Je sobota 14. března 2020, šest hodin ráno. Právě se uzavřely hotely, restaurace nebo obchody. A jen dva dny předtím se Česká republika zahalila popáté ve své novodobé historii a vůbec poprvé kvůli pandemii do nouzového stavu. Po 30 letech se znovu uzavřely hranice.
A Češi poprvé okusili, jaké to je, smět ze svého obydlí vycestovat jen do práce, k lékaři, na úřad nebo pro jídlo. Nouzový stav měl původně trvat jen 30 dní, uzavření restaurací, obchodů a dalších míst dokonce jen dní deset. Nakonec se nouzový stav protáhl do poloviny května a od podzimu znovu trvá dodnes. Jeho definitivní konec je navíc stále v nedohlednu.
Jak nám a českému byznysu přesně před rokem změnil život úder šesté hodiny ranní? Pojďme si to retrospektivně připomenout články, které jsme na Forbes.cz psali před rokem.
Gastro se učilo prodávat domů
Jedním z oborů, který si musel zvykat na zcela novou realitu, byl gastrosegment. Restaurace na jedné straně musely řešit, jak v době uzavřených provozoven zajistit práci pro zaměstnance, na druhé straně jak uspokojit poptávku zákazníků, kteří zůstali doma a nevaří si. Mnoho z nich se kromě výdeje přes okénko či dveře logicky vrhlo do rozvozu, třeba jako Ambiente.
Některé provozovny ale i tak raději zavřely, po zimní uzávěře se odhaduje, že v Česku skončí až třetina restaurací, o čemž jsme nedávno mluvili například v podcastu se šéfem Kofoly Jannisem Samarasem, pro kterou je segment hotelů a restaurací významným odběratelem.
Cestovky řešily refundace
Dva měsíce bez létání nebudou katastrofa, říkal před rokem šéf Student Agency Radim Jančura. To ještě netušil, že to bude mnohonásobně víc. Brněnský podnikatel už v době svého výroku počítal ztráty z prodeje letenek ve vysokých desítkách procent, prakticky nulové tržby hlásila i Letuška.cz patřící do Asiany Šárky Litvínové a ze dne na den se rozsypal i byznys do té doby velmi úspěšného Kiwi.com Olivera Dlouhého. Všichni najednou museli řešit propad poptávky a do toho refundace.
Žufánek sháněl víčka
Ztráty počítal i výrobce pálenek, absintu i ginu Martin Žufánek, který se půlroku připravoval na tři březnové kulturní akce. Na druhou stranu, vzrostly mu online prodeje. Žufánek ale před rokem řešil i jiný ryze byznysový problém – nedostatek uzávěr na flašky. Ty totiž odebírá z Itálie, kde koronavir propukl o pár týdnů dříve a ochromil dodavatelský řetězec.
Organizátoři odsouvali koncerty
Leoš Mareš, Jiří Korn, Céline Dion, Nick Cave nebo Eric Clapton. To je jen drobný výčet z loňského jarního programu O2 areny, která patří do portfolia nejbohatšího Čecha Petra Kellnera a jejíž šéf Robert Shaffler musel ze dne na den řešit, co s koncerty hvězd. Některé byly přesunuty, jiné odloženy na neurčito. Stejně jako následující letní festivaly. A jak to bude s letošní sezonou, je také stále ve hvězdách. O tom jsme se už na podzim bavili například s majitelem a organizátorem největšího drum and base festivalu na světě Let It Roll Zdeňkem Součkem.
Banky řešily splátky
V podstatě okamžitě s nuceným uzavřením provozoven a zákazu činnosti některých živností se začaly otevírat otázky, z čeho budou podnikatelé platit nájmy, zaměstnance a z čeho žít. Ne každý totiž měl připravený dostatečný finanční polštář pro dlouhodobě nulové tržby. Začala se otevírat otázka dodnes ne příliš slavných záchranných programů a s reakcí přispěchaly i banky. Většina tuzemských bank umožnila tříměsíční odklad splátek spotřebitelských úvěrů a hypoték svým klientům, kterým se v souvislosti s nastalou situací ohledně dopadů koronaviru dočasně sníží příjmy.
Zůstali jsme doma
Jo a samozřejmě jsme i jako Forbes zůstali doma a v redakci nechali jen našeho šéfa. Ne po celý rok, občas jsme se na něj přišli podívat, ale hlavně jsme se všichni vídali přes obrazovky naší technické výzbroje. A netýkalo se to jen našeho vydavatelství, ale mnoha lidí z kanceláří dalších firem, kteří si začali zvykat na ten poslední rok tolik zmiňovaný nový normál a hlavně instalovat Webexy, Teamsy a Meetsy. Lidová pranostika březen, za kamna vlezem, duben, ještě tam budem, se už podruhé naplňuje až příliš realisticky.
A jak změnila šestá hodina v sobotu 14. března roku 2020 život vám?