Jsou opulentní, mají často bohatou a zajímavou historii a jsou k mání. Jen z čísel na jejich cenovkách se protočí panenky i protřelým investorům do nemovitostí. Tohle jsou ty nejdražší kousky na trhu.
Vila Aurora, Řím – 532 milionů dolarů
Cenu nejdražšího domu na trhu nešroubují do závratných výšin technologické vymoženosti, nýbrž umění. V útrobách nejkrásnější privátní vily ve věčném městě se totiž nachází nástěnná malba od Carravagia, oceněná na 7,3 miliardy korun. Palác je plný dalších klenotů, od soch připisovaných Michelangelovi v zahradě přes fresky Guercina až po archiv plný faksimilií od králů a papežů.
Casino dell’Aurora totiž více než čtyři sta let vlastnil přední šlechtický rod Ludovisi. Kvůli rodinným dluhům se však opulentní nemovitost dostala v lednu do dražby za vyvolávací cenu 353 milionů eur (9,1 miliardy korun). Přestože znalecký odhad hodnotu vyčísluje až na 471 milionů (kolem 11,5 miliardy korun), dům se neprodal a je tedy stále k mání.
Middle Gap Road, Hongkong – 487 milionů dolarů
Ani tento dům se majitelům nedaří prodat, a na seznam nejdražších nemovitostí světa se tak vrací poněkolikáté. Pravda, cena za dvoupatrovou vilu s pouhými čtyřmi ložnicemi se může zdát přemrštěná, podle makléřů však platíte hlavně za lokaci. Hongkongské luxusní čtvrti Peak platí za jednu z nejvyhledávanějších městských enkláv, v roce 2015 se tu prodala vila za 657 milionů dolarů. Je poloha opravdu všechno?
Cedarbrook Drive, Los Angeles, 250 milionů dolarů
Zatímco u předchozích nemovitostí se prodávala slavná minulost či exkluzivní lokace, na Cedarbrook Drive jsou na prodej přísliby. Pokud za toto staveniště utratíte patřičnou sumu, můžete se stát časem majitelem největší nemovitosti v Los Angeles s výměrou 23 tisíc čtverečních metrů – tedy jakmile bude stavba dokončena. V plánu jsou bowlingové dráhy, posilovny, vinný sklípek či kino pro 36 osob.
Royal Style Mansion, Caesarea – 250 milionů dolarů
Pokud toužíte po zámku v neorokokovém stylu, jeden opravdu luxusní je teď k máni v Izraeli. V interiéru čekají onyxové mozaiky, čtrnáctikarátové zlaté lišty, křišťálové lustry, mramorové sloupy a hned dvě fontány se sochami v římském stylu. Plus soukromé lázně s dvěma bazény a fitness centrum.
One Hyde Park Penthouse, Londýn – 247 milionů dolarů
Nejdražší londýnský penthouse najdete v ultrabohaté čtvrti Knightsbridge, přímo u butiku Rolex a dealerství McLaren. Vlastní jej developer Nick Candy a apartmá s pěti ložnicemi kromě prémiového vybavení nabízí pohlednicové výhledy na Hyde Park.
Casa Encantada, Los Angeles – 225 milionů dolarů
Historická usedlost v Bel Air, kterou kdysi vlastnil hotelový magnát Conrad Hilton, na realitním trhu obvykle trhala rekordy, jakmile se na něm objevila – naposledy v roce 2000, kdy se prodala jako nejdražší rezidenční nemovitost v zemi. Jsou ty časy tatam? Od roku 2019 totiž marně čeká na kupce, který by za šedesát pokojů v zámku v georgiánském stylu utratil další rekordní sumu.
Tarpon Island, Palm Beach – 210 milionů dolarů
Ano, je to ostrov, ale žádný skrytý ráj v Karibiku nečekejte. Tarpon Island se nachází v sektoru Billionaire’s Row v Palm Beach, přístupný je však pouze po soukromém mostu nebo lodí.
Současný majitel nemovitost získal teprve loni za 85 milionů dolarů a teď ji nabízí málem za trojnásobek – ovšem s projektem na renovaci a s dostavěním dalších pater, garáže pro šest aut a dvou bazénů. Pokud byste ale ostrov brali tak, jak je, ušetříte bezmála sto milionů dolarů.
Sloane House, Londýn – 200 milionů dolarů
Jednou z nejžhavějších off-trade nabídek na londýnském trhu je gregoriánské historické sídlo z 18. století v Chelsea. Dědička formule 1 Petra Ecclestone z původní podoby Sloane House nechala pouze historizující slupku, dovnitř dostala i bazén, posilovnu, lázně, squashové kurty či kino.
Mesa Vista Ranch, Pampa – 200 milionů dolarů
Mesa Vista Ranch je na trhu od roku 2017, ale ani několikeré snížení ceny zatím nového majitele nepřilákalo. Rozlehlé panství ve východním Texasu je dílem zesnulého finančníka T. Boone Pickense, který budováním ranče strávil půl století. Vedle hlavní budovy, penzionu pro hosty či dvoupatrové hospody je zde obora s divokou zvěří či terény pro jízdu na čtyřkolkách.
Mylestone at Meadow Lane, Southampton – 175 milionů dolarů
Moderní sídlo v tudorovském stylu je momentálně nejexkluzivnější nabídkou v prominentní víkendové lokaci newyorské smetánky. Nabízí jedenáct ložnic, bazén, vlastní molo pro jachtu i samostatný domek správce.