skip to main content

Žádné mrzení se ztraceným kufrem. 7 tipů, jak si zabalit příruční zavazadlo

Cestujte nalehko a vyhnete se apokalypse, která právě panuje na letištích. Umět si správně zabalit je lifehack, který každý rozhodně neovládá, ale měl by. Zde je sedm tipů, jak na to.


1) Zpochybňujte sami sebe

„Nad každým kouskem, který dáváte do kufru, se dvakrát zamyslete a zvažte, jestli ho opravdu potřebujete,“ radí jeden z autorů blogu No Mas Coach! Ben Nickel-D’Andrea. Sám se svým manželem běžně létá první třídou. Přesto obvykle cestují jen se zavazadlem, jehož velikost běžně odpovídá tomu kabinovému.

„Zároveň si rovnou zakažte všechny věci z kategorie kdyby náhodou,“ dodává a naznačuje tak, že každá položka, kterou sbalíte, musí mít svůj smysl a vy jasnou představu o jejím využití.


2) Plánujte

„Ideální je si v hlavě promítnout celou svoji dovolenou den po dni nebo událost po události, zkrátka podle všeho, o čem víte, že vás čeká. Klidně si dopředu určete, který outfit si vezmete který den a který večer, promítněte si vše, co ten den budete potřebovat,“ doporučuje mluvčí cestovní agentury Invia Andrea Řezníčková.

Důležité je také důkladně prostudovat počasí v destinaci, abyste věděli, zda počítat s deštěm nebo poklesem teplot. Vyplatí se vzít si takové kousky oblečení, které se dají vzájemně kombinovat, abyste nepotřebovali na každou příležitost něco úplně jiného. Neberte si od každého typu oděvu tři varianty.


3) Myslete jako v Tetrisu

Pamatujete hru Tetris, v níž se všechny dílky musely poskládat tak, aby nevznikla žádná skulina? Tak přesně takhle by měl vypadat efektivně sbalený kufr.

„Vyplňte každý prostor. Ponožky můžete nacpat do bot. Oblečení srolujte, ušetříte tím místo a navíc ho méně pomačkáte. Pro lepší organizaci někdy pomáhají menší taštičky, které vložíte do kufru,“ radí ve svém balicím speciálu New York Times.


4) Nic nezmačkejte

Asi už vám došlo, že házet věci do kufru bez ladu a skladu v pořadí, jakém si na ně zrovna vzpomenete, není ta správná strategie. Klidně si věci nejprve vyskládejte třeba na postel, a pak je do kufru skládejte s promyšlenou logistikou.

Reklama

Vezete dlouhou sukni, šaty, nebo kalhoty, které by se neměly zmačkat? Dejte je do kufru jako první, ale ne složené, udělejte z nich dlouhý pruh, kterým kufr vystelete. Přečnívající část nechte volně vedle kufru.

Jakmile do něj naskládáte zbytek věcí, volnou částí kalhot vše přikryjete a kufr zapnete. Aby zmíněné ruličky z vašich trik a košil byly ještě efektnější, vložte do nich například spodní prádlo a to trikem „obalte“.


5) S kosmetikou buďte střídmí

„Doporučuji vlastnit speciální kosmetickou taštičku, kterou nebudete doma vybalovat, a bude tak vždy připravena na cesty,“ radí zřejmě nejslavnější uklízečka a minimalistka na světě Marie Kondo. Její překvapivě anti-minimalistický trik je fajn, protože zajistí, že nikdy nic z kosmetiky nezapomenete.

Avšak funguje jen tehdy, kdy cestujete každou chvíli. Jen tak se totiž v taštičce nic nezkazí a jedině tak dává smysl vlastnit vše ve dvou variantách. Jestliže vyrážíte jednou za čas, je naopak mnohem lepší vzít si přesně jen to, co používáte obvykle.

„Z kosmetiky berte vše v miniaturních baleních a neberte nic, co nepoužíváte doma. Na dovolené pravděpodobně nezačnete. Pokud jedete do hotelu, nezaplňujte místo v kufru mýdlem nebo sprchovým gelem, zpravidla nebudete potřebovat ani šampon,“ doporučuje Řezníčková.


6) S nákupy počítejte dopředu

Víte, že na cestách budete nakupovat a dokonce i jasně víte, co sháníte, nebo co si hodláte pořídit? Počítejte s tím dopředu. Nechte si v kufru místo a na místě pak noste nebo využívejte to, co jste si pořídili.

Jestliže se chystáte k moři, chodit po horách nebo za jiným podobným dobrodružstvím, dobře funguje i trik, že si s sebou vezmete například stará trika, která jste už plánovali vyhodit, v destinaci si v nich dáte poslední výlet. A pak je tady (ideálně vyprané a v kontejneru na textil) necháte. 


7) Cestujte často 

Vůbec nejlepší radou, jak zvládat balení snadno a balit se efektivně, je cestovat co nejvíc. Čím častěji se balíte a vybalujete, tím rychleji najdete tu nejefektivnější strategii, naučíte se, co skutečně potřebujete, vyřadíte věci, které jste vůbec nepoužili. A hlavně budete sbalení během několika minut. Vyzkoušeno.