Česká kožešnická firma Kara Trutnov s více než sedmdesátiletou historií už poněkolikáté utekla hrobníkovi z lopaty. A už poněkolikáté ji zachránil muž, s jehož jménem je česká značka po revoluci neoddělitelně spjata.

„Kara šla ke dnu, měla stamilionové dluhy a vypadalo to, že ji to vše smete z povrchu zemského,“ uvedl její šéf a spolumajitel Zdeněk Rinth na galavečeru Forbesu věnovaném největším rodinným firmám v Česku. Ten se ve čtvrtek konal na zámku Karlova Koruna v Chlumci nad Cidlinou.

Rinth se výrokem vracel do období před třemi lety, kdy skupina C2H podnikatele Michala Mičky, které Karu v roce 2018 prodal, poslala Karu a další českou značku Pietro Filipi do insolvence. Rinth se ji pak rozhodl znovu zachránit, tentokrát v zádech s investiční skupinou Natland, která v ní stále drží podíl.

Firma tehdy měla dluhy u dodavatelů, její prodejny byly zavřené, bez elektřiny a bez zaměstnanců. To vše musel Zdeněk Rinth po opětovném ovládnutí Kary hned začít řešit, což se mu nakonec povedlo.

Klíčové pro něj bylo zejména to, že se do Kary vrátili i bývalí zaměstnanci, bez nichž by Rinth opětovné vzkříšení značky dle svých slov sám nezvládl.

Dnes Kara otevírá nové prodejny a je v takové kondici, že na tržbách směle míří k novým rekordům. Za loňský rok vykázala druhý nejlepší obrat ve své historii.

„Obrat jsme loni měli něco přes 350 milionů korun,“ vypočítával Rinth před zaplněnou zámeckou jízdárnou, ve které se galavečer konal. Ziskovost nezmínil, předloni ale Kara vykázala zisk přes padesát milionů korun.

Vydání Forbesu Ramba

Historicky vůbec nejvyšší tržby měla Kara v roce 2017, tehdy činily 365 milionů korun. Pokud se situace bude vyvíjet i nadále pozitivně, tento rok by prý mohla trutnovská firma rekord překonat.

„Škrábeme se na čtyři sta milionů a možná se vyškrábeme i na těch pět set milionů korun,“ předeslal třiasedmdesátiletý podnikatel.

Zdeněk Rinth má tedy hlavní úkol splněn, Karu Trutnov opět zachránil. Teď ale přemýšlí o tom, co s ní bude do budoucna dál.

Nemá totiž potomky ani dědice, kterým by mohl značku předat. A prodat ji někomu cizímu a riskovat její další insolvenci po neblahé minulé zkušenosti už nechce.

„Samozřejmě, možností je dovést firmu na burzu a pak by Karu převzal profesionální management. Je to jedna z možností, skoro ani nechci říct, že je možná jediná,“ načrtl Rinth na Forbes galavečeru rodinných firem možnost budoucího směřování společnosti.