O tom, že fotbalové mistrovství není pro Katar jen o fotbalu, ale i o utužování mezinárodních vztahů se zákazníky a zájemci o tamní plyn, píše v komentáři hlavní investiční stratég ČSOB Jaroslav Vybíral. Co se na největším světovém ložisku plynu právě buduje a jak to změní pozici Kataru na geopolitické mapě světa?

Když bylo Kataru uděleno pořadatelství letošního mistrovství světa na kongresu FIFA v roce 2010, fotbalový svět byl zaskočen. Za nejsilnějšího kandidáta pro rok 2022 byla považována přihláška Spojených států amerických a za její úspěch přijel osobně lobbovat mimo jiné i Bill Clinton. Na tehdejším kongresu byla zcela mimořádně udělena rovnou dvě pořadatelství, vedle Kataru si svůj pořadatelský úspěch odneslo i Rusko pro rok 2018.

Proč píšu o fotbalu ve sloupku, který se vždy věnuje investičnímu pohledu na svět? V letošním roce je zásadním politickým i společenským tématem energetická bezpečnost. Na jedné straně náš energeticky zranitelný evropský kontinent, na straně druhé Rusko, USA a Katar jako nejvýznamnější exportéři energií.

Dlouhodobě vzájemně výhodný obchodní komoditní vztah mezi Evropou a Ruskem skončil a na jeho pokračování již nemá zájem ani jedna strana. Nemluvě o tom, že energetická infrastruktura je fyzicky poničená, nejspíš nenávratně. Evropa dlouho a ráda odebírala ruské komodity pro svoji průmyslovou výrobu s přidanou hodnotou. Vzájemné vztahy se ale letos dostaly pod bod mrazu. Stále je tu ovšem Katar.

Příběh Kataru je pozoruhodný. Energetický mix země je ze tří čtvrtin postaven na zemním plynu, jehož má takřka nekonečné zásoby pro současné i další generace. Katar již nyní patří spolu s USA mezi největší světové producenty plynu. Kromě domácí spotřeby veškerou svoji současnou produkci o objemu 77 milionů tun vyváží v tankerech naplněných stlačeným plynem.

Právě po zkapalněném plynu je v Evropě velká poptávka jako po hlavní náhradě za plyn ruský. Současná kapacita celosvětového trhu s LNG plynem je nedostatečná, a tak Katar vycítil svoji příležitost.

Připravuje velkou expanzi, kterou dokončí v roce 2027 a se svými kapacitami se dostane až na 126 milionů tun ročně čili je navýší o více než šedesát procent.

Změna v dynamice plynové hry se odehraje na největším světovém ložisku plynu, které Katar nazývá North Field. To částečně sdílí s Íránem, který svoji část nazývá South Field. Ano, čtete správně, pole severněji od severního se nazývá jako jižní. Blízký východ je komplikovaný kout světa. Cimrman by řekl, jdu na sever, a už jdu na jih!

Co uvedené dění znamená? Plynu je na světě dost, momentálně však do Evropy nevedou ty správné trubky. Německo po letech energetických offsidů konečně rozvíjí útok správným směrem a otevírá v těchto dnech svůj první plovoucí LNG terminál na dovoz zkapalněného plynu a několik pevninských terminálů je v plánu či ve výstavbě.

Katarský tým již svoji pouť fotbalovým šampionátem dokončil, některé stadiony budou rozmontovány, část postavené infrastruktury najde své využití, část zřejmě zchátrá. Platí však, že Katar je opravdovým plynovým šampionem a jeho geopolitická role bude v následujících letech velmi důležitá. Katar potřebuje opravdu dlouhodobé kontrakty a k tomu musí udržovat vztahy se svými klíčovými obchodními partnery.