Dlouhá dvě desetiletí byl vietnamský zakladatel Sportisima Thai Ngoc Nguyen jediným skutečným vládcem největšího obchodníka se sportovním zbožím na trhu. Generální ředitel, jednatel, zakladatel a klíčový spolumajitel. Tichý, nenápadný byznysmen osobně otevíral prodejny (společnost jich dnes má přes 120), sám se angažoval v nákupu zboží a zároveň byl hlavním vizionářem určujícím směřování obchodní skupiny, která dnes působí v několika evropských zemích a ročně utrží přes osm miliard korun.

Avšak v květnu po 19 letech ředitelskou židli opouští. Nahradí ho Pavel Vajskebr, dlouholetý šéf lékárenského řetězce Dr. Max, který ve Sportisimu už dva a půl roku operuje jako zástupce a společník miliardáře Martina Kúšika. Někdejší partner skupiny Penta Investments v roce 2016 koupil polovinu Sportisima za cenu přesahující 1,5 miliardy korun. Alespoň tak firmu v té době oceňovali další zájemci v rámci otevřeného tendru, oficiálně prodejní cenu zúčastněné strany nikdy nepotvrdily.

Vajskebr od té doby řídil Sportisimo společně s Thaiem, ale spíš na bázi projektového řízení. Sám má totiž vlastní byznys se soukromými klinikami a lékařskými praxemi MediClinic, a Sportisimu tak většinou mohl věnovat zhruba polovinu týdne.

Jeho role ale postupně rostla a v každodenním řízení se s Thaiem stále více doplňoval. Proto nakonec bylo potřeba role obou zkušených manažerů oddělit. Oba muži odmítají, že by to bylo výsledkem nějakých sporů, naopak jde prý o společnou dohodu.

„Rozdělili jsme si kompetence. Zastávám funkci chairman of the board a kolega Pavel funkci CEO. Trochu se stahuji z operativy, ale moje angažovanost v řízení je stále velká,“ říká k tomu devětačtyřicetiletý Thai Ngoc Nguyen, absolvent pražské VŠE.

Thai Ngoc Nguyen se synem Thai Dai Van Nguyenem, šachovým velmistrem. Foto: David Turecký

V praxi to znamená, že provozní věci bude řídit management vedený Vajskebrem, ale z pozice šéfa výkonné rady (Sportisimo je společnost s ručením omezeným, nemá tedy klasické představenstvo ani dozorčí radu, pozn. red.) na něj bude dohlížet právě Thai Ngoc Nguyen.

„Rozhodně to neznamená, že by pan Thai odcházel z firmy, v novém uspořádání je to v principu můj šéf. Jen ředitelskou provozní agendu povedu já,“ říká k tomu Pavel Vajskebr, někdejší závodní judista.

Sportisimo za jejich společného působení dál roste. Jak v tržbách, tak v dalších aktivitách. Vznikl holding, který kromě prodejen Sportisimo, menších obchodů Molo a velkého e-shopu zastřešuje také výhradní distribuci několika značek, jako je Umbro, O’Neill a Lotto. Nedávno firma přikoupila společnost Piccollo, mimo jiné výrobce outdoorové značky oblečení Loap. Ta patřila lidem z okruhu zakladatelů společnosti Datart.

Thai Ngoc Nguyen, otec čtyř synů – jedním z nich je úspěšný šachový velmistr Thai Dai Van Nguyen – zároveň předsedá dozorčí radě společnosti Saparia, majitele libušského areálu, je členem dozorčí rady IDCC Europe Finance, záložny pro vietnamské krajany v Česku, a vedle toho investuje také do nemovitostí.