Forbes RealDeal je souhrn, který vám poslední den v měsíci servíruje to nejzajímavější, co se v uplynulých čtyřech týdnech událo na českém realitním a stavebním trhu. Vše, co byste z oblasti nemovitostí měli vědět. Na jednom místě.

Ačkoli přišlo s jarem mírné oživení realitního trhu, stále je patrná i určitá nejistota. Ceny nových bytů stagnují, developeři lákají kupující na nejrůznější slevy a akce a zároveň odkládají výstavbu některých svých projektů.

To ale neznamená, že se ve světě nemovitostí nic neděje. Přinášíme vám proto souhrn toho, co se událo mezi cihlami a traverzami v květnu.

Palác se dočkal. Crestyl se naplno pustil do rekonstrukce rohového paláce sousedícího s Kotvou, který developerská skupina předělává na projekt NR7. Je to přitom vůbec první generální rekonstrukce domu od jeho výstavby v roce 1905.

Za fasádou, kterou teď obklopuje lešení, budou obchody a luxusní kanceláře. Dokončení rekonstrukce za více než miliardu plánuje Crestyl na konec příštího roku.

Nová novela nového zákona… Tvorba legislativy, podle které se má v Česku následující roky stavět, rozhodně není hladká a přehledná. Nový stavební zákon schválený v minulém volebním období se současná vláda rozhodla ještě před nabytím platnosti předělat.

Novela, na kterou se netrpělivě čekalo, ale která nevyvolává zrovna jásot, nakonec prošla oběma komorami parlamentu a podepsal ji prezident.

I město chce stavět. Nedostatek bytů a drahé bydlení v Praze chce vedení hlavního města řešit mimo jiné i vlastní výstavbou obecních bytů. Ačkoli se i u městské výstavby všechno protahuje, první projekty už získávají jasnější obrysy. Vybrali jsme ty nejdůležitější, které mají na trh dodat další stovky bytů.

Hra s růžovým ostrůvkem. Tak se jmenuje dům, jehož interiér se stal absolutním vítězem aktuálního ročníku soutěže Interiér roku. Jeho autorkou je Martina Šandová ze studia TI ARCHITEKTI, která zvítězila i v kategorii Novostavba. Ocenění si odneslo také studio MJÖLK ARCHITEKTI za sídlo společnosti Kloboucká lesní.

Na Žižkov! Zhruba v polovině je žižkovská výstavba prvního bloku Parkové čtvrti, kterou na pozemcích bývalého nákladového nádraží buduje Central Group developera Dušana Kunovského. V květnu Central Group dokončil hrubou stavbu bloku u Basilejského náměstí, ve kterém bude 390 nových bytů.

První blok má být hotový příští léto a dokončení celé čtvrti o sedmi velkých městských blocích za dvaadvacet miliard plánuje jedenáctý nejbohatší Čech nejdříve na rok 2033.

Parková čtvrť, Central Group

Engel by se radoval. Pražské Vítězné náměstí vzniklo podle urbanistického konceptu Antonína Engela. Jeho vize ale zůstala nedokončená, jelikož čtvrtý a poslední kvadrant náměstí je zatím prázdný.

Změnit to má projekt společnosti Fourth Quadrant, kterou tvoří spolupráce velkých developerských hráčů Penta Real Estate, Sekyra Group a Kaprain. V mezinárodní architektonické soutěží porota vybrala pět finalistů.

Hrad zpět lidem. Architekt Josef Pleskot, podle jehož návrhu se má brzy začít stavět velký projekt Park Kavčí hory, si na nedostatek práce rozhodně nestěžuje. Ve velkém rozhovoru mluvil o Vltavské filharmonii i budoucnosti Pražského hradu, který má z pozice externího poradce prezidenta pro otázky architektury zkultivovat a proměnit.

Metro v polích? Ne na dlouho. Praha připravuje územní studii pro velké rozvojové území Letňany – Kbely. Na prázdných pozemcích kolem stanice metra Letňany má v režii magistrátu vzniknout moderní městská čtvrť.

Velké investice tam ale chystají i soukromí investoři v čele s PPF, Pentou nebo Microsoftem. Stanice metra se tak snad co nejdříve dočká i své okolní zástavby.