Seznamovací aplikace Tinder změnila poměry pohlavního výběru a z několika vyvolených udělala novodobé Čingischány. O jednom z nich vypráví aktuálně nejsledovanější dokument na Netflixu – a ukazuje, jak se dnes dají odvěká pravidla lidské reprodukce proměnit v obrovité haldy peněz.
Absolutní 0
Bůh řekl Adamovi a Evě: „Milujte se a množte se!“ A proto si tu dnes existujeme a čteme Forbes. Díky, Bože. I když to ale vidíte prozaičtěji jako Yuval Noah Harari v knize Sapiens, podle níž „před sedmdesáti tisíci lety byl Homo sapiens jen takové bezvýznamné zvířátko, které si v odlehlém koutě Afriky hledělo svého, ale během následujících tisíciletí se stalo vládcem celé planety“, závěr je stejný: něco (říkejte si tomu třeba přirozený výběr) řeklo lidem, aby se milovali a množili.
A když se milovali, tak se množili. Dokud tedy neobjevili kondomy a nezačali se milovat jen tak zbůhdarma – a čistě za tím účelem nevynalezli mobilní onlinové seznamky.
Rok 1227
Čingischán, vojevůdce a sjednotitel mongolských kmenů, umírá. Jeho genetický odkaz však žije dál. Vedle několika manželek plodil potomky s bezpočtem bonusových sexuálních partnerek včetně konkubín a žen z dobytých území. Šíře výběru matek malých čingischáňat je bezprecedentní.
Podle proslulé DNA studie mělo v roce 2003 osm procent mužů na území kdysi ovládaném Čingischánem stejný chromozom Y jako on – to je šestnáct milionů lidí, kteří jsou tedy v nějaké míře skoro o tisíc let později jeho potomky. Připomeňme, že první kondomy vznikly až o 300 let později.