní a hodiny dosud neviděných koncertních záznamů.

WHITNEY HOUSTON

#7 (dělené) | 30 milionů dolarů

11. února 2012 (48)†
utonutí

Whitney Houston by se v roce 2023 dožila šedesáti let – a fanoušci ji budou vždy milovat. Její pozůstalí zároveň slaví svůj nejlepší rok díky životopisnému filmu a spolupráci s několika značkami. Film Whitney Houston: I Wanna Dance With Somebody vydělal loni v prosinci celosvětově téměř šedesát milionů dolarů. A společnost MAC Cosmetics vydala kolekci make-upu ve spolupráci s pozůstalostí Houston, kterou spravuje její švagrová Pat Houston a společnost Primary Wave.

JOHN LENNON

#8 | 22 milionů dolarů

8. prosince 1980 (40)†
vražda

Beatles možná pochopili, že lásku si za peníze nekoupíte, ale pro případ, že by se mýlili, jich pozůstalí Johna Lennona mají dostatek. Lennonovi stále vydělávají stabilní tantiémy z jeho individuálního hudebního katalogu stejně jako z podílu z hudby Beatles. Tento katalog se navíc stále rozrůstá, byť je Lennon přes čtyřicet let po smrti. Tento týden totiž vyjde poslední společná píseň skupiny „Now and Then“, a to díky pomoci umělé inteligence. Je založena na jedné z Lennonových demo nahrávek ze 70. let, která se nedostala na album Anthology.

BOB MARLEY

#9 | 16 milionů dolarů

11. května 1981 (36)†
rakovina

Více než čtyřicet let po smrti Boba Marleyho je jeho hudba stále velmi žádaná. Stejně jako práva na jeho jméno a podobiznu, které lze najít na sluchátkách, reproduktorech, teniskách a ano, i na marihuaně. Na začátku tohoto roku byla na jeho rodné Jamajce otevřena první lékárna s Marleyho značkou. A příští rok se na velkém plátně objeví film Bob Marley: One Love s Kingsley Ben Adirem v hlavní roli.

BING CROSBY

#10 | 14 milionů dolarů

14. října 1977 (75)†
infarkt

Dnes už je sice královnou Vánoc Mariah Carey, ale pro generace hudebních fanoušků zůstává králem Bing. Jeho pozůstalí stále pobírají tantiémy z jeho hudebního katalogu a z použití jeho písní. Začátkem tohoto měsíce vyšlo posmrtné album Bing Crosby’s Christmas Gems, které přineslo na streamovací služby archivní materiál a vzácné nahrávky. Nové vydání obsahuje digitální debut Crosbyho duetu s Davidem Bowiem „Peace On Earth / Little Drummer Boy“, ale vynechává jeho největší hit White Christmas.

GEORGE HARRISON

#11 | 14 milionů dolarů

29. listopadu 2001 (58)†
rakovina

Stejně jako John Lennon má i George Harrison stálý příjem z působení v Beatles i jako sólový hudebník. Oba také pobírají podíl z psychedelické show Cirque du Soleil založené na katalogu Beatles, LOVE.

ARNOLD PALMER

#12 (dělené) | 10 milionů dolarů

25. září 2016 (87)†
srdeční choroba

Ačkoli Arnold Palmer zbohatl na golfu, po smrti vydělává zejména na licenčních poplatcích z prodeje svého charakteristického nápoje, který je napůl limonádou a napůl ledovým čajem. V roce 2018 uvedla jeho stejnojmenná značka na trh také řadu nápojů Arnold Palmer s alkoholem, která rozšiřuje svou nabídku příchutí s tím, jak roste trh s alkoholickým čajem.

MARILYN MONROE

#12 (dělené) | 10 milionů dolarů

5. srpna 1962 (36)†
předávkování

Ikonická image Marilyn Monroe udává módní a designové trendy i více než šedesát let po její smrti. Hvězda vydělala miliony na licenčních poplatcích a merchandisingu – včetně NFT kolekce se značkou Zeblocks, umělých řas a nalepovacích nehtů Kiss nebo řady spodního prádla Fleur du Mal.

METODIKA

Letošní žebříček zahrnuje příjmy před zdaněním z prodeje, streamů, licenčních smluv a dalších zdrojů v období od 1. října 2022 do 30. září 2023, jakožto i akvizice pozůstalostí uskutečněné nebo oznámené ve stejném období. Forbes čísla sestavuje s pomocí údajů od společnosti Luminate a rozhovorů s osobami z oboru. Odměny pro agenty, manažery a právníky nejsou odečteny.