Energetický trh se nachází v extrému, kontrakty na elektřinu na další roky ale ukazují, že situace by se měla po energeticky náročné zimě uklidnit. I to zaznělo na čtvrteční tiskové konferenci s místopředsedou představenstva a ředitelem divize obchod a strategie ČEZ Pavlem Cyranim a generálním ředitelem ČEZ Prodej Tomášem Kadlecem.

„Předpovídat vývoj cen komodit je obtížné. Když se podíváme, co si myslí trh, tak ten říká, že cena plynu i zprostředkovaně elektřiny klesne,“ uvedl první jmenovaný. Zástupci ČEZ svolali tiskovou konferenci vzhledem k bezprecedentní situaci na trhu, která vyhnala ceny do rekordních výšin. „Považuji to za extrém,“ dodal Cyrani.

Z dat středoevropské energetické burzy Power Exchange Central Europe (PXE) vyplývá, že cena elektřiny s dodávkou příští rok činí aktuálně 128 eur (3280 Kč) za megawatthodinu (MWh). Na začátku října překročila 160 eur (4100 Kč) za megawatthodinu, dosavadní rekord z července 2008 byl 90 eur (2300 Kč).

„Kontrakty pro rok 2024 jsou na méně než polovině roku 2022,“ prohlásil Cyrani, který se v posledním týdnu rozhodně nenudí. „Skoro jsem nespal,“ komentoval zejména ukončení činnosti největšího alternativního dodavatele energií Bohemia Energy s více než 900 tisíci odběrnými místy.

Podle Tomáše Kadlece zažívají zákaznická centra ČEZ až čtyřnásobný nápor oproti standardu a na ČEZ se jako na dodavatele poslední instance obrátilo už 400 tisíc zákazníků – zejména z firem Bohemia Energy Entity, Comfort Energy, Europe Easy Energy, X Energie a Energie ČS, které všechny patří do skupiny Bohemia Energy manželů Hany a Jiřího Písaříkových.

O dodavatele elektřiny přitom dodneška i s koncem firmy Kolibřík Energie přišlo téměř 697 tisíc klientů, u plynu je pak momentální „skóre“ 292 tisíc.

Alternativní dodavatelé, kteří se dostatečně nezajistili kontrakty na budoucí nákup elektřiny, jsou dnes v problémech. Loňské forwardové nákupy elektřiny pro letošní říjen by jim dnes zajišťovaly cenu mezi 40 a 50 eury za megawatthodinu.

Pokud ale dnes nakupují na spotovém trhu, mají elektřinu více než čtyřikrát dražší. Rozdíl nevyrovnají ani rychle se zvedající ceníky pro firmy a domácnosti, takže alternativní dodavatelé každým dnem realizují ztráty.

Přesně tato situace zlomila vaz všem dosavadním dodavatelům ohlašujícím konec své činnosti včetně Bohemia Energy. Firmy alespoň prozatím nevstupují do insolvence – konkrétně Bohemia Energy nyní vyrovnává závazky zákazníkům i dalším subjektům, jako jsou například banky.

Neoficiálními cestami vychází najevo, že Písařík stále drží energie v hodnotě vyšších stovek milionů korun.

„Chceme všechny ujistit, že jim po konečném vyúčtování budou vráceny všechny přeplatky,“ ubezpečil v pátek sám Jiří Písařík. Činnost neukončily všechny jeho firmy: dál funguje společnost Amper Market, kterou Bohemia Energy koupila před třemi lety od zakladatele Jana Palaščáka.

Situace kolem Jiřího Písaříka je pikantní v tom, že se během poslendího týdne ukázalo, že stále drží určité množství neprodaných energií. To potvrdila i mluvčí BE Hana Novotná, konkrétní objemy ale nedodala.

„V létě nakoupili levnou elektřinu pro své zákazníky. Nyní mají na této elektřině zisk půl miliardy korun,“ uvedl Forbesu na konci minulého týdne zdroj obeznámený s obchodní činností Bohemia Energy.

„To nekomentujeme,“ odpověděl ředitel obchodu a strategie ČEZ Pavel Cyrani na přímý dotaz, zda může potvrdit nebo vyvrátit, zda má Bohemia Energy u energetického giganta stále určité množství elektřiny. V každém případě je zmiňovaný Amper Market stále fungující a obchodující firmou.

„Zajistili jsme pro Vás nabídku společnosti Amper Market na uzavření nové dodávkové smlouvy za cenových podmínek, za kterých jste měli sjednanou původní dodávkovou smlouvu, a to na dobu určitou do 15. listopadu,“ citovaly v úterý Hospodářské noviny z dopisu, který dostal jeden firemní odběratel od společnosti Energie ČS patřící pod Bohemia Energy.

Faktem pak je, že Písařík v posledních dnech začal převádět části firem Energie ČS a Europe Easy Energy pod názvem „Dodávky a odběr energií“ právě do Amper Marketu. 

„Dne 17. října došlo k uzavření smlouvy, na základě které společnost Energie ČS převádí část obchodního závodu společnosti Energie ČS nazvaného Dodávky a odběr energií na společnost Amper,“ píše se konkrétně v jednom z dokumentů ve sbírce listin.

Bohemia Energy vysvětluje, že účetní úpravy ve firmách jsou důležité kvůli tomu, že firma chce zajistit dodávky energií pro velkoodběratele.

„Velcí firemní odběratelé, jejichž spotřeba je za uplynulých dvanáct měsíců vyšší než 630 megawatthodin, nemohou využít institutu dodavatele poslední instance a dle platné legislativy si musí vyřešit změnu dodavatele sami ve lhůtě tří dnů, jinak jim poté hrozí neoprávněný odběr,“ říká mluvčí Hana Novotná.

„Abychom jim mohli zachovat dodávky za vstřícnější ceny než na velkoobchodním trhu, je férové k tomu využít energii, která zůstala nakoupená v rámci skupiny Bohemia Energy. Jedná se tedy o přechod v rámci skupiny,“ vysvětluje.