Trvalo to, ale nakonec jsme se dočkali a jaro zavítalo i do našich zeměpisných šířek. Oslavit to můžete třeba jednodenním výletem do přírody, za sluncem i dobrým jídlem a pitím.


Klokočské skály – krásný výlet v Českém ráji

Z obce Klokočí, která je kousek od Turnova, se vydejte po červené turistické značce ke Klokočským průchodům, což je sedmdesát metrů dlouhá skalní soutěska, kterou procházela v minulosti stará kupecká cesta. Pak se po žluté vydejte až k jeskyni Postojna, které se říká také Amerika a s rozlohou zhruba 300 metrů čtverečních je největší jeskyní Českého ráje.

Kdysi v ní žil pračlověk, dnes ji osidlují netopýři. Výlet je pak dobré zakončit na zřícenině hradu Rotštejn, který pochází z poloviny 13. století, kdy ho rod Markvarticů nechal částečně vytesat do skalních bloků. Je odtud krásný výhled po celém Českém ráji. Cestou zpátky zkuste v Turnově třeba Panorama Café s krásnou terasou.


Pěkně s výhledem – Rozhledna Máminka

Kousek za Berounem se vydejte na Krušnou horu, kde najdete – v lesích trochu schovanou – dřevěnou, 33 metrů vysokou rozhlednu Máminka. Je celkem nová, stojí tady šest let. Vystoupat na tuhle rozhlednu, kterou navrhl architekt Martin Rajniš, se při krásném počasí rozhodně vyplatí. Rozhled do berounské krajiny nemá chybu.

Kdyby vám Máminka nestačila, o kousek dál je rozhledna Děd, ta má pro změnu skoro 130letou historii. Co by to bylo za výlet bez občerstvení? V Sýkořici zkuste báječnou a pohodovou kavárnu Khulna, která tuhle sobotu zahajují novou sezonu.


Branovský přívoz v údolí Berounky

Jestli máte radši vodu než výšky, vydejte se na branovský přívoz. Když k němu přijdete směrem od Nezabudic, stačí zabouchat na pověšený kus kolejnice. Možná tím z hladiny řeky zvednete hejno divokých kachen, ale stane se i něco jiného – tohle zazvonění z protějšího břehu přivolá loď s převozníkem.

Díky němu se pak během chvilky dostanete do Luhu pod Branovem, do místa, které už bude navždy spojené s Otou Pavlem a jeho tatínkem Leem Popperem, lavičkou pod staletým akátem, štikami, úhoři a parmami, převozníkem Karlem Proškem a jeho psem Holanem, krásnou Marií, Berounkou. A hlavně vší tou něžnou krásou, která se po zimě právě probouzí.

Vyrazte co nejdřív. Tohle místo se nejspíš brzy stane národním parkem Křivoklátsko, takže turistů tady bude přibývat.


Raději město? Volte Poděbrady!

Malé lázeňské městečko je jako balzám na duši. Začít můžete třeba přímo u místní dominanty – zámku, který je v samotném centru. Odtud to je jen pár kroků k příjemné lázeňské kolonádě. Jestli si chcete dopřát víc pohybu, pokračujte na delší procházku po stezce podél řeky.

Podebrady, La Place, Zamecky penzion

Když budete pokračovat až přes Labskou marinu, dostanete se k soutoku Labe a Cidliny. Poděbrady ale mají co nabídnout i těm, pro které jsou výlety hlavně o gastronomických zážitcích. Zkuste třeba Bistro U Lupiče, které najdete na břehu Labe.


Zookoutek v Chuchli

Zůstáváte v Praze a nikam daleko se vám nechce? Vydejte se na jih, do minizoo, kterou najdete v kopci nad Chuchlí. Podle legendy je místní háj, který je mimochodem chráněný, kouzelný. Jestli je tu skutečně skrytý poklad, nevíme, každopádně tenhle les je krásný a navíc si při procházce můžete prohlédnout ve výbězích třeba muflony, daňky, rysa, divoká prasata a další lesní zvířata.


Mníšek pod Brdy

Stačí vyjet jen kousek za Prahu. Mníšku pod Brdy barokní areál Skalka. Po příjemné procházce naučnou stezkou, která vede obnovenou křížovou cestou, se z Mníšku dojde na vrchol Skalky, poutního místa s kostelíkem sv. Maří Magdaleny.

Odměnou za výšlap získá člověk pohled na úžasný areál, místo, kde se pojí historie s přírodou a kde si můžete opéct třeba špekáčky. Komu je takový výletnický pokrm málo, může zvolit návrat do zpátky dolů do města a zajít do skvělé restaurace Liskovka. Je ve stejném objektu jako wellness hotel Esmarin, kde si člověk kromě wellness může užít třeba i masáže a relax po výšlapu v přírodě.


Vzhůru za koláči!

Další tip pro ty, kterým se nechce daleko z hlavního města. Už název tohohle údolí napovídá, že to bude fajn: Tiché údolí u Únětic je skvělou volbou třeba pro rodiny s dětmi, cesta je dobře sjízdná i s kočárky.

Kromě hezké procházky podél Únětického potoka se můžete předávkovat lepkem v penzionu U Lasíků, kde dělají ty nejlepší slané a sladké koláče. Koho po výletu přepadne velká žízeň, může dojít až do Únětického pivovaru, kde mimochodem taky výborně vaří.


Na zámek do Veltrus

Jistě, barokní zámek rodiny Chotků ve Veltrusích ani zdaleka nepatří mezi neznámá jména. Ale, mezi námi, byli jste se tam už podívat? Tenhle výlet je skvělý i pro ty, kteří si na prohlížení interiérů zámků zrovna moc nepotrpí. Zámek má totiž i jeden z pětice nejstarších parků v Česku, ve kterém je několik pavilonů, most se sfingou, i dančí obora.

Když vám vyhládne, vydejte se od břehů Vltavy jen asi patnáct kilometrů na západ k Labi, do Obříství. Tam najdete Zájezdní hostinec Na Štěpáně, který dokazuje, že takový zájezdní hostinec může přinést i lahodné zážitky.


Volmanova vila v Čelákovicích

Moc se o ní neví, ale je to jedna z nejluxusnějších funkcionalistických staveb. Volmanova vila v Čelákovicích je skvostem architektury z dob první republiky. Dlouho ale chátrala a na unikátní stavbu se zapomnělo. Nyní je ale konečně zrekonstruovaná.

Vilu, za jejíž stavbu prý dal ve třicátých letech továrník Josef Volman milion korun (tehdy stály běžné domy desítky tisíc korun), si můžete prohlédnout po předchozí domluvě.


Tetínské vyhlídky

Jen kousek od Berouna je Tetín, místo, odkud jsou krásné výhledy do okolní krajiny i údolí pod vámi. Najdete tady dvě vyznačené stezky, jedna vede kolem kostelů svaté Ludmily a Kateřiny a přímo nad Berounkou, druhá si žádá větší fyzický výkon při výšlapu na vrch Damil, odkud je krásný rozhled do dálky.

Cestou zpátky se zastavte v Berouně a jestli nejste fanouškem hamburgerů a BlackDog podnik vás neláká, zkuste kavárnu s obchodem Šťastná koza přímo na náměstí.