Zakladatel Ovečkárny Martin Bernátek, který svůj huňatý e-shop vloni definitivně prodal, už má jasno, čemu se bude v budoucnu věnovat.

Bernátek spouští privátní investiční fond, skrze nějž chce dlouhodobě podporovat startupy usilující o lepší život lidí ve společnosti. Investiční vehikl nazvaný Entita WTF (What the Fund) zakládá spolu s manželkou Lucií, s níž se mimo jiné v roce 2011 pustil právě do budování Ovečkárny. Za cíl si klade pomáhat smysluplným firmám v počátečních fázích jejich vývoje.

„Chceme být hybateli pozitivní změny a stát u projektů, které jsou obecně prospěšné pro společnost. Rádi bychom, aby projekty, do kterých investujeme, dělaly lidi kolem sebe šťastnými,“ přibližuje Bernátek svůj záměr pro Forbes.

Startupům, které se fond rozhodne podpořit, přitom se ženou plánují pomáhat nejen finančně – chtějí jim rovněž předávat zkušenosti, kontakty, ale zejména jim věnovat svou píli a čas.

„Nejde nám primárně o zisk. Upřímně mi přijde trapné dělat fondy s tímhle záměrem, takových jsou u nás stovky,“ tvrdí dvaatřicetiletý podnikatel, který měl za prodej Ovečkárny zinkasovat v součtu střední stovky miliony korun.

„Zároveň nechceme být pasivními investory. Chceme dělat to, co nás baví, a podpořit projekty, které dávají smysl z dlouhodobého hlediska,“ dodává zlínský patriot, předávající poslední rok od uskutečněného exitu své nadšení a znalosti ostatním z oblasti e-commerce a startupů.

Mezi prvními se v portfoliu digitálních firem objevily zprostředkovatel krabičkové diety Nutrition Pro, výrobce recyklovaných bot Winqs Sports a aplikace Believer.

Do prvních dvou vstoupili Bernátkovi se zavedeným venture kapitálovým vehiklem N1, za nímž stojí Marek Moravec s Jaroslavem Trojanem, v platformě propojující společenství věřících se potkali s Václavem Muchnou. Dohromady manželé výše uvedeným poslali vyšší jednotky milionů korun, další nespecifikovanou výši prostředků mají připravenou na jiné projekty.

Momentálně jednají se dvěma, nicméně kolik by jich do budoucna rádi začlenili do svého fondu, nechtějí konkretizovat. Stejně tak se nebrání možnosti, že by se v budoucnu opět pustili do vlastního byznysu.

American Dream!
Vydání Forbesu American Dream!

Když Martin a Lucie Bernátkovi v roce 2011 začínali podnikat, měli na vánočních trzích jediný stánek s vlněnými produkty. Během nadcházející dekády jej přetvořili v prosperující firmu rozkročenou na pěti evropských trzích s takřka třísetmilionovými tržbami.

Toho si nepřekvapivě všimly velké investiční skupiny, které si z jejich úspěchu nejdříve ukously část a poté jej pozřely celý. Drtivou většinu e-shopu – devadesát procent – od loňska vlastní e-commerce skupina Enterstore, spadající pod holding Hartenberg, investiční větev byznysu expremiéra a miliardáře Andreje Babiše.

Zbývající desetiprocentní podíl drží skupina eRockets reprezentovaná investory Jiřím Hlavenkou, Janem Svobodou a Tomášem Fikarem. „Ucítil jsem, že je správný čas se posunout dál,“ komentoval Bernátek prodej Ovečkárny na konci minulého března.

„Fungování s investorem obecně není jednoduché. Konkrétně v mém případě byl problém, že věci se začaly hýbat pomaleji, než jsem byl zvyklý, což vyústilo v rozhodnutí odejít,“ dodává po téměř roce, který mu však ukázal, že ho byznys umí naplňovat i po opuštění srdcového projektu.

„Zpětně se ukazuje, že mi chybí stres z podnikání. Jsem náturou budovatel, i proto mě nyní přitahují startupy a nové projekty. Jinak se mi ale potvrdilo, že když se zavřou jedny dveře, otevřou se další a nemusí to být zrovna špatně.“