Stačí být online, mít čas a odhodlání. Díky internetu je vzdělávání mnohem snazší než kdykoli dřív. A nejde jen o klasické studium, na internetu se můžete naučit i spoustu jiných věcí. Tohle je výběr těch nejlepších online platforem, které nabízejí vzdělávací kurzy zdarma.

Khan Academy

Jednou z nejznámějších organizací, které se online vzděláváním zabývají, je Khan Academy, kterou založil absolvent MIT a Harvardu Salman Khan kvůli soukromé výuce svých příbuzných.

Dnes je na jeho škole registrováno přes 21 milionů lidí a videa jsou překládána do mnoha cizích jazyků. A to včetně češtiny. Učit se tu můžete všechny klasické předměty, jako jsou matematika, historie, chemie nebo ekonomie, ale třeba i kosmologie a astronomie.

Coursera

Vzdělávací platformu Coursera založili Andrew Ng a Daphne Koller ze Stanfordovy univerzity. Dnes spolupracují s několika univerzitami po celém světě, které nabízejí jak placené, tak neplacené kurzy. Jejich plnění může trvat i několik měsíců.

Těch zdarma najdete na stránce více než 700 – od kurzu, který vás zvedne ze židle a rozhýbe, až po kurz, který vás naučí základům akademické angličtiny. Nebo se snad chcete naučit správně se učit?

EdX

Je libo kurzy z Harvardu nebo MIT? Tak zajděte na EdX, kde najdete vzdělávací programy o architektuře, hudbě, literatuře nebo třeba umělé inteligenci. Vzdělat se ale můžete i v počítačové vědě nebo datové analýze. Všechny kurzy od MIT najdete tady, z Harvardu zase tady.

Open Culture Courses

Na webu Open Culture Coursesnajdete seznam více než 1300 online kurzů nebo videolekcí zdarma. Můžete se tedy zlepšit v mezinárodním obchodu, psychologii, geografii nebo třeba právu. Na podobném principu funguje i AcademicEarth, který vám na základě zadaných kritérií vyhledá ten nejvhodnější kurz.

Seduo

I když kurzů zdarma je na této stránce jen 23, můžou vás provést základy meditace, tvorby webu, designu nebo angličtiny. Na Seduu najdete i placené kurzy, které vám pomohou zlepšit se v byznysu, marketingu nebo třeba v ovládání různých pracovních softwarů.

Další

Jestli hledáte kurzy kódování, navštivte Codecademy, pokud vám vyhovuje spíše mluvené slovo, vyzkoušejte vzdělávací podcasty BBC či podcasty Oxfordské univerzity. No a jestli nechcete s kurzy trávit týdny, navštivte TedED, kde vám krátká vzdělávací videa zodpovědí všechny zvídavé otázky.

Kde se (do)vzděláváte vy? Dejte nám vědět na jakbytlepsi@forbes.cz nebo se o to podělte v naší facebookové skupině.