Podnikatel Jan Palaščák se v poslední době dostal do popředí zájmu v souvislosti s krachem Bohemia Energy, které v minulosti prodal svou společnost Amper Markets. Ve čtvrtek před novináři představil novou vizi vlastní skupiny Amper. Zaměří se na udržitelnou energetiku.

„Jsme Amper, jediní v Česku, v Evropě a možná i na světě. A zopakuji to tu ještě patnáctkrát,“ uvedl Palaščák hned v úvodu setkání s novináři, aby bylo jasné, že s Amper Market, kterou prodal před třemi lety skupině Bohemia Energy, nemá jeho skupina Amper nic společného.

Jan Palaščák má s Amperem zaměřeným na zelenou energetiku velké plány. V posledních měsících se firma restartovala a zformovala do tří nových divizí – Aktiva, Služby a Inovace.

Zázrak
Vydání Forbesu Zázrak

„Letos máme obrat i rozvahu kolem tří set milionů korun a v EBITDA kolem šedesáti milionů korun. To je rok nula. Příští rok je rok jedna a v roce čtyři chceme být kolem dvou miliard v aktivech, dvou miliard obratu a dvou set milionů korun v EBITDA,“ uvedl osmatřicetiletý podnikatel.

A představil také nové partnery, mezi kterými je Jan Ondřich, který vede divizi Aktiva, a Martin Nádeníček, do jehož gesce spadá divize Služby. Šéfem celé skupiny a zároveň jejím většinovým vlastníkem zůstává Jan Palaščák.

Skupina Amper nabízí například investice do zelených projektů, tedy do projektů moderní energetiky s nízkými emisemi CO2 a také s nízkou expozicí vůči riziku změn komoditních cen.

V horizontu pěti let chce v rámci investičního programu proinvestovat miliardu korun, zejména v Česku a v Polsku.

„Mezi první projekty v oblasti investic patří dohoda o vybudování fotovoltaické elektrárny o instalovaném výkonu až třicet megawatthodin západně od Poznaně. Už teď se jedná o dalším rozšíření kapacity v různých lokalitách až na 450 megawatthodin v horizontu pěti let, což přibližně odpovídá výkonu jednoho bloku jaderné elektrárny Dukovany,“ řekl Jan Ondřich, partner společnosti Amper zodpovědný za divizi Aktiva.

Poslední divizi Inovace, kam patří oblasti Meteo a CO2IN, si pod sebou nechal přímo Jan Palaščák. „Ostatní oblasti se musí odmakat, odházet lopatou. Ale u Metea a CO2INu můžeme dobře škálovat, u CO2INu i globálně,“ předesílal Palaščák.

Obzvláště do nové virtuální měny CO2IN, kterou Palaščák světu představil v polovině září, vkládá velké naděje.

„Časem se může z hierarchie skupiny oddělit, a kdyby se vše povedlo, tak si myslím, že CO2IN může být i jednorožec (tj. startup, jehož hodnota přesáhne miliardu dolarů, pozn. redakce),“ řekl Palaščák při krátké neformální rozpravě s Forbesem.

A co CO2IN vlastně je? Jde o novou virtuální měnu založenou na obchodu s emisními povolenkami. Prostřednictvím ní mohou firmy i jednotlivci účinně přispívat k ochraně ovzduší a omezování dopadů klimatické změny.

Platidlo CO2IN je světově unikátní tím, že je v pevném kurzu kryté reálnou hospodářskou hodnotou v podobě emisních povolenek systému EU ETS.

Stejnojmenná aplikace, přes kterou si uživatelé mohou CO2INy koupit i je následně prodávat, je v App Store a Google Plays dostupná od 10. září a dodnes si ji stáhly tisíce uživatelů. Palaščák ale věří v její daleko větší úspěch.

„Náš koncept se zcela potkává s hlavním proudem současné světové debaty. Když jenom část evropského průmyslu bude platit obrovské cifry a ostatní nic, tak systém nikdy fungovat nebude. My jsme platforma, která by vše mohla propojovat,“ vysvětluje Palaščák, který teprve nyní začíná novou měnu marketingově podporovat. Připraveno na to má až jeden milion eur.

Příští týden plánuje navštívit konferenci OSN o změně klimatu v Glasgow, kde chce svou měnu představit světu.

„Jestli se tam potkám s Gretou Thunbergovou nebo s Billem Gatesem, jestli využijeme dobře influencery, které už taky máme domluvené, tak už v Glasgow můžeme udělat průlom, kdy CO2IN vyskočí na stovky tisíc uživatelů,“ doufá Palaščák.

Uživatelé mohou skrz aplikaci kupovat tzv. CO2INy, které jsou navázány na emisní povolenky, které v posledním roce zažily až násobný růst hodnoty. Dnes se obchodují kolem šedesáti eur, což jsou náklady za jednu tunu CO2 vypuštěného do ovzduší.

Čím více CO2INů uživatelé koupí, tím více se stáhne emisních povolenek z trhu, což by mělo urychlit přechod k zelené ekonomice. 

„Za CO2INy si pak můžete koupit pivo nebo půjčit Teslu, takže o peníze nepřijdete,“ dodal k tomu Palaščák, který pro projekt hledá partnera, který by pomohl s IT vývojem měny nebo s marketingem.