Prosinec 2020. Říjen 2021. Tyhle dva termíny v uplynulých dvou letech vyslovil spolumajitel českého resortu na Bali Jindřich Soukal, když padla otázka, kdy se čeští turisté začnou vracet na slavný tropický ostrov.

Netrefil se ani jednou. Ta chvíle totiž nastala teprve teď.

Nakonec trvalo dva roky, než se Bali naplno otevřelo turistům, kteří indonéskému ostrovu zajišťovali hlavní zdroj příjmů. V březnu se hranice Indonésie otevřely prvním návštěvníkům z třiadvaceti zemí, ale Česko mezi nimi nebylo. To se změnilo až na konci minulého týdne.

Přijet tak na ostrov s rozlohou menší než Jihočeský kraj, který v roce 2019 navštívilo necelých šestnáct milionů turistů, je teď stejně snadné jako před pandemií. Žádná speciální víza za několik tisíc nebo dlouhá karanténa v některém z úřady vybraném hotelu.

Jediné podmínky představuje očkování a negativní PCR test před nástupem do letadla. Pak už jen stačí po přistání zaplatit zhruba 800 korun za vstupní vízum, které poblíž rovníku dovoluje zůstat až šedesát dnů.

„Jedinou aktuální nevýhodou je fakt, že letů na Bali je nyní oproti minulosti méně, protože aerolinky ještě nestihly na rozvolnění pravidel dostatečně zareagovat,“ upozorňuje Soukal.

Zatímco tak dříve velké stroje společností typu Emirates, Turkish Airlines nebo Quatar Airways dosedaly na letiště Denpasar denně, teď se frekvence aerolinek pohybuje kolem dvou tří letů týdně. „Současná situace vychází z covidového období. Už během následujících týdnů by se ale měla situace měnit a lety budou přibývat. I letecké firmy budou chtít využít nastupující hlavní turistickou sezonu,“ vysvětluje Soukal.

Zdražování jako v Evropě se nekoná.

Nevýhodou, která ale může v září a říjnu pominout, jsou i vyšší ceny letenek. Zatímco před nástupem covidu-19 bylo možné z Prahy na Bali odletět za dvacet tisíc korun, teď je potřeba počítat s částkou o třetinu vyšší.

Když už ale turisté na Bali přiletí, čekají je velmi přívětivé ceny za ubytování, jídlo i s turismem spojené služby. Tak to bylo před covidem a platí to i nyní. „Podle toho, jak vypadají ceny zboží a služeb, které nakupujeme my, zdražování jako v Evropě se nekoná,“ přemítá Soukal.

Nepotvrdily se ani zprávy o tom, že indonéská vláda vláda chce z Bali udělat prémiovou destinaci pro bohaté turisty a ty, kteří se zaměřují na lowcostový typ cestování, přesměrovat v rámci Indonésie jinam. Takovými místy má být například ostrov Flores, jih ostrova Lombok, severní Sulawesi nebo jezero Toba na Sumatře.

Jenže plán na změnu Indonésané prezentovali ještě před pandemií. „Tuhle rétoriku jsme zaznamenali, ale nedějí se žádné praktické kroky, které by vedly k něčemu konkrétnímu. Můj osobní názor je ten, že teď je vláda ráda, když na Bali přijede kdokoli,“ připouští Soukal.

Kdo tak má Bali na svém seznamu míst k navštívení, měl by vyrazit co nejdřív. Dokud se jedno z turisticky nejvytíženějších míst světa znovu nezaplní jako před pandemií. A o tom, že turismus na Bali znovu vystřelí vzhůru, je přesvědčený i český podnikatel.

„Balijci mají s podobnými situacemi opakovanou zkušenost, turismus se pokaždé zase zvedl,“ říká a odkazuje tím zejména na roky 2002 a 2005, kdy byznys na ostrově poznamenaly teroristické útoky, ale i na roky 2017 a 2018, kdy Bali trápila omezení způsobené erupcemi sopky Agung, kvůli nimž své domovy muselo opustit přes sto tisíc lidí.

I resort Relax Bali s kapacitou osmdesáti lůžek, kde je Soukal jedním ze spolumajitelů, se připravuje na návrat starých časů. Poslední dva roky totiž fungoval jen na třetinový provoz, kdy většinu hostů tvořili Indonésané, případně cizinci, kteří v Indonésii pracují a žijí.

Vydání Forbesu Cash je king

Vedení resortu, který zároveň funguje i jako pobočka českého konzulátu, se tak snaží dát znovu dohromady kompletní personál, aby bylo možné nabízet služby ve stejné úrovni jako zkraje roku 2020. „Znovu se k nám hlásí lidé, kteří odešli a dva roky jsme o nich nevěděli, protože se vrátili k tradičnímu způsobu života postaveném typicky na zemědělství nebo rybolovu,“ poznamenává Soukal.

Že se turisté plánují do Relax Bali vracet, potvrzuje i rezervacemi zaplněné období Vánoc. Soukal by ale stejně zaplněný rezervační systém viděl i na nadcházející měsíce.

Příští týden proto vedení resortu spustí kampaň zacílenou na bývalé i nové hosty, jimž nabídne cenově zvýhodněné vouchery s roční platností. V plánu jsou ale i oslavy deseti let od řízeného potopení lodi poblíž pobřeží, která se proměnila na živý korálový útes.

„Chceme dát hostům vědět, že k nám zase mohou přijet odpočívat, objevovat Bali nebo se potápět. Oni díky voucheru ušetří a nás i komunitu zhruba pětačtyřiceti rodin, které jsou na Relax Bali existenčně závislé, to pomůže dostat do větší životní pohody,“ vysvětluje Soukal.