Nákupy a prodeje nemovitostí. Započaté a dokončené developerské projekty. Investice do betonu a cihly. Architektura. Nová jména. Forbes RealDeal je pravidelný souhrn, který vám vždy poslední den v měsíci naservíruje to nejzajímavější, co se v uplynulých čtyřech týdnech na českém realitním a stavebním trhu událo. Vše, co byste z oblasti nemovitostí měli vědět. Na jednom místě.

RealDeal s pořadovým číslem deset. V době, kdy Forbes slaví desáté výročí. Tak tady je deset realitních zpráv z uplynulého, desátého měsíce tohoto roku.

Švédové u Vltavy. A proč u těch desítek nezůstat? V následujících deseti letech v pražských Modřanech vyroste nová městská čtvrť za minimálně deset miliard korun. Ojedinělý projekt vybuduje Skanska na místě někdejšího cukrovaru, desítky metrů od místa, kde se – tady to nevyšlo – jedenáctá nejdelší česká řeka Berounka vlévá do Vltavy.

Krskův okrsek. Development zlákal i podle Forbesu jednatřicátého nejbohatšího Čecha. Miliardář a někdejší spolumajitel Škody Transportation Tomáš Krsek má v plánu v okolí Prahy vybudovat projekty za více než deset miliard korun, jak upozornil deník E15.

Terasy Kralupy, největší projekt v portfoliu Tomáše Krska, zdroj: BHM
Terasy Kralupy, největší projekt v portfoliu Tomáše Krska | Vizualizace BHM

Developer z radnice. Z pohledu realit patří Praha 9 dlouhodobě mezi lukrativní místa. Městská část proto nyní vytáhla do boje proti developerským firmám s jejich vlastními zbraněmi – miliardovým návrhem na rozvoj oblasti nedaleko pražské O2 areny. Jestli jim ale bude stačit i kapitálově, se při koupi pozemků teprve ukáže.

Byty pro Liberec. Nová čtvrť vznikne také na okraji největšího severočeského města. Největší místní soukromá výstavba za posledních třicet let nabídne přes šest set bytů. Společnost Syner do jejich výstavby vloží více než tři miliardy korun.

Čtvrť, kterou na kraji Liberce chystá společnost Syner | Vizualizace Syner

Hradecké torzo. Šest let stojí za Hradcem Králové rozestavěný logistický areál. CTP, největší vlastník průmyslových nemovitostí široko daleko, totiž k jeho budování postrádal potřebná povolení. Spory s úřady ale nyní konečně končí. Naopak stavba může pokračovat.

Logistický boom. Remonu Vosovi a jeho spolupracovníkům se nelze divit, že si oddechli. O „nevzhledné krabice“ u dálnic, jak jsou průmyslové nemovitosti často nazývány, je totiž momentálně – díky rozmachu e-commerce – velký zájem. A podle kolegy Martina Bajtlera se investice do nich vyplatí.

Phuketské probuzení. Hala nebo distribuční centrum vás neláká? Raději byt? Tak se nebojte kouknout dál. Skutečně dál, do jihovýchodní Asie. V Thajsku, královské to zemi, můžete koupit apartmán s výhledem na moře za cenu liberecké garsonky. Vskutku královské.

Nejdelší. Anebo proč obě možnosti nespojit v jednu. Výsledkem může být honosný objekt podobný tomu, co vyrostl v Českém středohoří. Sto metrů dlouhá vila s výhledem na Říp nebo středověký Hazmburk. No, nevypadá to přinejmenším zajímavě? Jen si při odchodu nezapomenout klíče na druhé straně domu…

Kde na to vzít? Jestliže však nemáte našetřeno, situace na hypotečním trhu vás nepotěší. Doba levných úvěrů na bydlení skončila. Růst úrokových sazeb v posledních týdnech ještě zrychlil a blíží se ke čtyřem procentům.

Politika na závěr. Je po volbách, křesla jsou rozdána, minimálně ta poslanecká. Přeskupení dolní komory parlamentu nicméně znamená také to, že nedávno schválená novela stavebního zákona by se mohla dočkat dalších změn. Upravení, překopání i odložení.

A ještě k těm „krabicím“. V novém tištěném magazínu Forbes, který vychází tento čtvrtek, jsme pro vás připravili rozhovor s těmi, kdo jim u nás opravdu rozumí – majiteli investiční skupiny Accolade Milanem Kratinou a Zdeňkem Šoustalem.