Investování je o umění reagovat na zásadní zlomy ve světovém dění, ale taky o umění nedělat nic a nereagovat v momentě, kdy by vás zbrklý obchod vyhodil mimo tržní vlnku. Jak se v tom zorientovat, koho sledovat, na co se dívat a co číst? Tady je pár tipů od investičního stratéga Jaroslava Vybírala.

Celá řada známých a úspěšných investorů se o své originální myšlenky dělí na síti pravidelně, ať už na blogu, nebo na Twitteru. A tady je několik z těch, které rozhodně stojí za to sledovat:

Aswath Damodaran

Jestli je někdo guru akciových valuací a modelů, je to právě tento americký profesor působící na New York University Stern School of Business. Na jeho webu najdete hromadu užitečných informací, včetně odkazu na jeho YouTube kanál se spoustou zajímavého obsahu.

Howard Marks

Zakladatel a ředitel největšího správce problémových dluhů na světě Oaktree Capital je známý svými detailními a bystrými úvahami, kde poskytuje svůj názor na aktuální dění na finančních trzích. Jeho schopnost psát o složitých věcech jednoduše a jasně spolu s obrovskou zkušeností a zajímavými příklady jsou cennými zdroji pro pochopení přemýšlení inteligentního investora s dlouhodobým horizontem. Svůj přístup k investování propsal do investiční filozofie společnosti Oaktree, která má šest základních pilířů: kontrola rizika, důraz na konzistenci, víra v neefektivní trhy, specializace v jednom odvětví, absence spoléhání se na makropředpovědi a absence snahy časovat trh.

Scott Galloway

Scott Galloway je skvělý řečník, profesor marketingu na New York University Stern School of Business. Každý týden publikuje na svých kanálech blog No Mercy / No Malice, který přináší neotřelé pohledy na svět moderních technologií a nejznámějších značek. Jeho bestsellerem je kniha The Four, věnující se ohromné síle firem jako Amazon, Apple, Facebook a Google. Nově napsal knihu Post Corona, kde nastiňuje vizi fungování digitalizované společnosti v následující dekádě.

Taky Twitter může být šikovný investičně-informační kanál. Zkuste začít těmito třemi jmény a twitterový algoritmus už se postará o dostatek podobných zdrojů. Doporučuji dva evropské a jednoho amerického investora, protože Evropa dávno nehraje ve světě první ekonomickou ligu.

Holger Zschaepitz
@Schuldensuehner

Charlie Bilello
@charliebilello

Jeroen Blokland
@jsblokland

Co číst?

Černá labuť je zásadní dílo popisující křehkost a zranitelnost lidských i ekonomických systémů. Autor Nassim Nicholas Taleb je americký ekonom libanonského původu a v Černé labuti píše o nepředstavitelných událostech, které mají sílu zásadním způsobem otočit kormidlem událostí. A jak víme, krajně nepravděpodobné události se v burzovním světě odehrávají překvapivě často. Zajímavý je Talebův pohled na současnou pandemii, která podle něj žádnou černou labutí není – podle něj je to naopak šedý nosorožec. Tedy záležitost vysoce pravděpodobná, navíc s dramatickým dopadem, ale všemi ignorovaná a podceňovaná.

Nudge s úžasným českým překladem Šťouch. Richard Thaler byl za své celoživotní bádání na poli behaviorální ekonomie odměněn Nobelovou cenou za ekonomii v roce 2017. Klasická ekonomie je založena na předpokladu existence homo oeconomicus čili takových chodících kalkulaček. V realitě je planeta plná lenivých Homerů Simpsonů, jejichž uvažování a kroky nemají s učebnicovou teorií mnoho společného. Zásadní čtení pro všechny akademické ekonomy a investory.

Inteligentní investor od Benjamina Grahama je, pardon, nudné doporučení. Doporučují jej totiž naprosto všichni, ale své místo v žebříčku povinných knih mít musí. Ben Graham ve třicátých letech 20. století přišel s konceptem hodnotového investování, zkoumání firemních fundamentů, což byl svého času přelomový přístup. Jeho nejznámějším žákem je Warren Buffett, který hodnotové investování proslavil jako nikdo jiný. V tomto století hodnotové investování příliš nefunguje. Podle mého se svět změnil, vývoj nás tlačí od ekonomiky komínů do ekonomiky algoritmů, účetní standardy a antimonopolní pravidla zůstaly stát hluboko v minulém století. I tak však jsou principy hodnotového investování nezbytným předpokladem pro pochopení světa investic.

Co si pustit?

Populární „investiční“ filmy mají s tím pravým investováním společného pramálo. Alkohol, bujaré večírky, tanečnice, drogy, házení trpaslíků na terč, insider trading… nic z tohoto výběru se dnes v našem přeregulovaném odvětví samozřejmě odehrávat nemůže. V českém prostředí by však scénáře podobných filmů možná zvládli naplnit pamětníci divokých devadesátek. O současné covidové krizi celovečerní snímek ještě natočen nebyl, pochybuji však, že by si Hollywood toto téma nechal utéct. Vybírám tedy ze dvou seriózních filmů popisujících minulou krizi. A přidávám jednu překvapivou hitovku.

Sázka na nejistotu (The Big Short, 2015)

Dnes už klasika z produkce Brada Pitta, který si ve filmu sám zahrál vedle Christiana Balea nebo Ryana Goslinga. Děj Sázky na nejistotu se odehrává v období několika let předcházejících finanční krizi. Ukazuje příklady analytiků, kteří viděli příchod realitní bubliny a vsadili si na její splasknutí, ale Mr. Market se svou setrvačností si dával načas. Krásně je vykresleno, že časování je klíčovým rizikem investice. I když máte správný úsudek, musí vám trh dát za pravdu. Moje oblíbená scéna je z kasina, kdy Selena Gomez a ekonomická superstar Richard Thaler (viz Šťouch v sekci o knihách) vysvětlují složitou podstatu syntetických CDO.

Den před krizí (Margin Call, 2011)

Poměrně neznámý film, který se nebojí profesní složitosti a na diváka valí spoustu odborných finančních termínů – možná nebude na první dobrou tolik srozumitelný, zato detailně popisuje dění uvnitř nejmenované investiční banky z Wall Street během 36 hodin a to, jak se jako tsunami na svět valila finanční krize. V hlavní v roli Zachary Quinto, objeví se také Kevin Spacey nebo Jeremy Irons.

Forrest Gump (1994)

Ten film jste zajisté viděli a možná jste si přitom ani neuvědomili, že zachycuje i jeden z nejúspěšnějších investičních příběhů lidstva. Forrest Gump investoval své prostředky vydělané na krevetách ve firmě Bubba Gump do nějaké společnosti s jablky a vydělal majlant. I takhle to někdy funguje. Mimochodem, film samotný utržil 683 milionů dolarů – při produkčních nákladech 55 milionů dolarů velmi úspěšná investice.

Jaroslav Vybíral je hlavní stratég ČSOB Asset Managementu.