Od roku 1919 se v pražských Košířích vyráběly jemné mechanické a optické přístroje, poté i mikroskopy nebo dalekohledy.

Teď jsou však v bývalé továrně na pomezí přírodního parku Vidoule, která poslední roky chátrala, nové loftové byty i luxusní střešní mezonety s výhledy na Prahu.

Developerská společnost YIT totiž zkolaudovala rezidenční projekt Parvi Cibulka a v prvním čtvrtletí příštího roku se do něj budou moci nastěhovat noví obyvatelé.

Za proměnou bývalé továrny z konce padesátých let minulého století stojí ateliér Jakuba Ciglera, který navrhl konverzi budovy na moderní bydlení. Atelier Jakub Cigler Architekti zkombinoval industriální charakter budovy s nadčasovým finským stylem, který reprezentuje developer YIT, jehož mateřská společnost pochází z Finska.

Přesto, že objekt původní továrny není pod památkovou ochranou, rozhodl se developer zachovat historické prvky odkazující k bohaté minulosti budovy. Například původní velikost a členění oken, schodiště nebo zvonky u bytových dveří. Zůstává také podoba základní stavby s původní velikostí a proporcemi.

„Nikdy jsme nepřemýšleli nad tím, že bychom Meoptu zbourali. Toto místo uprostřed rezidenční vilové zástavby má obrovský potenciál, a proto jsme od počátku plánovali, že brownfield zrevitalizujeme a budově dáme nové využití. Nadále tak zůstane dominantou celé lokality,“ říká Vladimír Dvořák z YIT, který má jako ředitel na starosti rozvoj velkých urbanistických celků.

Do projektu Parvi Cibulka developer umístil převážně byty loftového typu, což se vzhledem k původnímu charakteru budovy přímo nabízelo. „To doplňují klasické mezonety či exkluzivní střešní byty s nádhernými výhledy,“ dodává Dvořák.

Na místě stávající zrekonstruované budovy sídlila už od roku 1919 firma Srb a Štys, která se věnovala jemné mechanice a optice a především výrobě a opravám hodinářského nářadí. Postupně se výroba rozšířila o optiku pro geodézii, biologii, lékařství, školství či vojenské zakázky a před druhou světovou válkou firma zaměstnávala stovky lidí.

Po válce přišlo znárodnění a závod se přejmenoval na národní podnik Meopta Košíře. Vyráběly se zde geodetické přístroje, mikroskopy, dalekohledy. A právě v době „zlatého věku Meopty“, kdy se rozšířila výroba zvětšovacích přístrojů, filmových kamer nebo i fotoaparátů, včetně těch s legendárním označením Flexaret, vznikla i velká továrna v Košířích.

„Budova Meopty dominuje panoramatu parku Cibulka již od 60. let minulého století a vždy na mne působila jako velký parník, zakotvený v části města. Tuto důstojnost jsem se snažil v celém projektu ponechat,“ vysvětluje architekt Jakub Cigler.

Outsider
Vydání Forbesu Outsider

Projekt Parvi Cibulka je podle architektonického návrhu v podstatě sedm bytových domů v řadě, ale přitom díky centrálnímu vstupu se službami v pasáži funguje jako rezidenční palác. Navíc spolu s vedlejším projektem Alto, který je také z portfolia finského developera, vytváří klidný vnitroblok s parkem a kavárnami.

„V samotném projektu vycházíme také částečně z finské a ze severské architektury, což je nejvíce vidět v interiérech, kde jsme se snažili o sladění přírodních materiálů s industriálními prvky, jako jsou ocel, cihly a sklo,“ doplňuje Cigler.

V Parvi Cibulka vzniklo 150 bytů ve stylu loftů ve velikostech od 44 do 250 metrů čtverečních, přičemž některé z nich mají prosklené skyboxy nebo střešní terasy. „Prodáno máme přes sedmdesát procent bytů, i přes složitou situaci na realitním trhu stále evidujeme značnou poptávku,“ popisuje obchodní ředitelka YIT Stavo Dana Bartoňová, s tím, že všechny čtyři penthousy v nejvyšších poschodích jsou už prodány.

Proměna domu v pražských Košířích vyšla na 1,3 miliardy korun a začala v létě 2020. Stavebně se o ni postarala společnost Step, která byla generálním dodavatelem a řešení fasády a oken, včetně parterů dodala stavební firma Hinton, která spadá pod developerskou společnost Sebre Jana Fidlera a Petra Němce.