Dozorčí rada společnosti Thyssenkrupp schválila ve čtvrtek prodej dvaceti procent v ocelářské divizi investiční skupině EP Corporate Group (EPCG) českého podnikatele Daniela Křetínského. Německá průmyslová skupina se s EPCG na prodeji dohodla na konci dubna.

Thyssenkrupp v prohlášení napsala, že hlas předsedy správní rady Siegfrieda Russwurma byl započítán dvakrát. Takový postup umožňují německé zákony o správě a řízení společností, když je potřeba překonat patovou situaci.

Odboroví předáci, kteří mají polovinu nevýkonných míst v představenstvu, minulý týden varovali, že by pro dohodu nemuseli hlasovat, pokud nebudou mít písemné záruky týkající se pracovních míst a závodů.

Thyssenkrupp je největším německým producentem oceli. Ve společnosti pracuje zhruba 27 tisíc lidí.

Výroba oceli je ale energeticky velmi náročná, a podnik proto trápí vysoké ceny energií. Křetínský ovšem z drahých energií naopak profituje.

Jeho energetický podnik měl loni vyšší zisk než jakákoli tuzemská firma v historii. Vydělal 184 miliard korun.

Rekordní výsledky zaznamenala EPCG navzdory poklesu cen energií na evropských burzách v porovnání s rokem 2022. Thyssenkrupp ve čtvrtek potvrdila, že si od Křetínského slibuje právě přístup k levnější elektřině.

Do skupiny EPCG patří Energetický a průmyslový holding (EPH), mediální skupina Czech Media Invest a firma EC Investments. V EPCG má Křetínský 89,3 procenta akcií, zbylých 10,7 procenta drží skupina manažerů EPH.

V loňském žebříčku nejbohatších Čechů se Křetínský umístil na druhém místě. Hodnota jeho majetku se odhadovala na necelých 211 miliard korun.

Očekává se, že transakce bude dokončena do konce stávajícího finančního roku. Podíl EPCG v Thyssenkrupp se má v budoucnu zvýšit na padesát procent. Ocelářská divize se pak má osamostatnit, uvedla agentura DPA.

„Vstup společnosti EPCG spojuje špičkové zkušenosti společnosti Thyssenkrupp Steel Europe v oblasti materiálů s odbornými znalostmi společnosti EPCG v oblasti energetiky,“ uvedl podnik.

„Strategické partnerství s EPCG je důležitým krokem k zajištění odolné, nákladově efektivní a ke klimatu šetrné výroby oceli ve společnosti Thyssenkrupp Steel – a tím také významným příspěvkem k zajištění ocelářského průmyslu v Německu,“ dodala Thyssenkrupp.

Před zasedáním demonstrovalo v poledne několik tisíc zaměstnanců za větší účast na důležitém rozhodování ve firmě a za více transparentnosti.

Odborový svaz IG Metall si stěžoval, že o plánované akvizici EPCG věděl příliš málo na to, aby ji mohl v dozorčí radě schválit.

Jürgen Kerner z IG Metall, který je místopředsedou představenstva, podle agentury Reuters ve čtvrtek uvedl, že odboroví předáci v zásadě vítají ochotu Křetínského investovat do podniku. Plánované oddělení ocelářské divize od mateřské společnosti se jim ale nelíbí.

„To se setká s naším ostrým odporem,“ řekl Kerner. Varoval také, že výkonná rada ocelárny v současné době pracuje na koncepci restrukturalizace, která pravděpodobně povede ke ztrátě tisíců pracovních míst.